• olmak ve olmek fiilinin emir kipi
  • hamlet'in yapıp yapmamakta kararsız kaldığı eylem.
  • (japonca'da "o-eru") ks. office lady: japonya'daki bekar iş kadınlarına verilen ad. bu hatunlar evleneceklerine anababalarının yanında 30-40 yaşına kadar mis gibi ne bebekle ne ev işiyle uğraşmadan yaşarlar.
  • ..dedin bak oldum şeklinde sürdüğünde hoş bi kesmeşeker parçasına dönüşüveren emir sözcüğü..
    (bkz: ol dedin bak oldum)
  • eskiden o sıfatı yerine kullanılan sözcük. şöyle bir örnek verilebilir:
    ol mahiler ki derya içredir,deryayı bilmezler
  • o anlamina gelen kullanimina otisabi entrylerinde sikca raslanabilen sozcuk.
  • kafa karıştıran, yerine getirmesi en zor emir.
    fekat da hayret ki en sade ve açık olanı..
  • islam dininde kainatin yaratilisin ilk ve tek emri. incil versiyonu icin (bkz: let there be light)
  • doğrusu ol'un hem o'na hem de olmanın emir haline aynı anda denk düşüşünü çok seviyorum. ol emrini verenle emir verme ediminin o güzel kesişmesi, tüm zar atımlarının sonucunda çifte vav geldiğini hatırlatıyor. hileli zarların hiyelini bile içeren bir durum bu. zaten hile de hal kökünden gelmiyor mu? halden hale bürünüşüyle oluşu ima etmiyor mu? o halde oldan gelen huya gider desek olur mu?
  • evrenin yaradılışı için verilmiş arapça kün emridir. bana çok şiirsel gelirdi. kur'an zaten zamanın en kuvvetli akımı olan şiire nazire yapan şahane bir lirizme ve söylenişe sahiptir. ol aynı zamanda bir nilay özerşiir kitabıdır. bu şiirsellikte bir ismi bir şiir kitabı ismi olarak seçmek için analitik zaka sahibi olmak gerek duygusallığın yanında. dedim ya bu kadın güzel de olmalı. çünkü yazarken hiç öç almamış.
hesabın var mı? giriş yap