*

şükela:  tümü | bugün
 • improbabilty'nin turkcesi.. (bkz: improbability drive)
 • (bkz: improbable)
  (bkz: olasılıksız)
 • olma ihtimalinin olmama hali. bu konu otostopçunun galaksi rehberinde ele alındıysa, bu bu eserde ele alınma olasılığı olduğu için değil de ele alınmama olasılığı olmadığı için gerçekleşmiş olabilir.

  peki bunu hesaplayabilir miyiz? bunu hesaplamak için olma olasılığını hesaplayıp, bu olasılığı yüzde yüzden mi çıkarmalıyız? eğer böyle yaparsak saçma olmaz mı? olur. aslında olmama olasılığı olmayan örneklerden yola çıkarak hesaplanır. tıpkı 100 ağacı inceleyip onların işemediğini tespit ettikten sonra ağaçların işeme ihtimalinin olasılıksızlık oranını yüksek hesaplamak gibi.

  neden olasılık ve olamamasızlık hesaplıyoruz? aslında bunu var olma olasılığı olan tehditleri ortadan kaldırmak için yabıyoruz. öngörünün temel nedeni tehlikeyi farketme isteği. bu istek eksik olunca cumhuriyet gazetesi reklamlarında kullanıyor.

  peki tüm hesapları yabtık ama yine de sanki olasılığı %50'ymiş gibisinden olmama olasılığı yüksek olan olasılık gerçekleşti. işte bu acı bişiy. trajik bişi. yine öngöremedik, yine başımıza bi işler geldi. somut dünya soyut dünyayı sikti attı.

  "bi ihtimal daha var o da ölmek mi dersin?", "bi ihtimal daha var o da yaşamamak mı dersin?", "bi ihtimal daha var o da hesaplamamak mı dersin?"

  olasılıksızlık güzeldir. dingindir. huzurludur. her şey olma hevesiyle piç olmuştur.

  "olmaya devlet cihanda yüzde elli ihtimal gibi"
 • olasılıksız diye bir şey yoktur. olasılığı sıfır olan vardır. olasılık dediğin 0 ile 1 arasında bir sayıdır. ancak kelime olarak olasılıksız, "olasılığı sıfır" ile aynı şey değildir. "yokluk eşittir sıfır" değildir çünkü. sıfırın tanımı "yok" olan değildir. (yazmadan önce daha mantıklıydı bunlar, kafamın içindeyken... neyse, çaktırmıyorum.)
  sonuç olarak "olasılığı sıfır olan" vardır, ancak "olasılıksız" yoktur. evet, mis.