• abd savaşmaz, çünkü aptal değiller. kendisi için savaşacak suudi arabistan var. iran içinde ayrılıkçı türkler var, kürtler de var.
    abd savaşı olabildiğince uzatır, silahlarını satar, basra körfezinde postasını koyar ve ticaretine bakar.

iran ırak savaşında ne olduysa aynısı olur. iki ülkede de dümdüz olmuş şehirler 10 milyonlarca göçmen, 2 fakir halk, kazandık diye halkına kendini öven fason liderler vs.

kazanan abd olur.
  • rusya ve çin'in katılımı ile dünya savaşına sebep olacağı için asla olmayacaktır. bu gerginlikler yıllardır oluyor. ama iki taraf da böyle bir savaş çıkarmayı göze alamaz.
  • gazetelerdeki ''sizler için ülkelerin askeri güçlerini araştırdık. işte o ülkeler!'' gibi haberlerde şu kadar tank bu kadar uçak gemisi, bilmem kaç bin personel mevcudunu görüp 'vuiiiy bunlar ezer gerçer aq!'' diyen arkadaşlar savaş denen şeyin ağır ekonomik ve sosyal sonuçları olduğunu hesaba katmıyor anlaşılan. #90019326

şehir devletlerinde yaşamıyoruz artık. olası bir savaş iki bardağı çarpıştırmak gibi olur. biri kırılırsa diğeri mutlaka çatlar... abd ırak müdahalesini kendi halkına açıklayabildi mi hala?
    başarılı bir girişim miydi? evet askeri anlamda başarısız olsa da siyasi hedefleri itibarı ile başarılıydı orası ayrı mevzu. siyasi hedefleri de istikrarsız arap devletleri teşekkül etmekti ki maalesef başardılar.

iran süper güç değil elbet ama öyle ateş gücüyle ''terbiye'' edilebilecek bir ülkede değil.

özgürlüğe aç, mollarında etkisiyle seküler bir dünya görüşünü benimseyen ve türkiyeden de arap toplumlarından da daha donanımlı bir nesilleri var bunu da göz ardı etmemek gerek. özellikle kadınların okuma oranına bakıyorum da, muazzam...

bunu şundan dolayı yazdım, müdahale etmeye kalktığınız ülkenin demografisi, sosyolojisi, tarihi fazlasıyla önem arz eder.

başka bir yazıda da yazdım. türkiye ve iran bu coğrafyada özel konuma sahip ülkelerdir. işgal edemezsiniz bu ülkeleri. terörle, ekonomik saldırılarla istikrarsızlaştırırsınız ya da içindeki dincileri gargaraya getirip iç savaş çıkartınız. daha az maliyetleri olur hem yapan açısından.

o yüzden suriye gibi ırak gibi tarumar olmuş kentler, yıkılan heykeller beklemeyin hiç iran'da.

yoğun hava saldırısından bahsetmiş mesela arkadaşlar. peki ne kadar zaman aralığında, hangi ölçekte ve ne kadar sürdürülebilir bir harekat olacak bu?
    ha yoksa abd askerinin bölgeye ayak basacağına falan mı inanıyorsunuz?

böyle bir adımda iran tarihsel olarak da kavgalı olduğu arap devletlerine dünyada cehennemi yaşatacaktır orta doğuda. 1000 yılda bir gelen tarihi fırsatı kaçırmaz israil'i de boş bırakmaz.

dolayısı ile iran bunun intikamını orta doğudan çok acı biçimde alır.

öyle gelip de ''amerika sikertir geçer'' diyen arkadaşlar, iran güzellemesi yaptığımız yok. ama 80 milyon nüfuslu bir devlet de kibrit çöpü gibi dağılıp gitmez. iran'ın içindeki türk kökenlilerden, fars milliyetçisi iranlılara, kürtlerden araplara falan değinilmiş. bunlar çil yavrusu gibi dağılıp gidecek hemen sanki değil mi?

bak işte hep arap devletleri ile kıyas edilme durumu var. bu yüzden türkiye ve iran bu coğrafyada kendi özelinde düşünülmesi gereken devletlerdir diyorum.

ayrıca iran'a böyle bir müdahale olursa ve bölünme yaşanırsa o mollaları o kadar çok ararlar ki.
    ırak bile o zalim saddam'ı arıyor bugün.
    firdevs meydanındaki saddam'ın heykeline o günlerde balyozla vuran birinin yıllar sonra verdiği röportajı okudum. yıllar yılı baas rejiminden zulüm görmüş şia'ya mensup biri olmasına rağmen ne kadar da pişman olduğunu anlatıyordu.

devletlerin metabolizmasının temelini oluşturan asli unsurlar vardır. onlara neşter vurduğunuzda ya sistemi felç edersiniz ya da hasta ölür. yine ırak üzerinden örnek vereyim. amerika ırak harekatından bir ay bile geçmeden baas kadrolarını saf dışı etme yoluna gitti. köylerde öğretmenlik yapanlara kadar hemde. bizdeki khk ile ihraç gibi düşünün.

ne oldu peki? o baasçılar ışid'in teorik ve askeri alt yapısını oluşturup ülkeyi cehenneme çevirdiler. bugün ırak bildiğimiz anlamda bir devlet tanımına girebilir mi?

ırak gibi ülkede bunlar olduysa iran'da neler yaşanabileceğini ve orada yaşayan arap türk fars kürt arap unsurların daha da gün yüzünü görmeyeceğini peşinen söyleyebilirim.
    iran'da 30 milyon türk var diye bağımsızlık hakları olduğunu düşünen arkadaşlar, o ana omurgadan kopunca istikrarlı bir devletleri olacağına, türkiye gibi devletler başta olmak üzere türk dünyasından destek bulacaklarına inanıyorlarsa hayal görüyorlar.

hem radikal islamcı örgütler ve pkk ile onun türevleri varken neden bu kadar maliyetli bir işe kalkışsın ki abd?

ışid'in iran sınırına kaydırıldığını bariz bir şey. bağdadi kafasını çıkardıysa bir hareketlenme olacak demektir. peki ya ışid'in çekildiği yere ypg konuşlanacak mı bir gün? bence kesinlikle öyle olacak. hem bizi hem de iran'ı rahat bırakmayacaklar.

her ne kadar geçmişte pjak eliyle 90'lı yıllarda bize acı çektirdilerse de iran'a yapılacak müdahalelere seyirci kalmak sıranın bize gelmesini hızlandırır.

devletler arasında mutlak dostluk ve mutlak düşmanlık yoktur. zamanın ruhu neyi gerektiriyorsa o şekilde davranmak vardır.

iki zalim birbirine düşüyorken benim üzerime ne sıçrar, ne kadar az zararla çıkarım bu işin içinden ben ona bakarım.

şia düşmanı embesil sünniler ve selefiler, satılmış insanlık düşmanı soysuz arap devletleri ellerini ovuşturuyor ama ben işin türkiye tarafına bakıyorum.

türkiye'deki kravatlı takım elbiseli badem bıyıklı siyasal islamcılara katlanamıyorken bu pis molların meraklısı değilim merak etmeyin.

ama bir gerçek var ki iran iç savaşa gebe bir toplum. onu da eze eze kontrol altına alırlar. suriyeyi yedirmeyen çin ve rusya iran'ı mı bir başına bırakacak?

dünyaya ve hayata sünni doktrin üzerinden bakan ülkemiz dincileri yine bir ümmet ruhu ile ensar olacak mı şii muhacir kardeşlerine onu çok merak ediyorum.

bir 10 milyonda iran'dan mülteci gelir tam olur. arkalara doğru ilerleyin beyler ülkede hala boşluk var yer açmamız lazım.
  • gelen geçen tüm imparatorluklar iran’a uğramadan edemiyor aq. hatta bu trend’in başı büyük iskender (iran’da sevilmez.) bizans savaştı cengiz girdi biz de girdik ingilizler girdi bir sen eksik kaldın amariga.
  • ortadoğu'dan dünyaya ihraç edilecek savaş olur vuku bulması halinde.
    ancak, evet koca bir ancak, iki devletin yakın tarihteki ilişkileri bu olasılığı biraz zayıflatıyor. zira şah rejiminin devrilip yerine kurulan zahiren islamcı batinen mezhepçi ve etnik milliyetçi bir rejim, her zaman batılı devletlerce kavlen eleştirilmiş ama fiilen desteklenmiştir. örneğin iran hususunda trump'la aynı dile sahip bush, ırak'ı iran desteğiyle işgal etmiş ve resmen iran tahakkümüne terk etmiştir. aynı şekilde abd'nin afganistan işgalini iran, sarih şekilde desteklemiş hatta iran'ın sabık cumhurbaşkanı ahmedinejat bu desteği gayret açık şekilde beyan etmiştir.

bu olasılığı zayıflatan bir diğer konu israil'in iran rejimine ihtiyacının olmasıdır. çünkü israil'in bunca zulmüne rağmen dünyanın diğer kısmından kınama dışında tepki almamasının belki de en büyük sebebi; iran'ın israil'e yönelttiği içi boş tehdit dilidir. israil konumlandığı bu coğrafya itibariyle düşmansız yaşayamaz. bu rolü de iran layıkıyla yerine getiriyor.

bir diğer hususta müslümanların tüm enerjilerini birbirlerine tükettirmek hem kolay, hem ekonomik hem de zahmetsizdir. bu da mezhepçi hizipçiliktir.
    islam tarihinde siyasi olan belki tek mezhep şia'dır. itikadi olarak sünni düşmanlığına dayanır. sizin de ortadoğu'da kemiyet olarak az olan şii azınlığı desteklemeniz gerekir ki; sünni ülkelere karşı cephe kurabilesiniz. ee dünya üzerinde şiilerin temsil hakimiyetine sahip tek ülke iran olduğuna göre o zaman iran'ın el altından desteklenmesi gerekir. bu da iran'ın ortadoğu'da sergilediği yayılmacı politikarını nasıl hoyratça gerçekleştirdiğini izah ediyor sanırım. zaten sözde devriminden sonra iran'ın savaşı; tehdit ettiği israil ve abd ile değil, vahdet dilini yönelttiği sünni ülke ve halklarına karşı olmuştur/olmaktadır.

tabi yukarıda bahsettiğim hususlardan iran'ın abd ve israil kuklası olduğu vehmi çıkmasın zira iran her daim kendi ulusal çıkarlarını düşünür. bu çıkarlar neyi gerektiriyorsa öyle davranır ki; olaylara din cihetiyle bile bakmaz. örneğin esed ve avanesi itikadi açıdan önceki şii alimleri tarafından gulat sayılıp tekfir edilirdi ama şimdi evliyaullah makamındalar.

ancak şu da bir gerçek ki, sykes picot'la oluşturulan kukla devletçikler bile dünya müstekbirlerini artik memnun etmemekte. pentagon'dan neredeyse her gün dünyaya servis edilen haritalar; ortadoğu'da oluşturulması plananan şehir devletlerini bir komplo teorisi olmaktan çıkarmıştır. bu da diğer hususların aksine muhtemel mezkûr savaşın olasılığını artırmakta.

ekleme:imla.
  • savaş çıkarsa bize çok sağlam bişeyler girer ondan eminim. o hürmüz boğazı kapanırsa arabaya 15 liraya benzin alırız.
  • iran başlığına yazdığım entariyi kopi peyst yapıyorum.

yukarıda aklı başında birkaç yazar arkadaşımızın bahsettiği üzere “aaaabiii bu iran varya, bu ırak’a benzemez; bunların köklü devlet gelenekleri var.” kabilinden yargıları altı/içi boş olarak görüyorum. evet iran, ırak gibi kolay lokma değildir. bunda ırak ve iran’ın yüzölçümlerinin, nüfuslarının ve nüfus niteliklerinin farklı olması çok büyük bir etkendir.

hadi biraz beyin fırtınası yapalım. yani biz dünyanın en büyük terörist organizasyonuyuz; petrol ve uyuşturucu ticaretinin kontrolünü elimize geçirmek istiyoruz. elimizde müttefiklerimiz var. (aklı başında bir yazar arkadaşımızın paylaştığı haritaya bakınız.) müttefik ülkelerde de ekonomi, medya vs her bok elimizde.

bu şartlar altında ne yapabiliriz?

suudi arabistan müttefikimiz hatta göbeğinden bize bağlı ve bu adamlar o kadar geri zekalı ki şii denilince yılanı torbada görüyorlar. aaaa! iran şiiydi di mi lan? evet sam opereyşın iz veri simpıl: hacı şimdi bu aptal arapları silahlandırıp şii iran’ın üstüne saldık mı bu iş tamamdır.
    kuvvetli bir ihtimal bence. ama burada arıza çıkarabilecek kuvvetli bir rakip var. türkiye, suriye, ırak ve iran’a komşu diğer ülkelerdeki şii/alevi nüfus! özellikle israil’in anasını laciverde boyama yeteneği olan hizbullah var! şimdi bu durumda tüm ortadoğu yeni bir vietnam’a dönüşebilir ve ebemizin düğününü panaromik olarak izleriz. dolayısıyla bu durumdaki pürüzlere karşı tedbir almamız lazım. mesela afganistan’da ve pakistan’da şiilere kin besleyip cennetteki 72 hurisine kavuşmak için kim sikim hıyar dese bir batman tuzla koşan militanlar varsa onlardan faydalanabiliriz. azerbaycan’da üssümüz var azerbaycan’dan faydalanabiliriz. azerbaycan’da şiiler olsa da iran nüfusunun yarısı azeri ve bağımsız olabilmek için fırsat kolluyorlar. şimdi iran’daki azerilere bağımsızlık sözü verirsek türkiye’yi de yanımıza çekmiş oluruz. oooowww tam süper. ha bu arada türkiye’de “iran’la çok yakınız, 4 asırdır kurşun bile atmadık birbirimize” goygoyunu da siktiret. aslında bu iki devlet ortadoğu’da birbirlerini rakip olarak görüyorlar.

şimdi bu manzaraya bir de şunu ekleyin: küresel iklim değişikliği sebebiyle, bangladeş/hindistan kıyı şeridinde yaşayan milyonlarca insanın daha iyi bir hayata ulaşmak ve yeni yurt bulabilmek için batıya doğru göç ettiklerini düşünün.
    bunu basit ve bir şizofrenin hezeyanı olarak
    görmeyin. beyin fırtınası yapıyoruz burada. bakın, ben coğrafya öğretmeniyim. nitelikli bir okulda sosyal bilimcilerin kendini geliştirmesi/yetiştirmesi için çocuklara rehberlik yapmaya çalışıyorum.

çocuklarıma istisnasız 10 yıldır sorduğum soru şudur: sen mustafa, 2030’da van valisisin; sen kemal, 2030’da van garnizon komutanısın; sen ata, 2030’da van emniyet müdürüsün... bangladeş-hindistan’dan yola çıkan 100-150 milyon insan sınıra dayandı ve avrupa’ya gitmek istiyorlar. planınız nedir? bu kadar insanı imha mı edeceksiniz? avrupa’ya geçişleri için yardım mı edeceksiniz? sınırınızı kapatıp geçişlerine engel mi olacaksınız?

biliyor musunuz ben bu soruyu 2008’de çocuklara sorduğumda gıyaben hoca kafayı yemiş filan demişler. aynı çocuklardan birisi geçtiğimiz yıl afganistan’dan gelip erzurum’un sokaklarında yoğun bir şekilde gözüken afgan mültecileri görünce bana hocam hakkınızı helal edin dedi.

neyse, sevgiyle kalın.
  • böyle bir savaşta hükümet abd'ye türkiye'deki üsleri kullandırırsa iran'a attığımız en büyük kazık olur ve kendi ayağımıza da sıkmış oluruz çünkü iran düşerse bir sonraki hedef türkiye olur. komşuyu abd'ye yedirmeyiz herhalde diye düşünüyorum. ama iran'da laik devrim olursa da desteklerim her türlü.
  • olmasi pek muhtemel savas. sonuclari, modern dunyanin deneyimledigi savaslardan cok farkli, cok daha acılı olur dusuncesindeyim.
    iran'i gormus, iranlilarla is yapmis biriyim.
    dusunce tarzlarini -yasam bicimlerini az cok biliyorum. biz türklerin iran konusunda bircok konuda yanılgı icinde oldugunu soyleyebilirim ancak iran'in hic mi hic kolay lokma olmadigi konusunda yuzde yuz haklilar. net bir galibi olmayacak yillar yillar suren korkunç neticeleri olabilecek turden bir trajedi olur insanlik icin.

umalim ki savas olmasin.
  • çıkarsa ve herhangi bir şekilde kara savaşına dönüşürse abd sike sike kendi askerini sahaya sürmek zorunda kalacaktır. abd için suudların savaşacağını düşünen arkadaşlar yemen'e baksın. bu köle ruhlu satılmış orospu evlatları kendi canı için bile savaşamaz. karşılarında iran'ın bir ve bütün olmuş, iyi veya kötü yıllardır bir disipline ve sisteme sahip, üstüne üstlük savaşı bekleyen güçleri olacak. araplar bunları mı yenecek?

ayrıca şu "abd ezer geçer yeaaa, iran ne yeaaa" diye mızıldanan, muhtemelen amerikan propagandasından beynini yitirmiş çomarlara hatırlatılması gereken bir şey var: bugün savaşlar 100-200 yıl önceki gibi yapılmıyor. abd'nin savaşı kazanıp kazanmadığını büyük ölçüde amerikan halkı belirler. küçük beyninizin almamasını anlayabiliyorum ama bugün nispeten iyi koşullarda yaşayan amerikanları 30-40 bin tane evlatlarını iran'da ölmeye ikna etmeniz kolay değil. yoksa teknolojik ve ekonomik olarak abd'nin üstünlüğünü kimse inkâr etmiyor. sorun, kazanılacak somut bir şeyin yokluğu... iran coğrafyası gereği fiziksel olarak işgal edilmesi inanılmaz zor bir ülke. 80 milyon insanı teker teker öldürmeye karar vermediğiniz sürece, iran'a tam anlamıyla hâkim olmak için inanılmaz çaba sarf etmeniz gerekir. suudlar, gerekirse israilliler, civardaki diğer amerikan köpekleri... uzayacak bir savaşta iran bunların hepsinin üstesinden gelir. abd kontrol sağlamak ve etkin rol oynamak için kendi askerini indirmek zorunda kalır. hah işte o da çok ciddi sorunların başlangıcı olabilir.

bir gün portakal tahran'da çıkıp "iran'ı fethettik, iran artık bizimdir!" dahi diyebilir. olmaz değil. olur da... bunun için dökülecek amerikan kanının haddi hesabı yoktur. en aptal amerikan çomarını dahi ikna edemezsiniz buna. abd'nin kendi askeri zarar görmeye başladığı anda çok büyük soruna dönüşür bu savaş.

abd'de iran kökenli çok fazla insan olduğunu söylememe gerek yok sanırım. sadece iran'da da değil ülke içinde de ciddi terör sorunu oluşabilir. savaşı çocuk oyuncağı zanneden aklıevveller "abd ezer geçer yeaaa" demeden önce iki kez düşünsün. abd "ezip geçer" belki de milyarlarca dolar kayıp yaşar, belki on binlerce vatandaşını kaybeder. karşılığında belki çok daha fazla sayıda iranlı ölür. dünyanın öbür ucundaki bir ülkede bu katliamı yapmak sizin lugatınızda "ezip geçmekse" size de lanet olsun, ne denir ki?
hesabın var mı? giriş yap