şükela:  tümü | bugün
  • ev hayatından kopup geldiğiniz, zaten dört duvar arasında sistemin çarklarına ilk kez sokulduğunuz ve kırk kişi bir araya tıkıştırıldığın üç kişilik sıranızda oturumak yeterince berbat değilmiş gibi karşınıza çıkarılan insandır. bazı ebeveynlerin neye hizmet ettiği bilinmez tutukusu ile daha ilkokula başlamadan okuma yazma öğretilmiş toplama çıkarma işlemlerini yapabilen ve çarpım tablosunu ezebere bilen bir tiptir. zaten sap gibi kaldığınız şu okul hayatının daha ilk anında sizin suratınıza attığı şamardır.

ilk kez kendi denginde bir kalabalıkla tek başınasın ve hocanın derse başladığı ilk anda çizgili deftere salakça dik çizgiler çizmekle meşgulsun. ama, yanındaki fırlama değişik şeyler karalıyor kağıda. anlam veremiyorsun. yaklaşık üç a4 kağıdı dikme çizerek bitirdikten sonra ne kadar da düzgün çigiler çizdiğini, sıra sıra dolaşan öğretmenine göstermek için resmen kıvranıyorsun. deftere bakıyorsun gururlanıyorsun, yazı yazmadığın sayfaların sağ üst ve alt köşelerine kıvrılmayı önlemek için kafan kadar büyüklükte renkli ataçlar bile takmışsın. gururla bekliyorsun. yanındaki fırlamanın kağıtta tek bir düz çigisi bile yok. sınıfın kralısın sen ve ilk tebriğini bekliyorsun, gururunu iyice kabartmışsın ki güzelce okşansın. hoca sıraya geliyor. defterlere bakacak. bir anda yandaki veletin sayfalarına gözü kayıyor. saçını okşuyor, afferim diyor. işte o ana kadar sessizce duran o şerefsiz "hocam ben zaten okuma yazma biliyorum, bakın burada sizin isminizle kendi ismimi yazdım" diyor. sınıfta bir soğuk hava esiyor. hepimizin dik çigizleri türkiye'nin kırmızı çizgileri gibi morarıyor. patır patır düşüyoruz. bu velet ise gururla ayağa kalkıyor, sanırsın dosteyevski yazmış birşeyler de bize gösteriliyor. lan kıçı kırık bir iki isim yazmışsın ne bu hava. bununla bitmiyor tabi, bu çocuk bir anda sınıf başkanı oluyor,kol başkanı oluyor; neden çünkü yaramazlık yapanları tahtaya yazma kabiliyetine birtek bu ibne sahip. hayır okulunda ilk günleri bağlıyamıyorsun adamı az cetvel yemedik bu velet yüzünden parmak uçlarımıza. deli gibi sokakta kedi kovalamaktan ne zaman fırsat buldu da okur yazar oldu anlayamıyorsun. hem madem veledinize okuma yazma öğrettiniz ne sikime onu ikinci sınıfa değil de biz garibanların yanına gönderiyorsunuz. hayır ne olacak, ilk sene kız stoğumuz bu adama kaydı buna yanarım.
  • yaşıtlarından önce okumayı sökmeleriyle hem şanslı hem şanssızdırlar.

ne yazık ki doğuda okumayı önceden çözen orta okul birinci sınıf öğrencileri de var.
  • bazı sınavlardan muaftır, o sürede kitap okur. **
  • ablası birinci sınıftayken onun yardımıyla ve biraz da merakla okumayı çözmüş olabilecek çocuktur. kendisi birinci sınıfa başladığında öğretmenlerin 'okuma yazmayı biliyo ikinci sınıftan başlatalım bunu.' tavsiyelerine gene aynı ablanın 'ya hayır ya arkadaşlarım bana sınıfta mı kalın sen kardeşinle aynı sınıfa gidiyosun' derler benimle dalga geçerler zırıltıları yüzünden itibar edilememiş olabilir. bir sene kardan zarar edilmiştir. gerçi ilerde çok sene kaybedilecektir. ama içinde uktedir.
  • eger erkekse, birinci sınıfın en popüler erkegi olmustur.. bütün kızlar etrafına toplanmaya calısır, muhabbet acmaya calısır. ancak bizimkinin ozaman ki mantaliteye ters düstügünden bu durum, hic bir ise yaramayacaktır...

gene gidip erkeklerle yakalamac falan oynayacaktır cünkü... *
  • kısa sürecek krallığının tadını çıkarmalıdır.
  • yaklaşık olarak 6. sınıfta diğer öğrencilerden en ufak bir farkı kalmayacak çocuktur. çünkü eğitim sistemimiz her öğrenciyi ortalamaya yaklaştırır. kötü hızlandırılır, iyi bekletilir. sonuçta ortalama (vasat) öğrencilerimiz olur.
  • benim bu. evet bahsedildiği gibi öğretmen çocuğuyum. okula başlamadan önce direkt 2.sınıfa başlamak için müracaatta bulunmuştuk ve kabul edilmemişti..
  • oğlum 4 yaşında okudu yazdı.kimse önemi yoktur falan diyerek işkembeden sallamasın,.birçok çocuğa evde okula gitmeden önce denemeler yaptırılır,bazıları öğrenemez,bazıları bu konuyu dinlemeye bile konsantre olabilecek kadar olgunlaşmamıştır.yaşıtlarından ileri olan çocuklar genelde okuma yazmayı önceden beceren çocuklardır.üniversitede veya hayattaki parlak tipleri inceleyin altından hep bu olgu çıkar.