şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hacı rahime ulusoy denizcilik lisesinde "okulsuz toplum mümkün müdür?" konulu münazara yarışmasında liseli anarşistler tarafından yapılan savunma.

  video için: http://www.youtube.com/watch?v=x5l1b4pkrag

  (bkz: helal)
  (bkz: okulsuz toplum)
 • modern kurumların absürdlüğü, askeri olaylar da açık-seçik görülmektedir. modern silahlar özgürlüğü, medeniyeti ve yaşamı ortadan kaldırmak suretiyle savunabilir. askeri dilde güvenlik, yeryüzünde yaşama son verebilme anlamına gelmektedir.

  sivil kurumların temelini oluşturan absürdlük, daha az açık-seçik değildir. bu kurumlar, yıkıcı güçlerini ortaya koymak için bünyelerinde ne şalterleri vardır, ne de buna ihtiyaç duyarlar. güçleri dünyanın kapağına tutturulmuş durumdadır. memnuniyet yaratmaktan ziyade hızlı bir şekilde ihtiyaçlar yaratmaktadırlar. ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıkları bu süreçte yeryüzünü kullanmakta ve tüketmektedirler. bu, tarım ve imalat sanayi için olduğu kadar tıp ve eğitim içinde doğrudur. modern tarım toprağı zehirlemektedir. ‘yeşil devrim’ yeni tohumlar aracılığıyla bir hektardan üç kat ürün alma imkanı sağlamaktadır.fakat bunu gerçekleştirmek için daha çok gübre, böcek ilacı, su ve güç harcanmaktadır. diğer şeyler gibi bunların imalatı da okyanusları ve atmosferi kirletmekte ve dönüştürülemez .

  okul, yaşadığınız topluma ihtiyacınız olduğuna sizi inandırmaya çalışan bir reklâm ajansıdır. böylesi bir toplumda marjinal değerler olağan sınırların ötesine geçmiştir. toplum, en büyük birkaç tüketiciyi; yeryüzünü tüketmesi ve şişmiş midelerini doldurmak, daha küçük tüketiciler üzerinde hakimiyet kurmak onları disipline etmek ve sahip olduklarıyla yetinmekten memnuniyet duyanları pasifize etmek için gücü ele geçirmede rekabet etmeye zorlamaktadır.
 • (bkz: gerçekleşmesi mümkün olmayan hayaller)

  tek derdi ayın sonuna kadar ev ahalisinin aç karnını doyurabilmek olan insanlar için okul hayattır.
 • (bkz: ivan illich)
 • çocuklarımızı başımızdan atamazsak topluca psikolojimiz bozulur. ne güzel on sekiz-on dokuza kadar kafamızı dinliyoruz. okulda bir şey olursa da sorumluluk onlarda. kafamız rahat anne-baba olarak. tatili azalt ziya bakan. rahat ettir bizi.
 • internetin ve iletişim olanaklarının yaygınlaşması ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması sayesinde yakında yok olacak olandır.
  okul bitmeyecek ama sınıf ortamı değişecek.