şükela:  tümü | bugün
 • okyanusun en derin noktasının derinliği ile en yüksek dağın yüksekliği yaklaşık olarak aynıdır.
  (mariana trench yaklaşık 10 km, everest dağı ise yaklaşık 9 kmdir)

  dünya üzerinde 100 km yüksekliğinde dağlar ya da 50 km derinliğinde okyanuslar bulunmamaktadır. ve bu hiç de garip bir durum değil hatta fizik kanunlarının gereğidir. bunun nedeni dünyanın kütlesi, yoğunluğu gibi faktörlere bağlıdır zira bu faktörler de dünyanın kütleçekim etkisini etkilemektedir. dünya üzerinde bir dağ yüz kilometre yüksekliğinde olamaz çünkü dağın kendi ağırlığı belli bir seviyeyi aştığında batmaya başlar, benzer durum derin noktalar için de geçerli. bildiğiniz üzere astroidler gezegenler gibi küresel değildirler bunun nedeni kütleçekimlerinin kendileri küre biçiminde çökmeye zorlayacak kadar çok olmamasıdır, bir gezegenin kütleçekimi ne kadar büyükse o derece pürüzsüz bir küre halini alacaktır doğal olarak. marsın yer çekimi dünyadan daha düşüktür bu nedenle de güneş sistemindeki en yüksek dağ olan olympus mons (22km) oluşmasına olanak tanımıştır.

  şu linkten ilgili hesaplamalara da bakabilirsiniz.
 • şu görselin konunun daha iyi kavranmasına yardımcı olabileceği durum.
  https://sarkac.org/…-fresh-large-e1490178872228.jpg

  büyük damla dünyadaki tüm okyanus ve denizlerdeki toplam su miktarı.
  küçük damla ise tatlı su miktarı.
  en altta ufacık 1 piksellik bir damla daha var, o da içilebilir temiz suymuş.
 • o zaman sizi şöyle alalım
  (bkz: #58542369)
 • aslında çok da garip olmayan bir durum. dünyayı yarıp açtığında içinde en çok bulunan şeyin aslında magma olduğunu biliyoruz. magmanın üzerinde ise tamamen magma yüzeyini kaplayan bir toprak kaya yüzey var. suyun yeryüzünde kalabilmesi gibi bir işlevleri de var yani aslında. o yüzden hayvan gibi toprağın üzerinde azıcık su varmış la diyoruz. zira magmanın üzerie suyu bırakıverseydin zatn buhar olup uçup giderdi, ha yok buharlaşmadan kalabiliyor olsaydı da o zaman yüzdeler yer değiştirirdi. aynı zamanda bir dünya haritası vs çıkarmak da imkansız olurdu. neden? birleşen toprak ya hareket edecek ya da batacaktı da ondan. hehehe.

  yani demem o ki whoooaaaaaa yapmalık bişey değil aslında.

  edıt: eksik göndermişim ya la.
  neyse, bir de şöyle düşünmek lazım bu durumu. aslında hiç su yok, komple kayalar vs. var. tektonik olaylardan ötürü yükselen yerler dağ olmuş, yükselemeyenler de su birikmiş ve deniz, göl, okyanus olarak kalmış. yaşamın olabileceği alanların sınırlandırıldığı yerler aslında sanıldığı kadar çok da değil, yani en azından bize öyle geliyor. mesela insanoğlu 8.000 metreden yukarıda nefes alamıyomuş, hatta bu alana da death zone deniyormuş.

  he bir de, olum 10 km çok lan. nassıl az diyosunuz buna 10 kilometre. 10 bin metre. 10.000 metre. 1 milyon santimetre. 1.000.000 cm. milyor.

  asıl whooaa dememiz gereken şey neden okyanuslar o kadar da derin değil sorusu olmamalı kanımca. uzayı daha çok keşfederken işeyip sıçtığımız okyanusları neden hala çözemedik.
 • dünyanın yüzeyinin 3/4'ü sularla kaplıdır. dünya gezegeninin içinde bulundurduğu su değil. katman olarak çekirdeği iç ve dış çekirdek olarak ayırırsak en kalın katman magma'dır. sima ve sial humusu bir katman olarak düşünmediğimiz taktirde en ince katmanlardır.
 • okyanusların ortalama derinliği 4 km civarındadır ve bu bence muazzam bir derinlik.
 • (bkz: dağların çok yüksek olmaması)

  her aklıma geldiğinde şaşırmadığım olay. bir dağa tırmanarak atmosferin sınırına yaklaşmak şaşırtıcı olurdu.
 • kıyaslama yapıldığında okyanuslar belki de yeterince derin değildir ama yeraltı okyanusu denilen bir gerçek de göz ardı edilmemelidir. yani o geriye kalan katmanlar sadece kaya ve topraktan oluşmuyor.

hesabın var mı? giriş yap