• harcayacak, tatile, kursa, bir etkinliğe gidecek zamanınızın olmadığındandır. azıcık zamanınızda uyumayı tercih edersiniz. o öküz gibi para kolay kazanılmıyor. hayatından, uykundan, sevdiklerinden fedakarlık ediyorsun.
  • parasızlık mutsuzluk getirir ama para mutluluk getirmez. bunun örneği olan bir olaydır.

edit: 21000 tl olarak gördüğüm entariyi bir daha okuduğumda mevzuya uyandım. söz konusu maaş parasızlığın mutsuzluk getirdiği örneklerdendir. yine de pek yanılmış sayılmam...
  • harcayacak zamanı yoktur. para yalnızlığı öldürmüyor.
  • para yemeyi bilememektendir.
  • harcamaya vakit bulamamaktandır o.
    mesailer , vardiyalar, yolun 3 saat sürmesi derken geriye kalan vakitlerde kılını kıpırdatamamak, uyumakla geçer.

keşke öğrencilik yıllarıma geri dönsem, dersleri assam, hafta sonlarım boş olsa, küçücük bir eve yirmi kişi tıkışıp geyik yapsak da devlet kredisi ile bir ayı geçirmeye çalışsaydım.

hayatımızın en güzel yılları böylece geçip gidiyor.
  • saplıktan olabilir. ne diyor şarkılar; neyleyim köşkü, neyleyim sarayı, içinde salınan yar olmayınca: neyleyim yarsız döşeği
  • paranın içinde yüzen, ülkenin sayılı zenginlerinden bir aile ile yakından şahit olduğum durum (öküz gibi maaş almıyor, öküz gibi kazanıp azar azar maaş dağıtıyor ama olsun).
    tüm mutluluklarımı bir yerde paraya bağlardım, şu kadar param olsa şöyle mutlu olabilirdim böyle huzurum olurdu.. hepsi yalan. çok paranın derdine düşmek, özellikle onu elinde tutmak ve değerlendirmek derdinden köpek gibi çalışıp etraflarına kin kusuyorlar. bu hırs ve kin insanlardan uzaklaştırıyor çünkü bu para yüzünden insanlıktan çıkıyorlar. sevginin, fedakarlığın, dostluğun ne olduğunu unutmuş bu insanlar, sosyal hayattan izole halde yaşayıp o paranın zevkini sefasını bile süremiyor. değil dost, arkadaşlıkları bile yok. mutlu olmalarını nasıl bekleyebilirsiniz ki? yukarıda okuduğum bir entry de (bkz: @plazma) tarafından en güzel anektod belirtilmiş; parasızlık mutsuzluk getirir ama para mutluluk getirmez. gerçekten katılıyorum.
    ek not: bu belirttiğim model tüm üst düzey gelirlileri kapsamasa da, maalesef büyük bir çoğunluk için geçerli bir durum olup, deneyimle sabittir.
  • para ile saadet olmaz diyenlere gülüp geçiyorum. bu söz fakirler ayaklanmasın diye uydurulan bir zırvadan ibaret. bal gibi de para ile mutlu olunur. öküz gibi maaşla ise musmutlu olunur. olamayanın hayata bakış açısı çok dardır.
hesabın var mı? giriş yap