şükela:  tümü | bugün soru sor
  • az ya da çok demeden her gün okumaya çalışmak.
  • (bkz: okumak)
  • ramazan ayının 27. gecesi hira mağarasında bulunarak başlayabilirsiniz.
  • öncelikle hiç kitap bitirememekten ya da okumamaktan marifetmiş gibi bahsedilmemesi başlangıç için ideal yollardandır. bundan böyle bahseden insan biliyorum. alışkanlık kazanmak nedir ya? senin içinde okumak yoksa bırak zaten okuma. var böylesi okutamıyorsun, okusa bir zaman sonra bırakıyor. bi de yeni kitaba başlamak çok sıkıntıymış. nasıl bir duygu bunu merak ediyorum. bana aşırı saçma geliyor. kitap okumayı seven adama muhteşem bir heyecan, sevinç verir. çünkü yine bir başka dünyaya açılıyorsun.
  • okunmak istenenler okunması gerekenlere tercih edilir.
  • sırf ciddi kitap diye klasiklerden başlamayın. türk halkının kitap okumamasının bence en büyük nedeni küçük yaştaki çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için okutulan klasikler. ilkokuldaki çocuğa okusun diye ömer seyfeddin, peyami safa vermenin anlamı nedir? hatta şeker portakalı gibi çocuk kitabı görünen kitaplar bile belli bir okuma alışkanlığı olmayan çocuklara verilmemeli bence. ilk önce ortalama 3 ya da 4. sınıfta olan bir çocuğa o dönemde meşhur olan ve ilgisini çekecek bir kitap serisi verilirse hem merakı sürekli kılınır, hem de daha eğlenceli ve edebi kalitesi düşük bir kitapla başladığı için okuma alışkanlığı oluşur. ömer seyfeddin'i zaten ortaokulda zorla okutcaklar bari bu kötülüğü siz yapmayın çocuğunuza.
  • hasta olmak. işitme yeteneğini kaybetmek.
  • en çok ihtiyacınız olan şeyi düşünün.ama en çok ihtiyacınız olan şeyi.işte onu anlatan,ama iyi anlatan bi kitap alın.
    bu benim için önce düşüncelerdi.fikir yürütürken çok çıkmazda kalıyodum,felsefeyle başladım haliyle.sonra aşktı,madem şimdi yok var olduğu hikayeleri dinleyim diye geçtim kitap başına,ki işe de yaradı.
    yani kitap okumayı sevmek istiyorum diyince "harry potter" diyenlerden uzak durun.ihtiyacınızı karşılayın,schopenhauere göre tadılabilecek en güzel zevk bilgiyi öğrendiğindeki heyecan ve şaşırmaymış.o şaşırmayla heyecanın tadına varın.
  • küçük yaştan itibaren ailenin ve çevrenin yönlendirmesi bence en önemli husustur. ben gibi yönlendirilmeyen insanlar pek kitap okumazlar. bir okuma alışkanlığım yok ama nasıl yönelebileceğimi tahin edebiliyorum. bana hitap eden kitaplar bulmalıyım. adam akıllı iki tane kitap okudum. bunlar beni alıp götüren, okudukça merak ettiren kitaplardı. bir tanesi suç ve ceza diğeri istanbul hatırası. anladığım kadarıyla polisiye olaylar ilgimi çekiyor. evet artık kitap okuma alışkanlığını kazanabilirim...
  • bir kere başlamak en önce. okumak da yazmak gibi bir alışkanlık adı üstünde. başladığınızda gerisi geliyor ama bir kere ara verince de tekrar başlamak zor olabiliyor. bazen ekşi sözlük'e haftalarca ara veriyorum, bir şey yazasım gelmiyor, yazmaya çalıştığımda sevmeyip siliyorum filan ama sonra bir başlıyorum pir başlıyorum. başladığımda ise bunu kaybetmemeye çalışıyorum.

neyse okumak diyorduk. hayatında yetişkin olup hiç kitap okumamış insanlar var. içlerinde heves varsa söylendiği gibi en sevdikleri türden başlasınlar. orada bir sürü tür var, fantastik edebiyatı var, bilim kurgu var, biyografi var, şiir var, tarihi romanlar var ki benim favorim bunlardır, düz romanlar var, klasikler var, polisiye var. best seller'lardan, kolay okunabileceğini, sevebileceğinizi düşündüğünüz risksiz bir kitapla başlayın. polisiye mesela her insanın ilgisini çeker. ahmet ümit'in herhangi bir kitabıyla başlanabilir sevebileceğinizi düşünüyorsanız. elif şafak'ın kitapları hap gibidir, birkaç sayfa sonra kitap sizi içine çeker bırakamazsınız. bilim kurgu seviyorsanız isaac asimov'un kitapları çok kolay okunur. filmi çekilmiş bir kitabın filmini izleyip beğendiyseniz kitabını da severek okuyacağınız garanti gibi bir şeydir. fantastik edebiyatı neymiş merak ediyorsanız hobbit'i okuyabilirsiniz mesela harika bir başlangıç kitabıdır. harry potter yine her ne kadar çocuklara hitap ediyor gibi dursa da bence edebi açıdan harika bir eserdir, her insanın sıkılmadan okuyabileceğine eminim (filmleri bok gibi o ayrı, kitapları enfes). polisiye severseniz dan brown en risksiz eserleri veren yazardır, herhangi bir kitabını alın ve okuyun. da vinci'nin şifresi, melekler ve şeytanlar en popülerleridir. benim favori polisiye yazarım türkiye'de de epey meşhur olan christopher grange'dir. grange'nin leyleklerin uçuşu, ve kızıl nehirler kitaplarını şiddetle tavsiye ederim. roman olarak khaled hosseini'nin afganistan betimlemesi ilginizi eminim çekecektir. 2 tane kitabı var, meşhur uçurtma avcısı ve bin muhteşem güneş. ikisi de enfes eserler, sıkılmadan okunurlar. klasik olarak stefan zweig'in satranç kitabı yine bir günde okunabilecek, ince, sürükleyici, hap gibi bir kitaptır. aynı kategoriden efsanevi richard bach'ın martı (jonathan livingston) kitabı birkaç saatte bitirilebilecek eğlenceli bir romandır. franz kafka'nın dönüşüm kitabı yine çok sık duyacağınız efsane klasiklerden biridir. birçok farklı yerde karşısına çıkar, göndermesine rast gelirsiniz. biraz daha ağır kitap isterseniz emily bronte'nin uğultulu tepeler (wuthering heights) kitabına bayılacağınızdan eminim. ya da victor hugo'nun hepimizin bildiği sefiller (les misérables) eserini gönül rahatlığı ile okuyabilirsiniz.

son olarak arşiv tutmayı seviyorsanız goodreads sitesine üye olun, okuduğunuz, okuyacağınız kitapların listesini tutun. orada her sene bir oyun var, kendinize o sene kaç kitap okuyacağınız hedefinizi koyuyorsunuz. mesela bu sene 15 kitap okuyacağım diyorsunuz ve siz okudukça site size hedefinizin %40'ını tamamladınız ha gayret şeklinde gaz veriyor. profilinizde yayınlanıyor filan. bu da itici güç olacaktır.