şükela:  tümü | bugün
 • misal; final zamanı deli gibi peşinden koşturduğunuz, kitaplarını aldığınız, notlarını fotokopi çektirdiğiniz sınıfın çalışkanlarından olan arkadaşınızı finaller bittikten sora aramamanız durumu.
 • düşenin dostu olmaz sözünün farklı bir biçimi.bir nevi uyarı aslında kişinin kendisine.sözlerini yazayım da tam olsun;
  laylaylay geçerken birisiyle anlarınız, gün gelir ve eskisi gibi laylay olamazsınız, abuk bir şeyden araya soğukluk girip arkadaşlığınız bitmiş veya uzun süre ara vermiş hale gelebilir.düne kadar yanınızda sizinle olan, destek veren kişi yada kişiler, bir bakmışsınız ki yok!
  işte o an, bazı arkadaş ilişkilerinizin de çıkar üzerine konumlandırıldığını anlarsınız. çıkarı biten arkadaşınız sizden uzaklaşmıştır.sizden yararlanmış olma halidir sizi üzen.insan kendini bok gibi kullanılmış hisseder.
  iş hayatında da böyledir. iş yaptığın ve patronuna milyon baloncuklar kazandırdığında senden iyisi yoktur.ama patronun beklentisini karşılayamama yada minik baloncuklar kazandırmaya başladığında, işinin bittiği izlenimini verirler sana.

  (bkz: önce ekmekler bozuldu)
 • bu durum en çok boşanma sonrasında yaşanır... evliyken sizi kardeşinden ayırmayan görümceniz, bacanagınız vs niz, kendi çocuklarından ayırmayan, her derdini sizinle paylaşan kayınvalideniz birden bire yokoluverir ortalıktan... hiç anlam veremezsiniz başlarda... ama biz dosttuk diye sorgular durursunuz. sonradan anlarsınız ki, onlar dost olmamış hiçbirzaman. hatta bir numaralı düşmanınız bile olabilirler bir anda... işte o zaman anlarsınız. kafa sola yatar, gözler kısılır;
  - eee öküz öldü ortaklık bozuldu tabii.
 • karşısındakini salak sanan,bencil üstelik saygısız insanın sarfedeceği cümledir. pardon insan dedim.prematüre insan.
 • gundiyama adalarındaki sezonluk ticaretlerde çok rastlanan, bir ticari olay.

  binayder: sundamer abi, bu öküz oldu artık.
  sundamer: ha? öylemii, hadi hayırlısı bakalım... ben kaçayım o zaman.
  binayder: sağol abi, güzel işti.
  sundamer: görüşürüz bir dahaki yıl kısmetse....
 • örneğin aynı iş yerinde çalıştığın insanlarla sabahın akşamın ayrı gitmezken bir gün işten ayrılırsın ve oradaki en yakın gördüğün insanlar seni hiç arayıp sormaz olur.
 • ortak çıkarın bitip de samimiyetin sona erdirilmesinin dışında bitmiş bir olayı konuşmanın gereksiz olduğunu anlatmada da kullanılır. özellikle eskiler çok kullanır. örnek olarak da karısı ölmüş bir adamın tekrar evlenmeden önce karını unuttun mu diyenlere cevabı bu sözle olabilir.
 • finansal güç ve statü sahiplerinin deneyimlemedikleri sonlanma halidir. onlar için öküzün boynuzlarındaki dünya her zaman dönmeye devam edecektir çünkü.
  iletişim halindeki taraflardan birinin sosyal satırları değişime uğrar uğramaz, kopuşların yaşanması kaçınılmaz olur...
  öyle vefaymış, paylaşımmış, sevgi/saygı böğürtlenleriymiş, hatıralarmış filan laftır hepsi.
  "her zaman hayatımda olmanı istiyorum!" cümlesini duyduğunuz kişinin fikri de zikri de, emin olun gün bitmeden ters yönde değişmeye mahkumdur.
  siz istediğiniz kadar birliktelik sürecinde vicdanınızın ya da kalbinizin değerleriyle hareket etmeye çalışın, karşılığı batık denizaltılarda yosun tutacaktır.
  şimdi burada iyi gün/kötü gün edebiyatı yapmanın manasız ve arabesque olduğu da açıktır.
  o yüzden de önermem şudur ki baştan "ortaklıklar kurulmasın, öküzlerin ölümüne de tanık olunmasın"dır.
  çürük trenlerin yaşayan öküzlere ihtiyacı olduğunu unutmayalım, unutanları uyaralım...
 • hiç ummadığınız kişiler yapınca doğruluğu daha da gerçek olan söz. lafı gediğine oturtanlardan.