şükela:  tümü | bugün
 • körfez ısınıyor

  amerikan ordusu iran’ın tehditine rağmen basra körfezine savaş gemileri göndermeye devam edeceğini bildirdi.

  iran, geçen hafta bölgeden ayrılan bir amerikan uçak gemisinin körfeze dönmemesi uyarısında bulunmuştu.

  pentagon sözcüsü george little amerika’nın yıllardır sürdürdüğü basra körfezindeki askeri varlığının aynen devam edeceğini açıkladı.

  amerikan deniz kuvvetleri, abd’nin küresel ticaret için hayati önem taşıyan deniz ulaşımını korumaya kararlı olduğunu bildirdi.

  iran, batı’nın yaptırımlarına karşı körfezdeki petrol üreticisi ülkelerin ana ihraç yolu olan hürmüz boğazını kapatma tehditinde bulunuyor.

  amerikan yönetiminin iran’ın merkez bankası’nı hedef alan yeni yaptırımlar açıklamasının ardından iran riyali amerikan dolarına karşı rekor seviyede değer kaybetti. perşembe gününden bu yana %10 oranında değer kaybeden riyal, dolara karşı 17.000’e geriledi.

  amerikan yönetimi tarafından açıklanan yeni yaptırımlar iran merkez bankası’yla iş yapan kuruluşları hedef alıyor. yaptırımlar tümüyle uygulanırsa iran’ın uluslararası piyasalarda petrol satması zorlaşacak.

  kaynak: http://www.voanews.com/…orfez-isnyor-136602073.html
 • son günlerde yaşanan gelişmelerden sonra, olma ihtimali yükselen savaştır. umarım yanılıyorumdur.
 • unutunuz. çıkmayacaktır. kimse insanları rejim etrafinda birleştirmek istemez bu aptallığı yapıp. en güzeli iran rejimiyle kendi yöntemleriyle mücadele etmektir (propaganda ve vekalet savaşı (cami minaresinden ateş açtırma, canlı kalkan kullanma, her türlü siyasi oryantalistlik vs. vs.) ufak tefek provalarda geçmişte yapıldı ve altyapısı var zaten.
  zorunlu edit; (bkz: #90010234) arkadaş biz ortadoğunun mevcut durumunu neden koruyalım? bok çukuru düzelsindeyiz aman devam etsinde değil. cebindeki parası azalan ve rejimin nanelerinden haberdar halk birazda etnisiteye oynayarak ayağa kaldırılacaktır ve en maliyetsiz yol budur.
 • belki bir gün çıkabilecek olan savaştır ancak çıkacaksa da şu anda abd'nin körfeze gönderdiği gemilerden dolayı çıkması pek mümkün olmayan savaştır.

  abd'nin o gemileri oraya göndermesi baskı politikasının bir diğer ayağıdır. diplomatik olarak hareket alanını daraltmak, ticaretini kesmek, etrafında askeri baskı hissettirmek bu baskıyı sağlamak için yeterli şeylerdir. gerisini içeride çöküşe geçen bir ekonomi ve buhran yaşayan halk halledecektir. abd'nin 1 kurşun bile sıkmasına gerek kalmayacaktır.
 • askeri ve sosyal olarak ne olursa olsun iran'ın desteklenmesi gereken mücadeledir.ortadoğunun 2 emniyet sibobundan biri olan iranın parçalanması sıranın türkiyeye geldiğini gösterir...
 • abd silah depolarında entanver cogaldiysa çıkması gayet normal savaştır.
 • ne kadar gecikirse o kadar iyi olacak savaş. sıra türkiye’ye gelecek goygoyu bitmez. para babaları için israil’in güvenliği her şeyin üstündedir.
 • irana saldırmak abdnin işine gelmez,ırakta suriyede harcanan trilyon dolarlar ve başarısız sonuçlardan sonra ne kamuoyu nede ekonomisi böyle bi savaşa hazır değil..

  ayrıca iran başındaki islami rejim israil tehdit ettiği sürece halkı yoksulluktan ve sıkıntıdan kurtulamayacaktır.kendi ülkesinde sırf show uğruna abd ve israile sallamaktan vazgeçmedigi surecede sıkıntılar bitmez ancak savaşta olmaz böyle gerginliklerle devam eder olan yine herzamanki gibi halka olur..
 • abd ancak ırak'a, afganistan'a saldırır. götü yemez iran'a saldırmaya. iran'a saldırıdığı anda başta rusya olmak üzere bir kaç büyük devleti karşısında bulur. 80-90 milyonluk ülkeye saldırmak o kadar kolay değil.
 • israil, iran için bir nükleer ötedeyken abd'nin eli kolu bağlıdır.
177 entry daha