şükela:  tümü | bugün
 • malatya ve elazığ yöremize özgü bir kızmızı üzüm türüymüş. sağolasın birmilyon.com iki ilden oluşan bi yöre yarattın... yörettin bize!
 • malatya değil,sadece elazığ yöresine has bir üzüm çeşidi.
  elazig'da da bogazkere yetişir ama diyarbakır'a ait bir üzümdür.
  oldukça tatlı ama buruk.meyve olarak tüketildiğinde de boğazkereden daha lezizdir.
  tekel* şarap fabrikasının kapadokyadan üzüm getirmesinin nedeni muhtemelen elazıg halkının şarap için üzüm satmanın agır bir günah olmasına inanmasıdır.3-4 sene önce fabrika müdürünün,tüm satıcıların malını aldıktan sonra 13 trilyon liranın kaldıgını,alacak üzüm bulamadığını biliyorum.
  halkın tercihine sonsuz saygı duyuyorum,zaten sadece şaraplık üzüm yetiştirmek üzere profesyonel baglar kurulmakta,3-4 sene sonra bu baglar tam kapasite üzüm verecek,sorun kalmayacak.tercihi nedeniyle sofralık üzüm yetiştiren köylü de daha perişan olacak.
 • malatya ve elazığ sınır olan arapgir'den diyarbakır'a kadar birçok bağda yetişir. üzümün en önemli özelliği vişneyi çağrıştıran meyvemsi özelliğidir. fıçı kullanımında çok hoş karamel kokuları açığa çıkar. şaraplarına koyu tatlı bir kırmızı renk hakimdir. çok buruk (tanenli) olmaması nedeniyle yıllandırılma özelliği bir boğazkere kadar uzun değildir. genelde harman olarak kullanıldığında en iyi partneri boğazkeredir. çünkü boğazkerenin tanenini dengeleyecebilecek aromatikliğe sahiptir. ülkemize bu iki üzümün harmanını ilk bulan üretici buzbağ ile tekel'dir. arkasından doluca kav ve kavaklıdere selection üretilmiştir. her 3 şarap da aynı üzümlerden oluşmakla birlikte yapıları çok farklıdır. aralarında en güçlü ürün doluca kav'dır. çünkü boğazkere-öküzgözüdür. harman oranında boğazkere baskındır. 12 ayını fıçıda geçirdiği için yoğun baharat kokularını çağrıştırır. selection ve buzbağ'da öküzgözü-boğazkere olduğundan içimleri biraz daha yumuşaktır. özellikle buzbağ daha genç tüketime açıktır. her üç şarap da ızgara/soslu/fırında kırmızı etler ile ideal olarak örtüşür.
 • zaman zaman kendisine ihanet etsem de kürkçü dükkanımdır benim.
 • turkiye'de yetistirilen en iri taneye sahip uzum cesidi.
  oturup tum uzum turlerini incelemedim elbette, ama oyle diyor bu isin uzmanlari.

  ha en guzel sarap bundan mi cikiyor?
  herkesin zevki ayri, ama kanaatimce bogazkere'nin buruk tadi bir saraba daha cok yakismaktadir...
 • öküzgözü:

  patentli üzüm. yani 6 ay sonra.

  //"öküzgözü üzümü, bölge ekonomisi açısından vazgeçilmez bir konuma sahiptir. öküzgözü üzümünü diğer bölgelerde yetişen üzümlerden ayıran en belirgin özelliği, elazığ yöresine has olan toprak yapısı ve üzümün yetiştirildiği bölgenin yaklaşık denizden bin metre yüksekliğinde dağlarla çevrili bir bölgede karakteristik özellikleri göstermesindendir. dağların arasından, dar ve uzun vadiler oluşturarak akan ve daha sonra fırat nehri ile birleşen dere ve çayların yarattığı mikro klima sonucu bölgesel iklim yumuşaması sonucu bu değerli üzümün yetişmesi için ideal koşullar oluşturmuştur.

  öküzgözü, etli, sulu ve iri taneli bir üzümdür. adı, büyüklüğünden gelmektedir. sofralık olarak da bölge halkı tarafından değerlendirilmekte, ayrıca kurutulmuş ürünü de piyasada satılmaktadır. bol şıralı, orta kabuklu olduğu için şarap yapımına son derece uygun bir üzümdür. ekolojik istekleri bakımından yöreye adapte olmuş, bu özellikleri itibariyle başka bölgelerde yetiştiriciliği yapılamayan özelliğe sahiptir."//

  kaynak:

  www.radikal.com.tr/default.aspx?atype=detay&articleid=887747&categoryid=80
 • (bkz: bulls eye)
 • kesinlikle boğazı yakmayan ve içimi çok rahat olan bir şarap türü.
 • annenin örgü örerken kullandığı şişlerden biri ile delinip içildiği zaman daha bir lezzetli olan şarap kih kih
 • terra 2005 olanı güzeldir.