şükela:  tümü | bugün soru sor
 • recep tayyip erdoğan'ın söylediği cümle.

  --- spoiler ---

  "okulların bahçelerinin altına otopark yapalım"

  bazıları çıkıyor, battık, bittik şöyle böyle oldu. hiçbir şey olmaz. valimizden az önce müjdesini aldım. okullarımızın bahçelerinin altına otoparklar yapalım. hem mahallenin bu araçlarını park etme sıkıntısını ortadan kaldıralım, hem de belediyeler verdikleri sözleri yerine getirmiş olsunlar. bir defa park için belediyeler ruhsat verirken ücret alıyor. inşa edilen apartmanın altına otoparkın yapılması lazım. hiçbir apartmanın altında olur mu? neredeyse hiç yoktur. sokağın içine bir sıra, iki sıra park ediyor. bir yangında vs. oralardan girmek çıkmak çok zor. okullarımızın altında olursa hem bir gelir kaynağı olur bir de hırsız arsız diye bir endişeye araç sahipleri kapılmaz.
  --- spoiler ---
 • hatta direkt okulları otopark yapalım. her mahalle arası mafyalaşsın, vale terörü artsın, liseye geçen erkekler özenip lise terk olup açıktan bitiririm diyerek 15-16 yaşında vale olup, kaba kuvvetin tek yol olduğunu zannedip ilerleyen yılların zanlıları ve tetikçileri olarak yetişsin.

  okul da ne? otopark yapmak varken? her yeri beton yapalım, daha çok beton daha çok çimento, daha çok kireç, hiç bir yerde toprak kalmasın, inşaaaaat daha çok inşaaaaat.
 • ilk defa doğru bir şey demiş olabilir. koca okul bahçesi alanının altına otopark döşendi mi hem okul gelir elde edip belki velilerden para dilenmekten vazgeçer, hem de etraftaki milletin işi çözülür.
 • bir boka yaramayacağı belli olan öğrenciler de direkt otoparkta iş sahibi edilir.yine mükemmel proje. gıpta etmemek imkansız!
 • caddelerde sokaklarda sağda solda sıralı araba park edilmesi bir ülkenin geri kalmış olduğunu anlama yollarından biridir.

  görüntü kirliliği diz boyu. adamı günahım kadar sevmem ama gelişmiş ülkelerde bir otopark ya da garaj sorunu çözülmemiş konuta ruhsat çıkmaz.

  bizim gibi ülkelerde de alt katları "bahçe katı" adı altında daire olarak değerlendirirler. oysaki alt katların işlevi otopark ve sığınak görevi görmesidir. memlekette sığnaklar için ayrılar yerlere de daire yapıyorlar.
 • bence avm'lerin otoparkları okul olsun ve bu karmaşa sona ersin diyerek arttırdığım önerme.
 • fevkalade mantıklı önermedir fakat yetersizdir. mesela üsküdar’da oturanlar bilir. tüm okulların altı çift katlı otopark olsa yine ihtiyaca cevap veremeyebilir. bunun dışında yerin altına doğru yapılaşmanın getirdiği korkunç bir maliyet vardır. gerek hafriyat, gerek zeminin hareketini önleyici faaliyetler ve betonarme perde maliyeti yüklenici firmaya 2 kata kadar şişmiş bir fatura getirecektir. buradaki zararı devlet metrekare başına yapacağı hakedişle karşılayacaksa âlâ. yok o muhitin sakinleri üzerinden karşılayacaksa felaket.

  bu fikrin bir tık uçuğu ama uygulanabilir olanı da benden. yine üsküdar üzerinden gidelim. semtteki yapılaşma belli; ada bazında bitişik nizam binalar. bu binalar kentsel dönüşüm kapsamında tek tek yıkılıp yeniden yapılıyor. binaların kurulumları 70-100 metrekare arası olduğundan böyle ufak kurulumlara araba sığmayacağı ve rampa yapılsa araba sokacak yer kalmayacağı için otopark yapılmıyor. normal şartlar altında kentsel dönüşüm ada bazında yapılır. yani bir mahalle yıkılır ve doğru dürüst birleşik otoparkı ve bazası olan yapılar inşaa edilir. türkiye için böyle birşey söz konusu değil. o halde ne yapmalı? bir sokakta sıralı 20 bina var diyelim. bu binadakiler de aç gözlülük yapıyor ve daha fazlasını istediklerinden kentsel dönüşüme sokmuyor binalarını. devlet olarak binaların risk analizlerini yaptırırsın. ne de olsa hepsi çürük(200 binanın risk analizini yaptım 199 u depremde göçer, 1 tanesi depremsiz heran göçer çıktı). devlet diyecek ki; sana 5 sene mühlet, 5 sene içinde ya tapunu ada bazına tevhit ettir ya da bir müteahhit ile anlaş ve binanı yenilet. diyelim ki her bina tevhitsiz kendi kurulumu kadar yere yeniden yapılacak, güzel. her binanın üst yapısı bağımsız olacak ama o 20 binanın temelleri bitişik olacak kardeşim. yani mahalle boyu otopark binaların altında dilate edilmiş bir otopark olacak. belirli bölgelerden giriş çıkış yapılacak ve ada bazında kartlı sistem olduğu için kat malikleri hariç giriş yapılmayacak. çeşitli elektronik sistemlerle yabancı araçlar üzerinden maliklere para bile kazandırabilir bu sistem. ama sonuç olarak mahalleler temiz ve araçsız olacak.

  yapım zamanları farklı olan binalar temeli nasıl birleştirecek derseniz; temelden dilatasyon derzi bırakılıp geçici duvar örümü yapılabilir. yandaki bina yapım aşamasına geçince temel attıktan sonra geçici duvar yıkılır ve otoparklar birleşir. bu şekilde birkaç sene sürse de mahalleye ait kapalı otopark elde edilir. 30 yıldır bina ruhsatlarından çok yüklü otopark parası kesildiği düşünülürse bu fikir hiç yoktan iyidir gibi geldi.

  varsa buraları okuyan belediyeci veya bayındırlık personeli amirine iletsin bu fikri, terfi neyin alabilirsiniz.
 • güzel fikir de bence en güzeli okulları şehir dışına taşımak.

  bahçesine servis aracı giremeyen okullar var lan ülkede. servisler sokağa caddeye diziliyor, cocuklar yollarda ordan oraya koştur koştur her gün.

  normali nedir?? servisler bahçeye dizilir, çocuklar dışarı çıkmadan araca biner ve iner.

  yani en az 10 araçlık bahçesi olmayan okulların şehir dışına alınması gerekiyor. (kampüs mantığı)

  ha esas olması gereken tabi şehirlerin ferah ferah inşaa edilmesiydi ama o fırsatları tepmişiz 1950 lerden sonra.

  okulların altının otopark olması iyidir tabi ama her yerde tutmaz. mesela benim ofisin olduğu yerde kimse otoparka 2 lira bile vermez.