• fuat adli türkçe rap sarkıcısının guzel bır calismasi. sample olayı iyi secilmis. sarki icersinde "züğürtlük beynimi yordu" sözü ince ince düşündürmüştür beni.
  • fuat ergin’in, parcanin basinda annesini* kaybettikten sonra kendini dagitan kankasi cezaya, aklini basina toplamasi ve yola devam etmesi icin ustu kapali bir sekilde ayar verdigi oldukca basarili bir rap sarkisidir. iki basarili rapcinin arasini bu parcanin actigi soylenir.

hiçbir ilaç huzur getirmez be kanka yol yürürsen biter anla kanım kağıda akar damla damla
    *babam allahın yanında annem de onunla bayrağı salla hafız dedemin ruhu şadola
    beklemekle geçti ömrüm özlemekten sekti gönlüm söz vermekten pusulam döndü çöktü kısır döndü
    parazitler menejer oldu, yaralar ihtahap oldu, kararlar intihar olsun karargahın bomba bulsun.
    imajiı törpüleyip dursun amacını ateşleyen korsun züğürtlük beynimi yordu dünya benim yurdum
    hakim ol! ettin buldun sakin ol! çakılı kurdu fani o ebedi rapin ruhu degil tuz ruhu*
    halatlar gerilsin buz gibi serinsin pigmeler çekilsin geldi vatusi kader eğilsin
    engellemeye meğilsin çengellenmeye gelirsin ölünce pişman olabilirsin yeksin mercek burası birlik

yeksin gelse de karanlık çağ bitse tek bir celsede yükü boşaltabilse
    lirik sifon olur dertlerim shitse okyanuslar dizime kadar en dipte

yanılmak cana mahsus önümü dumandan göremez oldum
    yönümü bulandıran sahte kılavuza sordum dumur buldum
    şelip şırptı fuat goril oldu koldu dirsekti
    yere seren sözler gücü yettiği herkesi döver
    kaçarım aleminden söver kaleminden çiti ören
    beklediğim yetti nigga vardır kıçını silen
    saldıran her ferde 5 ateş topu koptu kolum
    yola koyulurum seni becermeye gealdim soyunurum
    mezar kazma oyunu bu her şeyin sonu mu
    benim de derdim var kazmayı kap kaz kendi kuyunu
    sütü iç yat uyu uyum içinde büyüsün ruhun
    şans kulaç atarak huzur buldu dans ateşin etrafında olur
    normandiya çıkartması olur sonun dünyaya vaadedilen özgürlük noldu ha!?
    hepimiz boğulduk
    dal gibi soguduk tav olduk tür kulvarda kolduk çok oldu
    ölümün karşısına geçen her şey soldu
  • büyük okyanus, atlas okyanusu, hint okyanusu adıyla anılan 3 dev deniz.
  • benim icin efsanedir. her dinledigimde o gunleri aklima getirir. babami kaybedip bir ay sonra askere gittigim cinnet sınırlarinda gezindigim gunler...
  • bu şarkı ingilizce olsaydı, tupac'ın şarkılarını bile tokatlardı. bu kadar net ve açık.

--- spoiler ---

dünyaya vaat edilen özgürlük ne oldu?
    --- spoiler ---
  • "ölümün karşısına geçen her şey soldu"
  • fuat ergin'in beğendiğim bir şarkısıdır.
  • türk rap tarihinin en iyi 3 şarkısından biri olduğu çok açıktır!
  • rap müziği seven biri değildim. bizim ergenlik yıllarında ceza sagopa falan atışmaları yapılırdı. sonra da başka isimlerde popüler oldu norm ender sansar salvo falan. daha nice isimler vardır da dediğim ilgim olmayan bir müzik türü.

fakat bu şarkı bambaşka. şarkının sözlerini alt alta okuduğunuzda sözlerin, birçok müzik türünde üretilen şarkıların hiçbirinde barınmayacak kadar vurgulu sözler var. anlatmak istediğim herkesin dertlendiği tasalandığı türkülerde arabesk şarkılarda bile görülmeyen sözleri var.

düzenli dinlediğim tek rap şarkısıdır ara ara açar dinlerim. bir de mürekkebimi doldurdum çok güzel. bu şarkının yeri ise apayrı.

"ölümün karşısına geçen her şey soldu."
  • ''beklemekle geçti ömrüm,
    özlemekten sekti gönlüm.
    söz vermekten pusulam döndü,
    çöktü kısır döngü.'' sözleriyle çok şahane fuat ergin şarkısıdır.
hesabın var mı? giriş yap