şükela:  tümü | bugün
  • üç akşamdır etrafımızdaki camiler sela, ezan, tekbir, dua, salavat ne varsa okuyorlar...

hoca efendi bilhassa diyerek mevcut salgına yönelik olarak odaklandığını da belirtiyor dua esnasında...

iyi de arkadaş dün 561 yeni vaka ile en büyük artış kaydedildi türkiye'de!

ben diyanetin yerinde olsam böyle bir risk üstlenmezdim, insanların duaya olan inancını azaltacaklar. bir süre sonra salgın bu artışlarla devam ederse benim şu an bir konuya dikkat çekmek üzere dile getirdiğim bu cümleleri herkes kurmayacak mı? herkes şunları sormayacak mı:

* tüm yurtta her camiide her gün dualar okundu, öyle ya dini bütün şahıslar olmalı bu duaları okuyanlar. niye birinin ki bile kabul olmadı?

* diyelim bir gerekçe öne sürüldü - toplumun bir kısmı inanmadı falan filan - bunu öngörmedi mi ki diyanet kabul olmayacak duaya amin dendi?

* duaların salgını engellememesi olağan ise niye her akşam 15-20 dakika bildiğin mevlüt yayınına geçildi?
  • okunmasaydı belki daha hızlı yayılacaktı.
  • önce tedbir sonra tevekkül.
  • o esnada virusler:

- işimdeyim gücümdeyim. ekmeyimin peşindeyim.
  • kardeş eğer dediğin şey zannettiğin gibi olsaydı dünya imtihan dünyası olmaktan çıkardı. mesela ben iş arıyorum diyelim işsizim yıllardır ama sırt üstü yatayım bütün gün sonra “ dualarım kabul olmadı iş bulamadım “ diye ağlayım beni ne kadar ciddiye alırsın?
    benim duamın kabul olması için ilk önce çaba göstermem lazım cv doldurup iş aramam lazım yani elimden geleni yapıp gerisini yaradana bırakmam lazım .
    buna tevekkül deniliyor tabi kafadan sallamak kolay bunları öğrenmeniz gerek .
  • peygamberin cenazesinde 10 küsur kişi olduğunu ve adamın cenazesinin günlerce ortada kaldığını da söylüyor mu din tüccarları?
    veya peygamber ölür ölmez gruplaşıp birbirlerini kesmeye başladıklarını?
    düşün.. peygamberi görmüşsün. mucizelere? tanık olmuşsun ama o ölünce siyasi sebeplerle aynı yolda olduğun insana kılıç çekiyorsun?
    her şey mal mülk her şey para pul diye boşuna dememişler. bi geçin kardeşim dini mini..
  • dua edilen, salgının yayılmasını istiyor olduğundan olabilir mi?
  • kaderden üstün değil elbette lakin bir de kim neyi niye yapıyor acaba çağındayız!
    kuzenler var ablaları istanbul'da tarikatçı öyle bir etkileşim içinde oluyorlar ki ankara'ya geldiler gezelim diye ,hacı bayrama gittik yok biz oraya girmeyelim diye tutturdular ,her türbeye vesaire giremezlermiş bi ablalarını arasalar o da bilmem daha kimi belki anca o zaman!!!! aklımdan türlü türlü şey geçmişti mesela ben dedim ki bu türbeyi severim ;) ama esamem okunuyor muydu ev sahibi iken!
    herkes amelini bilir ya ,ama her nasılsa amel kişiyi bağlar binaenaleyh onlar ipe taşı bağlamış fırlatıp dururken taşı bilir ipi unutur !
    haliyle ben korkmuyorum ve dualarımın jet hızıyla olduğuna ,mutlaka fayda gördüğüme inanırım ,ne şuuym ne bu ama en önemlisi türlü türlü kisve içinde satanist ve şerri hiç değilim . onu bunu boş verin.
    kimseye ve eylemlerine gvenmiyorum ,sadece kendimi bilebilirim .
    #kendinin dostu olmayı öğren^# yin yang chi
  • diyanetin bütçesi yetersizdir.