şükela:  tümü | bugün
  • kaptan kusto vardı rahmetli...
  • milyonlarca yıl önce, huzurlu bir yaşamdan vazgeçmeyi reddetmiş, günümüzde karaya çıkmış bazı akrabaları tarafından gıptayla bakılan, fellik fellik aranan canlılardır. nitekim kendisinin resmini çeken balina kardeşimiz de tekrar okyanusa dönmenin daha akıllıca olacağına karar veren atalarının torunudur.
  • bu hayvanatlarda cidden bir güzellik, bir zarafet vardır. genelde şeffaf olurlar ve saydam vücutlarının uzuvlarında türlü renklerde ışık oyunları sergilerler. bazıları o kadar zarif ve güzel görünür ki insanın basınçlı bir akvaryum edinip içine bir kaç tane atası gelir. doğanın muhteşemliğinin en nadide örnekleridirler. 10 kilometre yukarıda ise tüylü inek ot yiyip patır patır sıçmaktadır. maymun götünü kaşımaktadır. derinliklerin huzurunda balerin gibi süzülür bunlar. ızgaraları da nefis olur ayrıca.
  • feci derinlerde(misal mariana cukuru) yasayanlarin cogu yaratik gibidir. gorsen korkarsin o derece.
  • az ama öz hareket ederler çünkü besin kaynaklari kisitli oldugundan enerjilerini korumak zorundadirlar. 3 metreye bile inmemis bir insan için bu canlilari görmek bilimkurgu filmi izlemekten farksizdir.

(bkz: vampyroteuthis infernalis)
    (bkz: planet earth)
  • okyanusun derinliklerinden gelen beni istiyor musun, söyle, amuna goduğum demelerinden korkulan canlılardır.
  • "yasamak denirse" seklinde yasayan canlilar.. devamli bir melankoli.. günde 3 paket samsun tüketen canli oldugunu dusunuyorum ben "dünyanin yükü sirtima binmis ben icmeyeyim kimler icsin" seklinde dolasiyor abiler.. ah ki ne ah.
  • (bkz: pelajik)