şükela:  tümü | bugün
  • kimi spamsever kisilerin kurbanlarini tam bir mal yerine koyup istedikleri onay.
  • bir outlook ve outlook express özelliğidir. bu özellik sayesinde karşı tarafa gönderdiğiniz e-posta okunduğu zaman outlook size okunduğuna dair haber verir. icat sebepleri de çeşitlidir. misal maili okuyup siklemeyen ve daha sonrasında hesap sorulunca da "aa mail bana ulaşmadı ki" deyiveren kişileri göt etmeye yarar. maili vaktinde görüp işi geç yapan ve "ben maili geç görmüşüm" diyenleri de göt etmeye yarar.
    kapitalist dünyanın önemli görevlerinden birini üstlenen outlook'un bireysel savunma ve göt etme modülü olarak adlandırılıabilir.
  • e-mail in alıcısının istemediği durumlarda gönderilmeyen bilgidir. hatta ayarlar bölümünden "hiçbir okundu bilgisi gönderme" seçeneği de mevcuttur.
  • (bkz: iletim raporu)
  • bu bilgi "okunmayacak mailler" klasorune ilham vermistir. bir maili gec gormeyi mi tercih ediyorsunuz veya muhattap olmak mi istemiyorsunuz? öyleyse ne silin, ne okuyun, atin bir klasöre beklesin. cok merak ediyorsaniz icerigini, sira arkadasinizdan ogrenin.

oldu bitti.
  • yaşlı halamın "okundu mu" sorusuna verdiğim olumlu cevabı ifade etmektedir.

(bkz: ezan okundu mu)
  • aslinda, dusundum de, maili okumasaniz da gonderen tarafindan zorla alinan bilgidir. nasil mi? telefonla tabi.

siz istediginiz kadar okumayin, aranizda yaklasik soyle bir diyalog gececektir:

mail atan: mail attim
    mail alan: eeeeeee?
    mail atan: okumadin
    mail alan: eeeeeee?
    mail atan: oku
    mail alan: oldu canim.
  • tecrübeyle sabittir; ota b.ka okundu bilgisi isteyen andavallardan kurtuluş yoktur. reddedersiniz, hatta ayarlardan otomatik olarak gönderme dersiniz; paşam tekrar tekrar gönderir mailini okundu bilgisini iletiniz diye not düşerek. ararsın telefonla kabul etmez illa gönder der, yanıtlarsın maili okuduğuna delil olarak, tınlamaz... bir seri katil nasıl doğar sorusunun cevabıdır okundu bilgisi benim için...
  • karsi tarafa "gonderen kisi mail okundu bilgisi almak istiyor, bunu gondermek ister misiniz? " gibi harika bir soru yoneltip, butun amaci batiran ozellik. madem sorulacak neden boyle bir secenek sunuyor. aglamak istiyorum.