şükela:  tümü | bugün
  • istanbulda 5 şubesi olan kültür şirketler grubuna bağlı kolej.

http://www.okyanuskoleji.com/
  • kanser hücresi gibi çoğalmakta, her mahalleye bir okyanus mantığı gütmekte olan özel okuldur. inşaatlar yapılır, okullar yeni öğretim dönemine yetiştirilir. ama sözleşmeli öğretmenlerin maaşı geç ödenebilir, hatta ödenmeyebilir de. bunlar teferruattır.
  • sancaktepe'deki turk muteahhit kafasiyla apartman gibi yapilan. arkadas kocaman okulda koysana merdiveni ortaya. bir uctan bir uca yurutuyor. devlet okulunda yillar harcayinca asansoru olan okul ve yapmacik sozlesmeli ogremenleri garip geliyor.
  • yanılmıyorsam özbey grubunun bir iştiraki olması lazım.
  • okul servisinde öğrenci unutan okul.
  • zamanında bana ciddi anlamda yardımı dokunmuş okul. o dönemlerde güzel sanatlar lisesi için açtıkları yetenek sınavına girmiştim burs kazandın gel yarın başla gibi basit bir prosedürle beni mutlu etmişlerdi gidip başlayacağımdan da değil istanbul'daki okulda ne işim var kaldı ki babamla sürekli birbirimize girdiğimiz bir konuydu bu, yine de küçük ergen halime çok iyi davranmışlardı kendimi adeta diana krall gibi hissetmiştim övgülerinden sonra, bir de hatırladığım kadarıyla öğrenciye sermaye gözüyle bakmıyorlardı bu açıdan da kendilerini hep sevgiyle hatırlıyorum. hatta kayıt yaptırmamama rağmen eğer maddi durumun kötüyse bunu belgele bizim okulumuzda okumasan da sana destek bursu verelim falan demişlerdi de çok duygulanmıştım. tabii ben 2008 yılından bahsediyorum şimdi değişmiş olabilirler bir baktım da herkes kötülemiş, olm çok güzel insanlardı lan neden böyle şeyler yazdınız?
  • bana reklam adı altında tacize varan sms yollayan acayip oluşum. çocuğum yok, yakınım yok, eee yaş desen lise çağı geride kalalı 15-16 yıl oldu ve işe bakın ki öğretmen falan da değilim; peki bana neredeyse her ay bu kurum ne diye mesaj atar, telefon numaramı nereden bulmuştur (ki bu numara açıldığından beri bendedir)? biraz daha gayret ederlerse suç duyurusunda bulunmayı bile düşünüyorum.
  • beylikduzunde ki oyun grubuna kızımı gönderdim ve gerçekten memnun kaldım. herkes çok ilgili , güzel etkinlikleri var. ıyi bir kurum.
  • öğrencilerine sadece para gözüyle bakan, doğru düzgün bir eğitim materyali bile olmayan kurum. reklamlarla ve vaatlerle velileri kandırıp öğrencileri okula alırlar ama sınıfta dağıtacak bir yaprak testleri bile yoktur. kurum olarak eğitim namına her şeyi öğretmenlerden beklerler. kurum olarak, zümre olarak herhangi bir çalışma yapmazlar. zira onlara göre "en büyük kaynak öğretmendir".

e tabi öğretmenlere de üç kuruş maaş verince, herkes de herkesin maaşını bilince öğretmenlerin bütün çalışma şevkleri kırılır. yaklaşık 400 öğretmeni olan kurumda her yıl çalışanların yarısı değişir. çocukların gelişiminde öğretmenleriyle kurdukları bağın ne kadar önemli olduğu düşünülürse gerekli çıkarımlar yapılabilir.

çocukların kayıtları okulda kalsın, aman kaçmasınlar diye idareciler de öğrencilerin her türlü şımarıklıklarına göz yumar, idareci göz yumunca öğretmen de müdahale edemez hale gelir. disiplinsizlik ekol haline gelmiştir.

özetlersek, her yerde boy boy gördüğünüz reklamlarına aldanmayın. çocuğunuz eğitimine odaklanın. bir de şunu düşünün, iyi eğitim verdiği bilinen okulların (itü geliştirme vakfı okulları, bilfen, istek vakfı okulları, bahçeşehir koleji vb.) sağda solda, yolda, avm'de reklamları hiç dönüyor mu? bu okulların hiç kayıt sıkıntıları var mı? yoksa okyanus koleji gibi her yerde reklamları var ve her reklamın altına "kayıtlarımız devam ediyor" yazıyorlar mı? bu okulların öğretmenleri kaç yıldır aynı yerde çalışıyor?

burayı okuyorsanız çocuğunuzu kolejde okutacak paranız var demektir. çocuklarınızın geleceğini kendi ellerinizle mahvetmeyin lütfen.
  • servis şöförleri psikopatik özellikler gösteren, servis ablaları da onlardan aşağı kalmayan eğitim kurumu. evime giden sokakta adı çok bilinen bir kolejin anaokulu var ve zaten bu anaokulunun velilerinin okul önündeki iki aracın ancak aralarında santimetreler kalarak geçtikleri sokağa park etmeleri nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. bu akşam bir okyanus koleji servis aracı da yoldaki araçları görmesine rağmen sokağa girmiş (oysa biraz geride kenara yanaşsa otomobiller geçebilecek) ve yolu iyice tıkamış. kendisine göre ilerleyemiyor, çünkü araç sığmıyor, eğer öyleyse neden aracın arka üçte birini geçip yanında durmuş, muamma. korna çaldım, selektör yaptım, bir işaret gelmedi. benim aracımın geçebileceği yolda ilerledim ve geri giderek yol vermesini istedim, sadece çok kısa bir mesafe geri gidecek, o her halikarda yolun geri kalanının açılmasını bekleyecek, bense bu durumda geçebileceğim. şöför bey kontak kapattı ve ardından tartışmaya başladı. sonunda açılan yere ben arabayı geri çektim, yine kendisi yürüdü, ben bekledim, bir yandan tartışma devam etti. tartışma öyle bir hal aldı ki "şikayet etmezsem namerdim" kullanımı evrilip çevrilip bana "namert" olarak hakarete döndü, yanındaki servis ablası da "kadın manyak" diyerek hakareti artırdı. bana hakaret edilmeye başlanınca elimi koluna attım "nasıl hakaret edersin?" diyerek, kumaşı çok inceymiş, montuna zarar verdim, zarar verme amaçlı değildi ama o noktada kendimi tutamadım, yanlış yaptım.

benim anlamadığım, yolu tıkayacağını bile bile neden "geçemeyeceğin" bir yere girer ve geçebilecekleri engeller, üstüne de tartışma çıkarırsın? ben yola girip park etmiş araçların sonuna kadar gelip yol istediğimde yol boyu araçla doluydu, ne zaman boşalacağını düşünüyordun, nasıl geçecektin? ne hakla hakaret ediyorsun?

okyanus kolejine ulaştım, derdimi anlattım, ilgileneceklerini söylediler, geri dönecekler umarım. mont konusunu da açıkça söyledim, istemeden zarar verdim, mutlaka tazmin edeceğim.

edit: çok kısa sürede geri döndüler, konu ile ilgilendiklerini söylediler. haksız olduğum noktayı üzerine basa basa tekrar vurguladım ama kontak kapatma, yolu tıkama, tartışma ve hakaret etme konusunu onlar da doğru bulmuyorlar.