şükela:  tümü | bugün
  • salgın henüz ispanya, italya gibi ülkelerde dahi pick noktasına ulaşmamış olabilir. şu an için bilemiyoruz. amerika işin henüz başında ve durumu hiç iyi gözükmüyor. hatta ben en büyük trajediyi amerikanın yaşayacağını düşünüyorum. çin aylar önce sorunu yaşadığından dolayı insanları zorla eve kapatarak, kapılarını mühürleyip sokağa çıkanı da vurarak yayılma hızını negatife çevirdi. fakat tıbbi olarak kesin bir çözüm bulunmuş değil çin'de. almanya ise test sayısını haftalık 500.000 olarak yapmayı planlıyor. yeterli yoğun bakım kapasitesi ve sağlık ekipmanına da sahip. bugün berlin'de yayılma hızının negatife döndüğünü açıklandı.

bir şekilde yayılma hızı negatife dönse de, tıbbi bir çözüm gelene kadar hayatın durduğunu varsayabiliriz. tıbbi çözümden kastım aşı değil. aşı zaten 1-2 sene deniyor ki bu konuda hiç umudum yok. fakat ilaç şirketleri tedavi edici ilaçlar üzerinde çalışıyor ve kesin olmasa da bazı çözümlerin bulunduğunu duyuyoruz. tedavi süresini 4 güne indiren bir ilaç çin'de kullanılıyor, hatta türkiye de bu ilaçtan satın aldı bildiğim kadarıyla.

gel gelelim dünyadaki üretimin durmasına. bu konuda salgın hastalık insanoğlu için ne kadar büyük bir tehlike ise, üretimin tamamen durması da bir o kadar korkunç bir durum. istediğiniz kadar dolar basın, trilyon euro ayırın. gıda stokları tükenmeye başladığında bu eurolar hiç bir işe yaramayacak ve olası bir kaosun önüne geçemeyecektir. dolar kemirecek ya da tuvalet kağıdı yapacak halimiz yok sonuçta.
    şu anda tüm dünyada marketlerde tüketilen ürünlerin bir kısmının stok ürünler olduğunu düşünüyorum. zaten olur da salgın daha tehlikeli bir boyuta gelirse ve marketten alıp stokladığınız makarnayı üreten fabrikadaki işçi de işe gidemeyecek duruma gelirse, insanlık için asıl problem bu noktada gelecek ve tüm dünya alarm durumuna geçecektir. küçük çapta tarımla uğraşan insanların dışındaki herkes açlık tehlikesi ile karşılaşabilir ki bu durumda oluşacak kaos ile ilgili yazmak dahi istemiyorum.

bu işin tahmin edilenden uzun sürmesi orta vadede gıda stoklarının tükenmesi anlamına gelmektedir. asıl tehlike de burada. ayrıca üretimin tamamen durmasının sürdürülebilir bir durum olmaması nedeniyle önümüzdeki 3 ay içerisinde yarım yamalak da olsa tedavi eden ilaçların piyasaya sürülmesi ile birlikte hayatın normale dönmesinin teşvik edileceğini düşünüyorum. bu senaryoda yaşı genç olan ve bağışıklığı güçlü olanlar daha şanslı olacak söylendiği gibi ve biz ara verdiğimiz işlerimize daha düşük oranda da olsa risk altında gitmeye devam edeceğiz. bu süreçte hastalananlar ise geliştirilen tedavi yöntemleriyle normal hayatına bir süre sonra geri dönecek. iki yıl içerisinde ise insanoğlu bu virüs ile olan savaşını bağışıklık kazanarak atlatacaktır. tabi ki de çok sayıda insan hayatını kaybedecek ve ekonomik anlamda da önemli kayıplar verilecek.

bir kaç ay sonra hayat normale döndüğünde ki bu insanlık adına iyi senaryo, bu sefer de işsizlik ve ekonomik sorunlarla uğraşıyor olacağız. kısacası çok lanet bir dönemden geçiyoruz.
  • 3 ihtimal olduğu için üzerinde çok kafa patlatılmaması gereken senaryo.

1. aşı veya ilaç bulma çalışmaları, daha önce hiç olmadığı kadar hızlı bitirilecek ve öyle durdurulacak.

2. tüm dünya dalga dalga, kendi imkanlarıyla, elinden geldiğince savaşacak ve eninde sonunda toplumlar bağışıklık kazanacak. ölen ölecek, kalan sağlar bizimdir denilecek.

3. bu virüs, babası sars1 gibi bilim dünyasının da tam olarak açıklayamadığı şekilde durma eğilimine gidecek.

aşı ve ilaç hariç diğer senaryolar sıçtığımızın resmidir. mutasyon konusuna girmiyorum. olabilitesi var ama olsa bile 2.
    maddede ki şartlara girer ve 1. maddeyi iptal edebilir.

tabi virüsün oluşturacağı yıkımdan dolayı olacak olaylar için o kadar çok şey yazılır ki, herhalde 2-3 cilt kitap olur.

ama şunu söyleyebiliriz; 2021 yılına girdiğimizde başka bir çağ yaşıyor olacağız. bu 3 madde için de geçerli. her denge değişecek.