şükela:  tümü | bugün
  • cumhur ittifakı kaybeder net. sebep hdp nin kapatılması değil ekonomi olur. tencerenin devirmeyeceği iktidar yoktur.
    zorunlu edit: arkadaşlar msj kutumu doldurmuşsunuz hepinize tek tek cvp vermeye çalıştım. ben mevcut seçim sistemi devam ederse cumhur ittifakının kaybedeceğini söylüyorum. ha daraltılmış bölge sistemi gelir vekil transferlerinin önüne geçilir ona bişey diyemem.
    halkın gündemi ne hdp ne terör ne aşı halkın gündemi hayat pahalılığı, ödenemeyen kiralar,faturalar,marketlerde ki gıda pahalılığı. insanlar geçinemiyor aile içi şiddet artmış durumda ekonomik sebeplerden. bizim milletin cebine dokunursan babası olsa affetmez. bu entry burda dursun seçim sonunda yanılırsam hatırlatırsınız. kalın sağlıcakla.
  • hala akp en fazla %25 alır, mhp en fazla %5 alır yazanlar var. arkadaşlar siz anadolu insanının cahilliğini çok hafife alıyorsunuz bence. ciddi ciddi chp - iyip ittifakının %60'a 40 seçim kazanacağını düşünmek için 20 senedir dünyadan izole cam bir fanusta yaşıyor olmak lazım. he akp devrilemez mi evet devrilir ama bu oran en fazla 52'ye 48 falan olur. uçmayın amk. biraz ayağınız yere bassın. sonra seçim gecesi "türkiye'den siktir olup gitmek" başlığına 2 bin entry giriyorsunuz.
  • tahmini

akp : %28
    chp : %25
    iyi parti : %15
    hdp : %12
    mhp : %6
    saadet : %3
    gp ve dp : %3
    geçersiz : %4
    çer çöp : %1
    geri kalanlar küsürat ve geçersiz

-------
    akp için en iyi ihtimal

akp : %32
    chp : %25
    iyi parti : %14
    hdp : %12
    mhp : %7
    saadet : %3
    vs vs.

akp tek başına %32 hele hele %35 alsın öpsün başına koysun. mhp direkt çöp, mhp ye veren gider akpye verir zaten. ittifak olarak en iyi ihtimal %40-41 alsınlar öpsünler başlarına koysunlar.

edit : cumhur ittifakının kazanacağını düşünen ya bu ülkeyi hiç tanımamış ve mevcut durumun farkında değil yada aktrollerin algılarına fazla takılıp tüm umudunu yitirmiş kişilerdir. esnafı, madencisi, emeklisi, atanamamışları, öğrencisi, işsizi, eytsi, çiftçisi, vs vs herkes isyanda şuan. millet açlıktan kırılıyor 3-5 tane videoda "açım ama oyum ağkk bartiye" diyen görünce %50 olacağını zanneden en hafif tabir ile saftır. istedikleri kadar video göstersinler, istedikleri kadar "daha öncede böyleydi yine görüşürüz" desinler. hadi bakalım ilk seçimde ne olacak görücez.
  • burada “ak parti seçim kaybeder mi sanıyorsunuz” diyenler

mart 2019’da “ak parti istanbul ve ankara’yı kaybeder mi sanıyorsunuz”

haziran 2019’da “ak parti kaybedeceği seçime girer mi, tekrar seçim yaptırır mıydı sanıyorsunuz” diyenlerdir.

koyu ak partili bir tanıdığım var, öyle ki erdoğan aşığıdır, ilçe yönetiminde 15 yıldır çeşitli pozisyonlarda görev aldı. sağlık çalışanı ancak pandemi sebebiyle ek ödeme alamayan grup içinde. erdoğan’ı her tv’de gördüğünde “para mı ver” diye isyan ediyor. merakla bunun müjdesini açıklayacak diye bekliyor.

yani demem o ki insanlar ceplerine bakarlar, eğer burada azalma görürlerse değiştirmeyecekleri görüş yoktur. son 2-3 senedir insanların alım gücü ciddi anlamda düştü ve işi bozulan herkes muhalif cepheye doğru yol alıyor.
  • elimizde bulunan 2019daki son seçim sonuçlarına göre cumhur ittifakının toplam oyu %52.

ekonomi 2019da da gayet kötüydü. şimdi daha da kötü ancak kötü olma sebebi olarak pandemi süreci de yönetim için iyi bir savunma argümanı veriyor. "kötü ama tüm dünyada kötü" deme şansı yakaladılar.

sonuç olarak ben bu %52nin dramatik bir düşüş yaşayacağını sanmıyorum. 48-46 civarı bir yerlere gelecektir en az. muhalefetin aday stratejisine göre çok ilginç bir seçim olacak bence.

tahminen muhalefet yine ilk turda çok sayıda adayla seçime girecek. bu sefer erdoğan ilk turda %45 civarı bir oy alacak. ikinci tura kalan seçimde, muhalefet tamamen birleşip erdoğana karşı adaya oy atacak. bu da %52-%48 gibi bir muhalefet galibiyetiyle sonuçlanacak. bu sonuçlar üzerine istanbul belediye seçimlerinde yapmaya çalıştıkları itirazları yapmaları çok olası. umarım temiz bi şekilde kazanan kazanır kaybeden kaybeder.
  • edit:erkem seçim tarihi 14 mayıs
    akp %30-32
    chp %25
    ıyip %17
    hdp%13
    mhp%5-7
    sp%3
    deva%3
    dogu perinçek %0.22
  • buradaki cahil cühelaya bakmayın gençler. yok akp seçim şartlarını değiştirecekmiş de yok taşra akp'yi coşturacakmış da yok kaybetmeyecekmiş de... 2002den 2019 yerel secimlere kadar her seçimde akp'nin vura vura alacağını söylemiş bir insanım burada romantikler chp yüzde 30 40 alacak derken. olası bir erken seçimde akp-mhp 2lisinin çoğunluğu ele alma şansı yok. çünkü taşradaki eski üstünlükleri yok. insanlar bunun farkında değil.

ekşi sözlük taşranın ne olduğunu, ne konuşulduğunu, insanların ne düşündüğünü hiç bilmiyor. zaten ekşi'nin en eksik yönü de bu yani halka çok uzak olması. olası erken seçimde mansur vura vura alır başkanlığı, cumhur ittifakı da en iyi ihtimalle yüzde47 alır. en iyi ihtimal bakın. benim ön gördüğüm 43-44 civarıdır.

birde ülkü ocakları üye yetiştiriyormuş vs. cahil cühela lafları bunlar. çocukluğundan beri ocaktan çıkmayan ne kadar arkadaşım varsa hepsi iyi partiye oy verecek şu anda. eskiden alternatif yoktu dostlar artık var ve boş tayfayı dinlemeyin abinize güvenin.
  • tahminlerin aksine başa baş geçeceğini düşünüyorum.
  • ekonomik durumun istanbul seçimlerine çok büyük olmasa da yaptığı etkiyi düşündüğümüzde şu an ki durumda daha çarpıcı bir etkisi olacaktır.
    akp’yi %40’a yakın veya üstünde gören herkes hayal görüyordur. akp %28 civarında, mhp ise %5 veya %6 civarında oy alacaktır. bu da çoğunluğun millet ittifakına geçmesi demek. bu sonucu bile bile kimse erken seçime gitmez, 2023’e kadar seçim olması çok zor.
  • akp'nin 3 puan muhalefete kaybetmesi yeterli. şu krizde kesin kaybeder.
    kapatma muhabbeti ile cumhur ittifakı kafasına sıkmış vaziyette. hdp seçmeni ölümü görüp millet ittifakına oy atacaktır, ki batıda silme atarlar.

ben iyi parti'nin 16-17 puan alabileceği kanaatindeyim.
    gündem değiştirme çabalarının nedeni bu zaten, panik halindeler.