şükela:  tümü | bugün
 • kadın tribi; trip yiyince yapılması gerekenler. ''yok bi şey'' cümlesinin anlamı, 'hiiiç'' sözçüğünün işaret ettiği derin felsefe.

  ''bunları hayata atıldığımızda bir şekilde öğreniyoruz ama hayata daha özgüvenli bir şekilde atılabilmemiz için öğrenmemizin gerekli olduğunu düşünüyorum (özellikle ilköğretim ve lisede bir sürü gereksiz ders aldığımızı düşünürsek). bence bunlar büyük ünlü uyumundan veya büyük hun imparatorluğu'ndan veya şinasi'den daha önemli bilgiler.''
 • metrobüs: binme ve inme teknikleri, ayakta durmanın püf noktaları ve oturacak yer bulunduğunda edilecek şükür duaları eşliğinde çaktırmadan uyuyor numarası yapmanın detayları.
 • 1920 sonrası türkiye siyasi tarihi. tarafsız, doğru bir biçimde anlatılırsa, ideolojisine körü körüne bağlı mal nesiller yetişmez bence.

  edit : şöyle bir şey var ki, sanırım eksik yazmışım. kastettiğim sadece eğitimde aşılanan temel ideolojiler değil. her türlü ideoloji. herkes siyaset için çirkefleşti ve kötü şeyler yaptı. kimse mükemmel değil. sağ-sol farketmeden ne olduysa objektif bir şekilde anlatılsın. hiçbir değer empoze edilmeye çalışılmasın.
 • ayrımcılık: başkalarının bizimkinden farklı dini veya siyasi görüşe sahip olabileceği, farklı etnik kökenden gelmiş olabileceği. kişinin çabalayarak başardıkları haricinde kalan hiçbir özelliğinin diğer insanlar üzerinde üstünlük sağlamadığı. farklı görüşten/kökenden insanlar aynı coğrafyada yaşamak durumunda olursa sayıca az olanın uyum göstermek ve terk etmek arasında tercih yapmaya mecbur bırakılamayacağı. ve daha bir sürü şey.
 • insan hakları: bunun ne olup ne olmadığını hala anlayabilmiş değil tc vatandaşları.
 • etik: din kültürü ve ahlak bilgisi adı altında öğretilen islam anlayışı yerine öğretilebilir. başkalarına saygı gösterilmesi gerektiği, etnik köken veya dini inanç farklılığı gibi etkenler yüzünden dışlanmaması gibi konuların küçük yaşlardayken iyice kavratılması için önemlidir. ilkokul 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda verilmelidir. sonrasında zaten formalite bir ders olarak görülüp kaale alınmayacaktır.
 • (bkz: cinsellik)
  (bkz: saygı)
 • kafadan (bkz: empati 101)
 • adam gibi bilimsel bir şekilde evrim teorisi , en azından oldukça temel bilim felsefesi, bilim tarihi ve bilimin hayatımızı nasıl daha iyi hale getirdiğiyle ilgili şeylerdir.

  ayrıca temel sorunlara çözüm üretmeye dayalı bir ders de yapılabilir. "açlık ve susuzlukla nasıl baş edersiniz?", "fakirlik nasıl çözülebilir?" vb. gibi sosyal konular olduğu kadar " küresel ısınmaya nasıl bir çözüm getirilebilir?" gibi çevresel ve bilimsel problemlere de öğrencilerin çözümler üretmesi sağlanabilir. burada önemli olan öğrencilere bu sorunların olduğunu öğretmek ve çözüm bulmak için çalışmalarını sağlamak olmalıdır.

  ek olarak insan hakları vb. konulu bir derse kadın erkek eşitliği gibi konular da eklenebilir (insan hakları söylenmiş ondan şeyettim.)

  fakat bence en önemlisi önce öğretmenleri eğitmek gerekiyor. memlekette ne kadar gereksiz ve tehlikeli insanların öğretmen olabildiğini gördükçe insan korkuyor...
 • (bkz: empati)
  (bkz: psikoloji)
  (bkz: sosyoloji)
  (bkz: felsefe)