1. deniz gezmiş'in etrafında bir kadın olabileceğini daha önce düşünemeyen aklı hemen çelen kadın. radikal'in kızıldere olayı hakkında yaptığı haberde, fotoğrafına polis tarafından düşülen hissi ilişkisine dair not bilgisi hemen dikkati çekiyor. bilmeyen (ben gibiler) için ilginç bir bilgi.

bu da milliyet arşiv'den:

"olca altınay istanbul'da tanıklık yaptı
    ankara'da dokuz anarşist daha yakalandı

deniz gezmiş'e yataklık etmek suçundan tutuklu bulunan olca altınay dün istanbul 1 no.lu sıkıyönetim mahkemesinde tanıklık yaparken dokuz anarşist de ankara'da güvenlik kuvvetleri tarafından bir baskın sonucunda ele geçirilmişlerdir. nahir töre'ye yataklık yapmak suçundan yargılanan halis fındık ve arkadaşlarının dünkü duruşmasında tanıklık yapan olca altınay, 'saçlarım burada görüldüğü gibi sarı değil, siyahtır. çok ad değiştirdim. onun için nerede, hangi adı kulandım hatırlamıyorum. ankara'da arandığım için saklanmak zorundaydım' demiştir..."* *

gürkan hacır tarafından kaleme alınmış yazıda ise kendisinin cia tarafından kullanılan biri olabileceği üzerinde durulmuş. ancak yazarı daha önce takip etmediğim için bilginin doğruluğu/güvenilirliği noktasında emin olamıyorum.

iliginç bir olasılık. evet.

olca altınay hakkında bilgi verin