şükela:  tümü | bugün
 • tarım için ne lazım? su güneş ve mineraller. hepsi okyanusta var mı? var. suyu arıtıp sulamada kullanacak. motorsuz yüzer dev platform gemiler yapılıp okyanusun ortasına bırakılacak. böylece gıda üretiminde devrim niteliğinde bir çalışma olacak. enerji sarfiyatı motorsuz bir sistem olduğu için minimum düzeyde. sulama ve arıtma için gerekli olan enerji güneşten elde edilecek. geriye mahsulü toplayarak hasat gemileriyle karaya götürmek kalıyor.
 • toprağı karadan alıp koyacağımız için yürümeyecek üstüne de gereksiz maliyet oluşturacaktır.

  benim daha ilginç fikrim var, betonlardan kurtulup karaya ekelim. nasıl ama?
 • 3. dünya savaşında, yer yüzünde nükleer bombalar kullanılırsa, savaştan sonra yeterli ekonomik kaynak bulunabilirse, ancak o zaman rantabl olacaktır.

  şu an için düşünülmesi beyhude.
 • ekini geminin üzerine ekip, karadan getirdiğimiz tatli suyla sulayacaksak gayet mümkün olan projedir. ama adama sorarlar, toprak mi kalmadı da bunu buraya ekiyorsun? neyin kafasındasın derler. haa eğer direk okyanusa ekeceksek salatalık, lahana, havuç, fasülye gibi turşusu leziz olan zerzevatı ekmeliyiz ki doğrudan turşu olarak biçebilelim. karışık da ekebiliriz. karışık da severim ben.
 • bi' cuval topraga 5 tane patates ekmek daha makul bi' icraat...
 • şu anda dahi bazı plazaların ara katlarında yapıldığı *ve hatta tamamen tarıma ayrılmış binalar *bulunduğu düşünülürse çok da uçuk ve uzak olmayan gelişmedir.

  kaldı ki sık sık su basması yaşanan şehirleri deniz üstüne tekrar ve sıfırdan kurma projesi de varken `:http://www.dailymail.co.uk/…ting-city-unveiled.html` bir örneğiyken geleceğin gerçekliğidir.
 • bu proje türkiye için düşünülmüşse son derece gereksiz duruyor. öncelikle okyanusa çok uzak olduğumuzdan lojistik maliyetleri göz önüne aldığımızda ürünün maliyeti artacak.
  üstüne üstlük 780 bin km2'lik topraklarımızın 24 milyon hektarlık kısmı tarıma elverişli durumda. buraları doğru şekilde değerlendirdiğimizde 80 milyonluk nüfusumuzu gayet rahat bir şekilde doyurabiliriz.