şükela:  tümü | bugün soru sor
 • *yeni sözcükler, yeni kavramlar öğrenerek sözcük dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.
  *bilmediğiniz bir konu hakkında yazan insanların neler düşündüğünü, neler keşfettiğini, neler yaşadığını öğrenip yeni fikirlere açık olmaya başlarsınız.
  *yeni kavramları anlamaya çalışırken konu hakkında daha fazla düşüneceğinizden beyninizi harekete geçirecek ve çağımızın vebası olarak adlandırılan alzheimer hastalığına karşı önlem alıyor olacaksınız.
  *günlük hayatın getirdiği sıkıntılardan biraz uzaklaşmak amacıyla birkaç dakika da olsa bir şeyler okuyarak kafanızı dinleyebilirsiniz.
  *televizyon ve sinemanın aksine kitaplardaki karakterleri, sahneleri, zamanı ve mekânı hayal etmeniz gerektiği için hayal gücünüz geliştirebilirsiniz.
 • yaşanılan hayattan biraz uzaklaşabilmektir.
 • asla yaşayamayacağınız hayatları hissedebilmektir.
 • birçok universite mezununa bakarsan okumanin hic bir faydası yoktur.
 • an old farmer lived on a farm in the mountains with his young grandson. each morning grandpa was up early sitting at the kitchen table reading his book. one day the grandson asked, "grandpa! ı try to read the book just like you but ı don't understand it, and what ı do understand ı forget as soon
  as ı close the book. what good does reading the book do?"

  the grandfather quietly turned from putting coal in the stove and replied, "take this coal basket down to the river and bring me back a basket of water."

  the boy did as he was told, but all the water leaked out before he got back to the house. the grandfather laughed and said, "you'll have to move a little faster next time," and sent him back to the river with the basket to try again. this time the boy ran faster, but again the basket was empty before he returned home. out of breath, he told his grandfather that it was impossible to carry water in a basket, and he went to get a bucket instead. the old man said, "ı don't want a bucket of water; ı want a basket of water. you're just not trying hard enough," and he went out the door to watch the boy try
  again. at this point, the boy knew it was impossible, but he wanted to show his grandfather that even if he ran as fast as he could, the water would leak out before he got back to the house. the boy again dipped the basket into the river and ran hard, but when he reached his grandfather the basket was
  again empty. out of breath, he said, "see grandpa, it's useless!"

  "so you think it is useless?" the old man said, "look at the basket." the boy looked at the basket and for the first time realized that the basket was different. ıt had been transformed from a dirty old coal basket and was now clean, inside and out.

  son, that's what happens when you read the book. you might not understand or remember everything, but when you read it, you will be changed, inside and out!!!

  http://qr.ae/byczf
 • okumanın bana en büyük faydası; cahiller ile tartışmamayı, münakaşaya girmemeyi öğretmesidir.
 • (bkz: zaman yolculuğu)na çıkmaktır. başka insanların hayallerinde gezinmektir. kendinizi ifade etme noktasında size artıları epeyce fazladır. velhasılı kelam, okuyun, okutturun.
 • iç sesinizi susturabilmesidir.
 • (bkz: receiver) olmaktan uzaklaşıp, (bkz: processor) olmaya yaklaşmak.
 • bak bu önemli bir konu, sırf bunu yazmak için 2 gün uyumadan düşündüm. çünkü sen bir şeyler öğren diye. neyse işte, başka zekaların diyordum, başka zekaların ışıkları kitaplara dökülür. bunlar yeni zekaların gelişmesi için en verimli malzemelerdir.
  kitap zekanın ve dehanın gıdasıdır, gıdası... insanın yaratıcı gücü diğer düşüncelerle beslenmek zorundadır. yoksa dostum ne olur biliyor musun? tabii her zaman ki gibi bilmiyorsun. bir şeyi de bir kere bil lan. neyse la neyse söyleyim, ''kısır kalır.''
  hayvan okuyamaz. insanlar arasında da okumak derece derece değişir. okuyan, az okuyan, okuyan insan. okuduğunu tahlil ve terkip ederek yeni bir ışık yaratan insanlar arasında fark olduğu gibi okuyan toplumlarla okumayan toplumlar arasında da fark büyüktür. kendini bu nedenle bir tart, bir dene. hayatına ve mesleğine ait yeni şeyler okuyor musun? yoksa öyle kös kös yerinde mi sayıyorsun? yeni fikirler ve yeni ışıklarla zekanı işletiyor musun? hadi bakayım şimdi çalıştır o saksıyı biraz.