şükela:  tümü | bugün
 • bir lira şeklinde yuvarlak ve yassı pullar olarak içime sunulan pipo tütününün kesim şekline verilen isimdir. ingilizcede bullseye olarak geçer.
 • öküzgözü + boğazkere oluşumundan bir şarap + bir miktar lezzetli peynir = mutluluk şeklinde bir formülün, ayrılmaz bir bireyidir.
 • kırmızı şarabı sevmeyene bile sevdirmişliği vardır.
 • içtikçe ağzıma kan tadı geliyor diye şüphelenip sözlükte kendisi hakkında bilgi aratan şarap veya vampir içeceği.
 • uğraşması meşakkatli üzüm.

  bir defa çok geç kökleniyor, toprakla geç kaynaşıyor, geç meyve vermeye başlıyor. goble veya guyot tipi yüksek terbiyeye alacaklar için randımanlı meyve vermesi 5 seneyi buluyor.

  sonra geç olgunlaşıyor. bu sürekli mücadele demek. benim gibi sadece bordo bulamacı ve gülleci bulamacı kullanan, bunlar haricindeki ilaçları, hele hele sistemik etkili ilaçları kullanmaktan imtina eden naturelci tayfa için çok fazla işçilik ve masraf demek.

  yaprağı tüylü ve kalın. yani yaprak olarak bir narince yahut trakya ilkeren gibi ticari değerden yoksun demek.

  meyvesi pek kurutmaya gelmez. çünkü hasada dek hem sezon biter mevsim nerdeyse kışa erer zaman kalmaz, hem de taneler irice, çekirdeği de sert ve büyükçe olduğu için kurusu pek tercih edilmez. yani üretici olarak yaş meyve randımanına muhtaçsınız.

  buna rağmen, benim gibi pek çok insan inatla uğraşıyor. öküzgözü, boğazkere, şiraz gibi gıldırgıcık türleri yetiştirmeye devam ediyor. çünkü şarabın anavatanı anadolu. bu çok büyük bir cümle. bu tüm dinlerden de, öğretilerden de, bir kaç yüzyıllık görüşlerden de daha kadim ve kanuni bir gerçek. ve anadolu coğrafyasında ne osmanlı, ne selçuklu ne de bir başkası, üzüm yetiştiricisi ile bugünki gibi uğraşmadı. ona köstek olmadı. ama bugün durum bu. özellikle elazığ çevresinde pek çok üretici mücadeleye son verip, bağlarını köklüyor. büyük yetiştirici havlu atıyor.çünkü alıcı yok. çünkü şarap üreticileri, alkollü içecek üreticileri illallah etmiş durumda. dolaylı yoldan veya doğrudan, adına artık ne derseniz, zarar gören çiftçi oluyor. güdülen siyaset yüzünden öküzgözü üzümü yetiştiricileri ya tür değiştiriyor yada komple işi bırakıyor.

  kıç kadar dikim alanımda, bu kara gözlü ile uğraşmaya devam ediyorum. derdim şarap da değil. bir sene oldu, ağzıma içki sürmedim. ama anadolu’ya saygı bunu gerektirir.
 • sadece içerken değil, sonrasında da kalitesini belli eden şaraptır.
 • melen üretimi olanını bu akşam denediğim şarap.
  bir kaç gün önce buzbağ olanını denedim. karşılaştırmak gerekirse melen daha keyifli. tatlı ve içimi kolay bir şarap.
  eğer benim gibi tok karına içiyorsanız yanında bir şeyler tırtıklama ihtiyacı duyacağınızı zannetmiyorum lakin küflü küflü bi peynirle ya da ya da romatik bir ızgara etle ile gider diye düşündüm.
 • kayra buzbağ elazığ serisini denediğim, gayet güzel şarap.
 • ağzımdan boğazıma uzanan damla sulama yöntemi ile aheste aheste, her bir damlasının tadını alarak içmek istediğim, anadolu’dan çıkmış en güzel şey. yanına gravyer peyniri kesmiştim ama yiyesim yok peyniri. öyle mükemmel bir tada sahip. ağzınızın tadı mı bozuk? hemen bunu için, damağınızın şarap kalibrasyonunu yapmış olun.
 • en ucuz şaraba bile anlam katan üzüm. sava’nın 30 liralık öküzgözü ve shiraz kupajı bile onun sayesinde bu kadar lezzetlidir. boğazında su gibi akıp gider ve şişeyi açınca mis gibi kokar.

  bu arada bu üzümü içeren bir diğer performans/fiyat ürünü ise terra’nın öküzgözü şarabıdır.

hesabın var mı? giriş yap