şükela:  tümü | bugün
  • almanya'nın en büyük çağdaş sanat sergisi olan documenta'nın bu yılki( 2002) kuratörü . nijeryalıdır. kariyerine abd'de başlamıştır.
  • 2015 venedik bienali'nin küratörü olarak bu göreve layık görülen ilk afrikalı olan 1963 doğumlu nijeryalı küratör, sanat eleştirmeni, şair, yazar ve eğitimci. 2014 yılı artreview listesinde çağdaş sanata yön veren en güçlü 100 kişiden biri olarak gösterilmiştir.

    http://en.wikipedia.org/wiki/okwui_enwezor
  • çağdaş sanat dünyasının en taşaklı abilerinden biridir bu kişi. hani yanından geçilmez. venedik bienali küratörlüğü sırasında, açılışta falan özel güvenliklerle geziyor. ama bunlardan çok var. girdiği o 100 kişilik listenin yüzünde de var bu yavşaklık. bizimkiler de özeniyor bunlara. git bir dene bakalım vasıf kortun'la iki laf etmeyi genco gülan'a sataşmayı falan.
    çağdaş sanat en çok bu garabetler yüzünden kaybediyor. kendilerini öyle abuk yerlere koyuyorlar ki yaptıkları şeyin sanatsal niteliğine, sırf onlar yarattı diye dikkat etmemiz gerekiyor falan. o yüzden işte ne idüğü belirsiz, fikirsiz saçmalıklara sanat demek zorunda kalıyoruz (peçeteler falanlar filanlar)