aynı isimde "olan biten (şarkı)" başlığı da var
  • çaylak inceleme olayına yeni bir atraksiyon eklendi sözlükçüler. çaylak incelerken, durumu yazar olacak kadar iyi görülmeyen ama uçurmaya da gönlümüzün el vermediği, iki arada bir derede kalmış vatandaşları pas geçtiğimizden bahsetmiştik (bkz: #13079812). işte artık bu çaylaklar pas geçildiğinde*, üzerilerine bir haftalık bir lanet düşecek (bkz: lanet/@kimi raikkonen). bu kısaca şu demek:

bir hafta içinde entry'lerini düzenle; anketini, sadece bkz'dan oluşan entry'ni, garbage'ını falan ayıkla, pırıl pırıl 10 tanım entry'siyle moderatoru bekle. zira pas geçilmene rağmen sıranın sonuna atılmadın sen, tam bir hafta sonra sıra tekrar sana gelecek; moderator entry'lerini yeniden inceleyecek. şayet bir değişiklik yapmadıysan büyük olasılıkla uçacaksın, gerekli düzenlemeleri yaptıysan yazar olacaksın. hadi bakalım.
  • sevgili yazarlar, yazar kalanlar(iste bu cok manidar oldu),

su yogun sozluk gunlerinde, ne yaptik ettik bir vakit bulduk, sozlugun pek sevilen simalariyla sizin icin konustuk, tavsiyeler aldik. bakin, son alimlarda aramiza katilan, cicegi burnunda sabirtasi yazarlarina ne onerdi bu degerli unluler:

kartal maltepe:
    "her acilan ankete kosmayin, anket doldurmayin canlar. ucarsiniz."

ceren:
    "dedirtmeyin, sordurtmayin, dusundurtmeyin. sonra neden uctum sorusunu dusunup durursunuz."

adnanoca:
    "ozensizlik, dilbilgisi kurallarina uymamak direktman ucma sebebidir. caylak bile olmaniz imkansiz"

ece meyve yerken:
    "su hayatta noktalama isareti diye bir sey var. bu isaretlerden tasarruf etmeye calisan bazi yazarlar da var. gozlerimle gordum, yedi satir yazip(ortalama bir paragraf boyu), tek bir isaret kullanmadan cumle kurmaya calisanlar bulunuyor aranizda. ayiptir, yaziktir, gunahtir. insan okuyor bunlari. hadi ayip olmasini gectim, ozensizlikten ucmaniz kacinilmazdir bu masif entry'lerin ardindan. hic mi okumuyorsunuz yazdiklarinizi? ya da, nasil okuyabiliyorsunuz o yazdiklarinizi, anlamis degilim."

altinci nesil sarisin liseli citir bayan yazar:
    "goruyorum, bazi yazarlar soruyor, bir entry'im bile silinmedi, neden uctum diye. efem, ucmak veya caylak olmak daima bir entry'nizin silinmesini gerektirmez. su hayatta ozensizlik kadar fena bir gunah daha vardir, bu da bakiniz fasiliteleri ile konusmak. her basliga girgir olsun diye abuk subuk bakinizlar giriyorsunuz, hemen bakiniz vereyim, alemlere akayim diyorsunuz. pek güzel yapiyorsunuz da, bu gidisiniz gidis degil. bakiniz fasiliteleriyle konusana gun dogmazmis diyorlar. benden soylemesi."

disko krali:
    "ozensiz baslik acmayin. hatta özensizligin yani sira, aramadan baslik acmayin. sonra o baslik basiniza isler acar, haberiniz bile olmaz."

charles darwin:
    "bir entry yazmadan once, daha once yazilmis mi diye bir zahmet bakin. "baslik icinde ara" fonksiyonunun nimetlerinden siz yararlanmayacaksiniz da, biz mi yararlanacagiz? ozellikle de, bin yillik anketlerin altina, tas devri'ndeki dedelerimizin bile aklina gelebilecek entry'ler yazmayin. siz bu ornekleri vermeden once, orangutanlari evrilttim ben."

ajdaran ik:
    "yemedik yedirdik, icmedik icirdik, bir arastirma yaptik ve bu arastirmanin sonucuna gore, en popüler ucma sebebinin gotumuze girebilir oldugunu bulduk. öyle ki, sozlukten ucan iki yazardan biri, bu sebeple semalari senlendiriyor son zamanlarda. hala ogrenmediyseniz ogrenin, sozlukte, bir baskasina hakaret etmek, asagilayici ifadelerde bulunmak, turk ceza kanunu uyarinca suc sayilabilecek ifadelere yer vermek, kesinlikle "ucma" sebebidir. hatta, böyle yazarlarin kalintilarini kaziyorlarmis diye duydum ben sozlukten. artik ne kadar dogru bilmiyorum."

acilarin cocugu emrah:
    "sozluk disindakilerin yani sira, sozluk icindeki kisilere de kufretmeyin, hakaret etmeyin. dun bu sebeple ucuyordunuz, bugun bu sebeple ucuyorsunuz, yarin bu sebeple ucacaksiniz. bati yakasinda degisen bir sey yok yani."

turk telekon:
    "onerme nedir, ogrenin. tanim nedir, ogrenin. sozluk formati nedir, ogrenin. durum nedir, ogrenin. her basligin altina durum, onerme, olay, dedirten baslik, ettiren entry yazip durmayin. iyice ogrenin sozluk formatini. haftaya sozlu yapicam."

mim kemal oke:
    "soru basligin altina, cevap entry girmeyin. hadi girdiniz, ben soru basliga cevap entry girdim, bunun neresi format disi diye sormayin. bir sotada kistirip allah ne verdiyse doverler sonra sizi sozluk mafyalari."

lebron james:
    "bakiniz yazarligi yapmayin. yazin diye yazar oldunuz, bakiniz verin diye degil."

nihat genc:
    "(bkz: sozluk yazarlarinin ucurulma sebepleri)"

seda sayan:
    "öptüm sizi canlarim."
  • onay bekleyen çaylaklar,

çoğunuz fark etmişsinizdir; onay bekleme aşamasında kaçıncı sırada olduğunuzu artık görebiliyorsunuz. ama kafanıza da takılmıyor değildir; "dün 8971. sıradaydım, şimdiyse 9021. sıradayım; sıram ilerleyeceğine geriledi noliyav" diye. onun sebebi şu: nesil olarak sizden daha eski olan yazarlar çaylak olurlarsa veya 10 entry'sini henüz doldurmamış bir sürü yazar var; bunlar arasında da yine sözlüğe sizden daha önce kaydolmuş olanlar 10. entry'lerini girdiklerinde sıralamada sizin önünüze geçerler.

şu aralar yazar iken çaylaklığa düşen yazar sayısı, çaylaklıktan yazarlığa geçenlerin sayısından daha fazla olduğu için, ara ara sıranızın gerilemesi normal yani. ama çok da uzun sürmez bu; bir süre sonra yazar alım hızı, çaylaklığa düşürme hızını geçecek ve sıranız ilerlemeye başlayacak. korkmayın.
  • yersiz oyuncular diye bir tiyatro topluluğu varmış. sözlük yazarlarından jesus vs mohammed de bu grubun oyuncuları arasında yer almaktaymış. işte bunlar bir komedi programı yapmaya başlamışlar televizyon için; adı da depo. hangi kanal diyorsun, kanaltürk'te pazartesi akşamı 21:45'te başlıyormuş a dost. konsepti doğaçlama tiyatro olan ve her pazartesi ve perşembe günü aynı saatte yayınlanacak olan programın bu haftaki konukları yazar vedat özdemiroğlu ve oyuncu sinan çalışkanoğlu olacakmış. kaçıranlar için de her salı ve cuma aynı saatte tekrarı varmış. bu kadar çok miş'li geçmiş zaman eki kullandığıma bakma, hepsi gerçek.
  • "biz sunla ayni makinadan giriyoruz" mesajlari hakkinda: bunlari eskiden moderasyon tarihcesine not aliyorduk ama sonra farkettik ki birden fazla hesap kullanan adam da ayni mesaji atiyor. kisaca bu mesajlari artik not almiyoruz, coklu hesap denetimi icin daha mistik yontemler kullanacagiz. tesekkurler.
  • sözlük yazarlarından hoba'nın* aşk, hayat ve müziğe adanan entry tadındaki denemelerden oluşan kitabı çıkmış! (bkz: geceyarısı öyküleri)
  • arkadaşlar,

legal entry girmek için tanım yapmak zorunda olmadığınızı biliyor musunuz? ben, çoğunuzun bilmediğini biliyorum. bakın mesela lost başlığını okuyor çoğunuz deliler gibi; herkes illa "hede hödö olan dizi" diye tanım yapıp ondan sonra mı yazıyor yazacaklarını? yoo, adam gayet dizide neler olmuş bitmiş onu anlatıyor ve entry'si de legal oluyor. peki bu nasıl bir mucizedir derseniz, sözlüğün kutsal bilgi kaynağı olduğu bilgisinden yola çıkarak, başlıktaki kavram hakkında bilgi veren her entry legaldir derim. adam dizide neler olmuş bitmiş onları anlatıyor işte, o yüzden "dün geceki bölümünde şu-şu olayların yaşandığı dizi" demesine gerek yok. demesin de zaten. ama siz ben illa ki tanım yapacağım diyorsanız, ne olur yazdığınız şeyleri tanıma çeviren format uydurgaçlarının anlamlarını bilin de ona göre yazın (bkz: içerik başlıkla uyumlu değil/#15267350).
  • hmm. herkes gammaz olmuş!
  • ispiyonla butonuna basınca çok gizemli şeyler olacakmış sanan ve çekinen yazarlar,

korkmayın. o butona [ :p ] basınca entry'yi hemen ispiyonlamaz, öncelikle gerekçe seçmeniz gerekir. gerekçe seçmek demişken, entry gammaz modülünde yer alan gerekçelerin hepsinin başlıklarını okumadan ispiyon yapmanız büyük olasılıkla size hatalı ispiyon olarak geri dönecektir. bu sebeple ispiyon yapmadan önce araştırın, okuyun, öğrenin. ispiyon gerekçeleri arasında yer almayan bir gerekçe******* ile entry ispiyonlamayın, zira bunlar entry silme sebebi değiller.
hesabın var mı? giriş yap