şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle okunması gereken kitap listesi; istiklal caddesine her çıktığımda hızla kabaran ve ekonomiyle ters orantılı bir büyüme ivmesi olan liste.
  • pek cok hocanin ögretim yili basinda ögrencilerine verdigi ve yil boyunca okunmasi gerekli kitaplari icinde bulunduran liste.
  • özellikle edebiyat öğrencilerinin hayatını kolaylaştıran liste. genellikle dönem biter bitmez bir sonraki dönemde okunacak olan romanların, tiyatro oyunlarının, öykülerin, vb. listesi verilir. zamanını iyi kullanmasını bilen öğrenci tatilde listedekilerin en azından bir kısmını okuduğunda bir sonraki dönem sayfa, dakika hesabı yapmak zorunda kalmaz.
  • hocanın iyisi iyi okuma listesinden belli olur.
  • eskiden not defterime yazarken şimdi artık cep telefonuma kaydediyorum ama çocukluğumdan beri hep "alacaklarım" ve "okuyacaklarım" kitaplar diye listem oldu...
  • (bkz: goodreads)
  • notre-dame de sion özel fransız lisesi öğrencileri için türk edebiyatı ile ilgili dersler kapsamında dönemlik olarak okuma listesi (sürekli ve güdümlü kitap okuma listesi) yayınlıyor. bugüne kadar yayınlanan tüm listeleri birleştirdim. listeyi ülkemizdeki tüm lise öğrencileri için hazırlanmış bir okuma listesi olarak düşünebiliriz.
    60 kitaplık listeye ulaşmak için: https://bit.ly/2jydnmg
  • okumaya teşvik etmesi ve alışkanlık kazandırması için bir tarih aralığı vererek excelde oluşturduğum liste.
    yanındaki sütunlara kendimce puan veriyorum. kitapları hangi tarihler arasında okuduğumu yazıyorum. yılsonuna kadar okumayı planladığım kitaplar belli, o tarihe kadar bitirmem için günlük okumam gereken sayfa sayısı var. ilkbakışta makina gibi programlanıp okumak çok keyifli gözükmese de liste oluşturduktan sonra bir görev bilinci oluşuyor ve zamanını buna göre dolduruyorsun. bi de to do list yapıp tik atmayı seven biriyseniz zevkli.

evet goodreads ve kütüphanem gibi applerde kitapları listeleyebiliyorum ama todoist bu konuda daha pratik, tavsiye ederim.
  • cep telefonumun notlar kısmında mevcut benim de. okuduklarım, okunacaklar, ödünç verilenler diye üç ayrı liste. okuduklarımı yazmak özellikle beni çok mutlu ediyor. tavsiye ederim.
  • bilinçli ve nitelikli okumalar yapmak için bence her okurun aylık veya yıllık hazırlaması gereken listedir. ancak dikkat edilmesi gereken hususlar var. listeyi hazırlarken planınızı yazarlar veya eserler üstünden yapabilirsiniz. ben yazarlardan gitmeyi tercih ettim ve bu biraz yorucu oldu. bu konuda yorulmayı yeğlemek bazılarımız için keyiflidir. ama listede çok baba isimler varsa listenin 2. sırasına gecmeniz 1 yılı aşabilir. ben tanpınar ile başladım ve 1 yılın sonunda ancak 2. sıraya geçtim. harika bir yıl geçirdiğim ve tanpınar 'ın estetiğinin tadına vardığım gerçeği yadsınamaz. ancak başka türlerden uzak kaçmadan bunu yapmak daha verimli olacaktır. dolayısıyla aralara öykü kitapları, şiir kitapları sıkıştırmak meseleyi daha da keyifli kılacaktır. hepsi zaman ve mesai meselesi olduğu için ciddi bir okuma çalışması gerektiriyor. yazardan sıkıldığınız vakit öyküler ve şiirler kurtarıcı oluyor. bir de her yazarın edebî metinlerinin yanında öğretici metinlerine de yer vermek yazarın düşünce dünyasını anlamak acısından önemli.

dünya edebiyatına dair karışık listeler yapmak da bence oldukça keyifli olabilir. örnegin latin amerika edebiyatının baş yapıt ve yazarları gibi.

bunlar güzel şeyler. kış geliyor. domatesleri kavanozlayın, turşuları kurun, battaniyeleri çıkarın ve listenizi hazırlayın.

not: güneyde kışa ve sonbahara dair bir bok hâlâ yok! ^^
    ÷