şükela:  tümü | bugün
  • ,herkesin derdi ayrı #44131871
    herkesin derdi aynı #44132116
    herkesin tuttuğu kendine
    bu devirde'

olan birşeyi değiştirme gücüne sahip değil kimse. kötü şeyleri kastediyorum tabii, şimdi düşünüp keşke olmasaydı- yapmasaydım- demeseydim dediğim şeyleri... ya eminim bundan, geçmişe gidip çok isteyipte olsun dediğim şeyleri yapabilme gücü-imkanı-yetisi vs si olsaydı yeryüzünde onu yapan ben olurdum. bunu icat eden mucit kesin bendim.
    ama bunca istemeye allah veriyor tabii. burda "allah" dediğim "şey" ister "o". ister "evren". ister "yağmur". ister "güneş". sana senden yakın hissettiğin ne varsa güzele dair işte o dairenin içi.

ben istemenin allahını bilirim bayım, çiçekli şiirler yazmak istiyorum dedim ve yazıyorum. daha da yazıcam.

tamam ayaklarım yere bassın biraz;
    ya hele benim gibi hayatın hızlı aktığını düşünmüş ve buna göre hep geç kaldığını yavaş olursam daha da kalacağıma inanmış biri olarak ne yapsanız geç kaldığınızı görecek kadar üzüntü yaşamışsanız "neden dersiniz neden yani".. ben bunları, yaşadıklarımı yaşamasan anlayamıyor muydum?

- anlayamıyordum canım. bunların olması gerekiyordu. bi şekilde bilinçsiz de olsam ben istedim. artık neleri istemem gerektiğini seçiyorum. zaten olanın güzelliği yanında öylece durmayı, bakmayı, konuşmayı, yazmayı, sonsuz sevmeyi ve sevilmeyi . daha da huzurlu yaşamayı ve daha da iyiyi anlamayı. sonra belki yine okurken değil de bir ağaca sarılırken anlarım ne güzel aşkla yanıldığımı. ordan tekrarlar tüm güzellikler.

edit: özür dilerim, beni affet, seni seviyorum, teşekkür ederim.
  • olan bitenin etkilerine göre sonuçları değişkenlik gösterebilen bir eylem. değiştiremediğin bir şey sıkıcıdır, birden fazla değiştirilemeyen olunca hayatın monotonlaştığına kanaat getirilir. kişinin çalıştığı işten memnun olmaması da bu sebeptendir.
  • huzur verir.
    tüm mücadele ve direniş sona erer.
    neden var olduğunuzu bilmediğiniz ve belki de asla bilemeyeceğiniz hayat için anlam ve gerekçe aramayı bırakırsınız.
    neden burada olduğunuzu bilmiyorsunuz, asla da öğrenemeyeceksiniz.
    tıpkı daha önce yaşamış ve ölmüş milyarlarca insanın bilemediği gibi.
    14 milyar yaşındaki evrende önemsiz bir gezegende kısa bir an varolup sonra yok olacak bir canlısınız hep topu.
    bırakın kendinizi.
    evren 14 milyar yıldır yaptığını yapsın.
    teslim olun ona.
  • kanaatine tutunursan kanaatin kadar görürsün. aklına tutunursan aklın kadar görürsün. duygularına tutunursan duyguların kadar görürsün. tanrı'ya tutunursan tanrın kadar görürsün. hiçbir şeye tutunmazsan olduğu gibi görürsün.
  • ilk bakışta pasifize, insanı hareketten alıkoyan bir davranış gibi görünse de, olgunluk, dinginlik ve olaylara, kişilere, "şeylere" geniş açıdan bakabilecek bir vizyon gerektirir. zordur. nirvanadır.

bize (bana) düşen ise -şimdilik-ancak tanımlayıp goy goyunu yapmak gibi. umarım bir gün...