şükela:  tümü | bugün
  • eğer hdp'yi kapatarak bunu yaparlarsa, ki ben en ufak bir ihtimal dahi vermiyorum(keşke yapsalar), çok daha katmerli bir yenilgiye maruz kalırlar. aynısını istanbul belediye başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi için de söylemiştim, bazı muhalifler "ya olur mu öyle şey, kaybedecekleri seçimi tekrar ederler mi?" diye itiraz ediyorlardı, sonuç ortada. umarım öyle bir hatayı yaparlar, ama zannetmiyorum.
  • ülkede akp'nin kendine düşman etmediği hiç bir kesim kalmamışken bırakın bir seçim daha kazanmasını böyle bir ihtimali tartışmak bile umutsuzluğa sürüklüyor beni.
  • akp:39
    mhp:9

chp:26
    iyi parti: 12
    hdp:11
    deva:1.5
    gelecek:1.0
    diğer:0,5
  • burada hatalı bir değerlendirme var diye düşünüyorum. mevcut seçim koşulları baz alınarak değerlendirmeler yapılıyor. sorulması gereken soru, olası bir erken seçim öncesi seçim sisteminde iktidar lehine düzenlemeler yapılır mı? bence bu sorunun cevabı bulunduktan sonra değerlendirmeye devam etmek gerek.
  • akp %35.2
    chp %23.4
    iyip %15.8
    mhp %8.4
    hdp %9.6
    deva %3.7
    sp %1.8
    gelecek %1.4
    perinçek %0.16

yurt dışı seçmen dahil değildir.
    yurt dışı seçmen dahil edilirse cumhur'a +%0.8 daha eklemek gerek.

edit: evet almancılardan %80-85 le yozgat bayburt gümüşhane üçlüsünden rol çalıyor ama yurtdışı japonya abd suudi arabistan vs. dahil olur yurt dışı sonuçları %65-35 cumhur lehine biter
  • aqp %1 chp %80 oy alsa da aqp seçimi kazanır. onca "vatan evladı" boşuna mı silahlandırıldı sanıyorsunuz?
    ama bu yola gitmeden önce iyip'i bir şekilde ikna edip cumhur ittifakının oy oranını yükseltecekler. bu zaten erdoğan'ın üçüncü kez cumhurbaşkanı olması için anayasa değişikliğine de gerekli
  • 3 ittifak, hdp bloğu ve diğerleri şeklinde girilecek seçimlerdir:

-cumhur
    -millet
    -saadet+deva, artık ittifakın adını ne koyarlarsa
    -4. blok olarak hdp ya da kapatılırsa dbp. beğenin beğenmeyin türkiye'nin 3. partisidir, süreli kapatmaya çalışırsanız yakında 2. parti de olur.
    -ve diğerleri. demokrat parti (ki hiç güvenmiyordum kendilerine) cumhur'a katılabilir, bir etkisi olmaz. gelecek partisi dışarıda bırakılacaktır, kimse yanında istemeyecek gibi.

en son erdoğan'ın oğuzhan asiltürk'ü ziyaretini ittifaka çağrı değil, deva partisi ile ittifak yapmamaları konusunda ikna için gittiğini düşünüyorum. bugün temel karamollaoğlu bu ziyaret konusunda açıklama yaptı milli görüş'ün yayın organı tv 5'te. satırarasında şöyle bir cümle var:
    "karamollaoğlu, herhangi bir ittifaka katılma konusunda saadet partisi’nin kırmızı çizgilerinin ne olduğunu sorulması üzerine de, erdoğan’ın kendisini yalnız hissetmesinin en büyük sebeplerinden birisinin, cumhurbaşkanı erdoğan’ın şu anda etrafında yola çıktığı arkadaşlardan kimsenin kalmaması olduğunu söyledi."

2018 başkanlık seçimlerinde temel karamollaoğlu'nun abdullah gül'ün adaylığı için çalışma yapması ve deva partisinin perde arkasında abdullah gül'ün olduğunu düşünürsek benim görüşüm deva ve saadet partisi görünmeyen bir birliktelik içine çoktan girmiştir ve erdoğan bundan ciddi derecede çekinmektedir - ki fazlasıyla haklı çekinmek konusunda.

bakalım günler neler getirecek ama tahminim ilk seçimde erken veya normal başkanın kim olacağı konusunda kritik rolü saadet partisi oynayacaktır.
  • chp'nin başında kılıçdaroğlu olmasına rağmen cumhur ittifakı kaybedecektir.ya da olası bir seçime kadar bahçeli ittifakı bozacaktır.ya da önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek sosyo-ekonomik ve doğal felaketlerden dolayı insanlar sistemi ve seçimlerin bişeyi değiştirmeyeceğini sorgulayacak.bu da başka bir senaryo.neyse sonuçlar gelsin;
    akp: ‰22
    mhp: %7
    chp: %30
    iyi: %15
    hdp:%18
    diğer partiler:‰8
  • ünlü bir anket firmasında çalışıyorum. son yaptığımız anket çalışmasında 3 senaryo var. deva-gelecek-saadet arasında olacak bir ittifaka bağlı gözüküyor herşey. kurulması ihtimal olan bu ittifak akp, mhp, iyip ve hatta hdp'den dahi çok ciddi oy koparacak gibi gözüküyor.

deva-gelecek-saadet ittifakı kurulursa şöyle bir durum olur:

cumhur ittifakı: %31akp, %9mhp
    millet ittifakı: %26chp, %7iyip
    liberal (milli görüş artık ismi ne olacaksa) ittifakı: %9deva, %5gelecek, %2saadet
    hdp: %11

deva-gelecek-saadet ittifakı kurulmaz, deva millet ittifakına dahil olur saadet ve gelecek yalnız takılırsa şöyle bir durum olur:

cumhur ittifakı: %36akp, %12mhp
    millet ittifakı: %26chp, %9iyip, %2deva
    bila ittifak; %2gelecek, %1saadet
    hdp: %12

deva-gelecek-saadet ittifakı kurulmaz, deva, saadet ve gelecek yalnız takılırsa şöyle bir durum olur:

cumhur ittifakı: %34akp, %12mhp
    millet ittifakı: %26chp, %9iyip,
    bila ittifak; %4deva, %2gelecek, %1saadet
    hdp: %12
  • onlarca entry okudum çoğu toplamda yüzde yüz oy oranını tutturamayıp tahmin kasmış.
    arkadaş akp gidici bu iki kere iki dört gibi tamam da, biz bu çok bilmişlikleri ne yapacağız? her boka bir fikriniz olsun e mi? her boku bilin.