şükela:  tümü | bugün
  • fahiş fiyatlı kantinler de bu gruba eklenebilir.

tanım: bir çeşit rant topluluğu.
  • velilerin iflahı kesilmekte, okul bundan rant sağlamakta, devlet ise seyretmektedir
  • kızım ingilizce set alınacak dedi bugün tamam dedim, öğretmenin istediği set kayseri de tek bir yayıncı da satılıyor, gittim sordum ne kadar diye 250 tl dedi. başka yayıncılara sordum yokmuş, yani kayseri'de tek bir yerde var şahin yayın dağıtım adı.
    araştırdım adamları tabii, karşıma şöyle bir şey çıktı;
    burayı işleten çocukların babaları eski milli eğitim müdürü şimdi emekli bir adam. internetten araştırdığım kadarıyla bu setin fiyatı 150 tl.
    elimden geleni yapacağım bu tekel oluşum karşısında. koyun gibi gidip almak bana göre değil, haksızlığa karşı dik durmazsak daha bizi çok s...kerler.
  • malesef çoğu okulda varmış bu durum, insan çocuğu okula gitmeden böyle şeyleri pek duymuyor, görmüyor. algıda seçicilik.
    kızımın bu sene özel bir okula göndermek zorunda kaldık.
    400 tl üniformalar tuttu.
    250tl kitap parası istediler ona da tamam.
    ama kırtasiye ürünlerini şu kırtasiyeden alacaksınız doğduğu yılı söylemeniz yeterli deyince iş değişti.
    liste istedik,bizde yok.
    kırtasiyede paket ürünler dediler, vermediler.
    ertesi gün tekrar gittim, bu kez kırtasiyeci okuldaydı. büyük bir poşet ağızları kapalı sene sene sıralamışlar.
    al git 900tl.

yok dedim ben listeyi göreceğim.
    veremeyiz, yok vs derken fotokopi şeklinde listeyi gördüğüm gibi gittim yanına, dedim sadece fotoğrafını çekeceğim.
    merak ediyorum ne var ne yok listede, ben gidip sizin mağazadan alacağım.
    bağırıp çağırmıyorum sakin sakin konuşuyorum ki sorunlu veli diye kodlamasınlar ilk günden.
    çektim fotoğrafı gittim kırtasiyeye.
    kod kod liste yapmışlar başka yerden gidip almayalım diye.
    seramik hamur yazıyor yanında kodu.
    hangi renk hangi boy hiçbir detay yok.
    a4 defter diyor kaç yaprak yazmıyor.
    listede olan kalemtraşlar 18tl iki tane yazmışlar.
    siz düşünün gerisini.
    bunun gibi bir sürü malzeme..
    evde olanların üzerini çizip hesaplatmak istedim fiyatı yanaşmadılar.
    okul öyle istemiyor, yasak olmaz set almanız lazım vs. ben okul müdürüyle konuştum deyip diretince kendi müdürlerinü aradılar, bir posta da o tekrar etti aynı şeyleri.
    şimdi hesaplayamayız çok uzun sürer bir sürü laf.
    verdim numarayı hesaplayınca arayın dedim ben beklerim.
    bir kaç saat sonra aradılar 580tl.
    gittim farklı bir kırtasiyeye aldım kafama göre hepsini tuttu 250tl.

malzemeler okulda kalacakmış.
    götürdüm verdim.
    bakalım ne olacak.
    bir posta da poşet açılınca kavga etmeyiz umarım.
    veli olmak gerçekten zor işmiş, sabır işiymiş.
    üstelik daha yeni başlıyoruz.

bunlara ses çıkarmayıp kuzu kuzu almaya devam eden herkes sistemin devamlılığını sağlıyor.
    yapmayın etmeyin.
    karun kadar zengin misiniz hepiniz?
    gidip o parayı hiç malzeme alamayanlara harcayın.
  • benim oğlum daha okula başlamadı ama iş yerinde duyuyorum bu tarz şeyler. geçen gün iş yerinde birinin çocuğu anaokuluna başladı, kitap alınacak ama sadece x kırtasiyede satılıyor 150 tl demişler. internetten aynı kitabı 70 tl'ye aldı. resmen insanları söğüşlüyorlar ya.
  • ülke nüfusu olmuş 80+ milyon hala cocuk yapıp domuz gibi üremekte diretenlere müstahak olan zamlar. beter olun ak-47
  • devletin anaokuluna giden çocuğum için 72 adet (2x36) tuvalet kağıdı istediler.ulann hergun çırçır olsa ,yine bitmez 72 adet.
  • bol bol çocuk yapın. 500 metre yere servis tutun. keyfiniz kimsede yok lan.

ben ankara ayazında 4 yıl liseye (hazırlık vardı) ego ile gittim. lise de anadolu lisesi olmasından dolayı ebesinin amındaydı evimin konumuna göre. sabah 7 gibi çıkardım 8:30 gibi ancak sınıfta olurdum. keza abim de bu şekilde okudu.

okul sosyetik yerde diye 2 katı fiyata hamburger falan satarlardı kantinde, kimi zaman evden bir şeyler getirirdim kimi zaman da kantinden yerdim içeceği evden getirirdim falan...

bizim geçen iş yerindeki güvenlik elemanı abiye oğlu bir liste yapmış içinde alevli meyve yok bi... 17 yaşında eşek kadar herif servisle gidiyormuş bir de göt kadar yerdeki okula.

bak ingilizce kitaplarını da üst sınıflardan temin ederdim. hayvan gibi ıngilizce görürdük.

not: ailemin maddi durumu da gayet iyiydi. ailemizi düşünürdük o vardı hanım evlatları ;)
  • ozel okula yolluyorsun odeyecen tabi diyenler vardir, ilerde görürsünüz eger azcik durumunuz varsa ozele gondermeye mecbur hissediyorsunuz kendinizi.

oyle bir rant var ki akil alacak gibi değil. küçük kızım 4 yaşında 1000 lira kırtasiye kitap ücreti alındı. elimize gelen hiç-bir sey yok. ev altunizadede, okul kısıklıda 4km gibi bir mesafe var yıllık istenen rakam 4500rtl

büyük kızım 5e gecti. yuzde 70 burs aldı diye seviniyorduk. 2650 kitap masrafı. servis gene ayni 4500rtl. kirtasiyesini saymıyorum proje defteri isteniyor her ders icin tanesi 50 lira. kiyafet zorunlu ben en cuzi sekilde aldim 550 lira tuttu 4 tişört 1 etek 1 pijama aldi 1 sivit.

gecen seneki fiyatlara bu sene tahminen yuzde 50 gibi bir zam geldigini soyleyebilirim
  • servisinden, kıyafete, kırtasiyesi ve diğer zorunlu giderler için kurulmuş soygun düzenidir. bireysel mücadele ile çözülebilecek bir durumda değil ne yazık ki. zira sen vermezsen diğerleri verdiği için sadece tepki koyduğun ile kalıyorsun. çözüm için “devletin” devreye girip gereğini yapması, sıkı denetimler ve yaptırımlar ile söz konusu başıboşluğun engellenmesi gerekir diye düşünüyorum.