şükela:  tümü | bugün
 • ilkokulda dahil olmak üzere 23 yıllık hayatım boyunca her saniye cevabını merak ettiğim sebeptir. hemen her okulda mevcut olan bu laboratuvarlar en fazla 2 yılda bir kere öğrencileri sıraya sokup kamçılı hayvan izletmekten ibaret. uygulamalı eğitim karşıtı olan bir hocada şuana kadar görmedim. peki neden okullardaki bu laboratuvarlar toz içersinde çürümeye bırakılıyor. madem işe yaramayacak boşuna para verilip laboratuvar kurulmasınada bence gerek yok.

  neredeyse üniversite biticek ben hala o laboratuvarlarda her masada bulunan gaz ve su vanaları ne işe yarıyor bilmiyorum. içimde ukte olarak kaldı öyle sözlük.
 • beyaz fayans kaplı, hamamdan hallice bir odaya mikroskop ve deney tüpü koyulduğunda laboratuvar olduğunu sanan zihniyet yüzünden olabilir.
 • lisedeyken kimya hocamın haklı olarak yeterli güvenlik ekipmanlarının olmaması olarak sunduğu sebeptir. onun haricinde deney olmasa da onlarca dersimi laboratuvarda işlemişimdir bugüne kadar. demek ki durum hocasına ve imkanına göre değişiyor.
 • bilmem kaç milyonluk genç nüfuslu koskoca ülkeden olimpiyatlara sporcu gönderememe sebebiyle hemen hemen aynı gibi olan bir durum.
 • mevzuat, mevzuat. oradaki malzemeler kırılsa dökülse demirbaştan düşme bir dert, muhtemelen birilerine zimmetlidir onlara durumu anlatmak bir dert, olmadık adamlara ceket ilikleyip durumu anlatmak bir dert, dert oğlu dert.
 • laboratuvarda geçen eğitim sahnesi sadece hababam sınıfı sahnesinden ibaret olan millet için normal olan durum.

  sahneye göre tabi anlamadınız diyen öğretmen kadrolarının olmaması da olabilir.
 • laboratuvarda sadece kurmak önemli değildir arkadaşlar... içine gerekli tüm materyalleri koyarsanız olur. biz sadece betonarmesini yapıp gerisini bırakıyoruz. ödeneği yok, ilgileneni yok... sonuç normal...
 • maliyettir. başka bir şey yok. şimdi deneye meneye ödenek mi çıkaracaklar. onun yerine yöneticiler sıra ile arabalarını değiştirirler. bana hiç rö rö yapmayın belki sizin avrupa kentlerinizde böyle değildir ama benim anadolumda okul aile birliği, kitap paraları, kayıt paraları, fotoğraf paraları falan fişmekan diye sağlam para toplanır nereye gittiği belli olmazdı. (genelde reno 21 europa, ford sierraya giderdi) şimdi çok şükür akp geldi de bu tür sakallar merkezde il ve ilçe milli eğitimlerde birleşti. 3 röno yerine 1 mersedes ya da suv olarak büyükbaşlara döndü. (bir yerde makam aracı gibi düşünün sonuçta)
 • laboratuvarlarda yapılan çoğu aktivitenin "vay, kitapta yazan olay cidden oluyor, enteresanmış" dedirtmek dışında pek bir işe yaramaması olabilir. proje veya dönem ödevi tarzı, cidden bir amaca ulaşmak için deney yapılacağı durumlar haricinde pek önemli bir gayeye hizmet etmiyor laboratuvarlar*.
 • sebep, türkiye'de eğitim yapılanmasını gerçekleştiremeyen yöneticiler, hakketmeden okullara atanan öğretmenler, öğrencilikle işi olmayan öğrenciler ve onları bu şekilde yetiştirmiş aileleridir.

  kısaca sebep bizizdir, türkiye'dir.