şükela:  tümü | bugün
  • rantsız sektör, yer, köşe, bucak mı var güzel ülkemde.
  • sonuna kadar katıldığım önerme, normal şartlarda devletin görevi bu tür hırsızlık yapılarından halkı korumaktır ama maalesef türkiye'de özellikle eğitim sektörü vahşi kapitalizmin eline bırakılmıştır.
  • beş parça okul üniformasına 350 tl ödedim. kalitesiz ve çocukların giyim pratiği hiç düşünülmemiş. haklı bir isyan ve sonuna kadar katıldığım önermedir.
  • cem toker de konu hakkında şunu yazmış;

"okullar belli bir tip tişörtü zorunlu tutup, "sadece şu mağazada satılıyor" diye mağazayla "tekel soygunu" anlaşması yapıp, velileri oraya mahkum ediyorsa,
    bu ahlaksız soygunu yapanlara, uzun süre gün ışığı gösterilmemeli..
    izleyelim bakalım eğitim bakanı nasıl tepki verecek?"

kaynak
  • ilk okulda ders sonrası etüt var geçen yıl 375 tl olan yarı dönem etüt ücreti bu yıl 610 tl olmuş. burası devlet okulu.
    devletin ücretsiz dağıttığı kitaplar okutulmuyor birde yeni kitap alıyoruz.
  • oğluma 9bin tl servis ücreti ödedim, haram olsun ki mecburduk malesef
  • senelerdir bu böyle zaten, biz kuzu olmaya devam ettiği sürece devam edecek. allah bu düzeni getirenin belasını versin tek diyeceğim bu.
  • 80'ler ve öncesinde, okullarda öğrencilerin işlettiği kooperatifler olurdu. öğrenciler kırtasiyeyi oradan alırdı. eleştirdiğiniz tek tip kıyafetleri alabileceğimiz farklı farklı yerler vardı. en büyük sorun blok flütte yaşanırdı. 80 öncesi zamanda bile okula yayan giderdik.(şu ankinden çok daha güven içindeydik.) o zamandan beri ne değişti derseniz, sadece yönetimler değil, insanların zihniyeti de değişti. sadece okul yönetimleri değil, veliler ve öğrencilerde rant peşindeler.(rantı sadece para ve arsa üzerinden düşünmeyin.) artık, herkes kolayca birşeyler elde etmek istiyor. eskiden öğrencinin dersleri zayıf olsaydı, veli onu sanayiye vermekle tehdit ederdi.(işe yaramazsa, gideceği yer orası olurdu.) şimdiyse, okul idarelerine ve öğretmenlere koşuyor. çözüm için gelseler, başımız üstüne ama, notu yükseltmek veya devamsızlığı sildirmek peşindeler. sorunları kolay yoldan çözmek isteyen bu kadar insan olursa, bazı öğretmenler ve yöneticiler, bunu fırsat olarak görmeleri, şaşılacak bir şey olmazdı.

rant için göbeğindeki okullar yıkılıp, yerine alışveriş merkezi dikilirse ve köklü okullar üzerinden dönüştürme planları yapılıyorsa, okul idarelerinin farklı davranması nasıl beklenir.
  • görüyorum ve artırıyorum. zaten yıllık eğitim ücretleri 20000 tl ile 60000 tl arasında değişen okullara o paralar verildikten sonra kıyafetti kirtasiyeydi kitaptı derken senelik minimum 2500-3000 tl okul başlangıcında alıyorlar. halbuki tam bir pazarlama faciası durum. yıllık eğitim ücretini 3000 fazla yap kitap kırtasiye kıyafet ücretsiz de millet en azından boyle şeylerle gerilmez. özel okulların çoğu gerçek bir ticarethane olmuş durumda maalesef.
  • devlet, okullarına yeterli ödenek sağlamıyor.

bir koca okula sadece 1 görevli tahsis ediliyor.
    o görevli tüm binayı nasıl temiz tutacak?

rant...pardon elim sürçtü halka hizmet olaraktan,
    eski okul yıkılıp yeni bina yapılıyor.

aksi durumda okulun boya badana, eğitim gereçleri yenilenmesi, kırtasiye giderleri için yeterli ödenek yok.

çünkü dünya çapında eğitim için en az parayı sağlayan sıralamada diplerdeyiz. örnek tık

çünkü devlet bütçesinin %12 kadarını eğitime ayırıyoruz.

okullar, durumu iyi aileden "bağış" bekliyor.
    kimse elini taşın altına koymak istemiyor. varlıklı bile olsalar...

örnek: özel kolejde okuyan çocuğu, iyi bir anadolu lisesini kazanıyor,
    okul yönetimi, okul aile birliği idare ve denetiminde bağış bekliyor,
    zengin aile 1 kuruş bile vermiyor "devlet okulu" diye. 1 kuruş...

e bağış bu, zorla alınamıyor tabii...

30 yıldır da okul yönetimi ve okul aile birlikleri kıyafet ile "gelir" elde etmeye çalışıyor.

servise vermezsin istemezsen.
    anlaşmalı servis geçen yıl 600tl isteyince, oğluma toplu taşımayla git lan dedim.
    biz de otobüs vapur gidiyorduk sonuçta.
    aylık 85 tl falandı, şimdi 40 yaptı ibb.

ilkokul bebesini mahalledeki değil de lüks semtteki devlet okuluna, sahte ikâmetgâh belgesi ile kayıt ettirdiysen, bi zahmet servise katlan.

yani alternatif ekonomik yol bulabiliyorsan bakacan icabına.
    yasaya uymayanı da şikayet edeceksin. işe yararsa tabii.

kıyafet mevzuu;
    bizim ülkede "serbest takılın" diyemezsin.
    özel kolej değilse, zengini var fakiri var... kimi çocuk hafta boyu aynı kıyafeti giymek zorunda kalır, kimisi günde iki kere lüks elbise değiştirir. ülkede görgüsüz çok.

uniform iyidir yani.

haber çıkıyor; 5 tl.lik tişörtü 50 tl ye satıyorlar!

okul yönetimi, ticarî şirket gibi kâr peşine düşüp, boktan tekstil ürününe nakış arma işletip 10 katına geçirmeye kalkıyorsa başka...

ama orta kalite t-shirt, sweat shirt'ü 40-50 tlden aldırıyorsa da çok şey yapmayın amk.
    lcw, defacto'da bile basic tişört 20 tl. nakışlısı yakalısı 30dan aşağı değil.
    alacağın 3 üst kıyafeti için goygoy yapmaya gerek yok. okula bi 100 tl iyiliğiniz olsun. ölmezsiniz.
    (pantolon çoğu zaman serbest alınıyor renk kısıtı ile)

öğrencinin kırtasiyesi mevzuu;
    okul böyle bir dayatma yapıyorsa, yok ebesinin örekesi amk!
    kırtasiye dükkânı aç direkt müdür bey!
    müdür bey müdür bey sen haksızsın, sana lâflar hazırladım...

kitap mevzuu;
    eğitim çıtası yüksek bazı liselerin idealist öğretmenlerine, meb'in beleş dağıttığı kitaplar yetmiyor.
    (biz beleş sanıyoruz ama ötv mtv ctv btv ztv vs olarak misliyle çıkıyor cepten)

fakat kenar mahalledeki ilkokul, çarpım tablosunu öğretmek için "özel kitap" aldırıyorsa yuh amk!
    asgarî ücretle 3 çocuk okutmaya çalışan ebeveyne yazıktır, bu zulüm ayıptır, günahtır.
    yapmayın böyle şeyler müdür bey ve oab.leri!