şükela:  tümü | bugün
 • ifrat ve tefritten sakinma hali, aksi gerceklestiginde neyin zuhur olacagi bir hadisle ifade edilebilir.

  sevdiğin kişiyi ölçülü sev.
  yoksa, bir gün gelir o insan gözünde sevimsizleşir de önceki aşırı muhabbetinden dolayı elemin iyice ziyadeleşir.

  kızdığın kimseye karşı da ölçülü ol ve nefret hissinin önünü kes.
  aksi halde, gün döner de o şahıs dostun oluverirse evvelki öfkeli tavırlarının mahcubiyeti seni çok üzer.*
 • cesaretin en önemli erdem olduğu savunuladursun...en önemli erdemlerden biridir. hayatın içinde karşılaştığınız "ölçüsüzlükler" o kadar çarpıcı bir rahatsızlık yaratır ki cesaretten daha belirleyici bir erdem olarak algılanır "ölçülü olmak".
  telefonunuza 37 tane cevapsız çağrı bırakan birisi ya da aynı konuda (konu önemli dahi olsa) onlarca kere aynı şeyleri söyleyen kişi hakkında ne hissedersiniz? ölçüyü yakalamak zor da olsa her konuda, ölçülü olmanın değerinin farkında olmak önemli hayatta.
 • cok guzel bir meziyet bence.
  herkese dogru mesafeyle yaklasmak.
  gereksiz insanlarla yuz goz olmamak.
  sıcak ama laubali degil.
  saygılı ama soguk degil.

  hayatın her alanında da olculu olmak iyidir.
  azı karar cogu zarar.
  dengeli.
  tutarlı.
  "kararında" ne guzel kelime yarabbim!

  biz iste olcuyu kacırınca bir seyler tepetaklak olmuyor mu yasamımızın her alanında?
 • olunmadığı zamanda mutsuzluk getirdiğini düşündüğüm hede.

  günlük yaşamında zamanını tek bir şeye ayıran insanlarda uzun vadede mutsuzluk gözlemler oldum. eğer zaman/enerji ve kendin 100 birim ise bunlar her kategori için eşit şekilde ya da zaman zaman belli dozda ağırlıklandırılarak dağıtılmalı.

  hepten kendini işe kaptıran, hepten ailesine odaklanan ya da hepten kendi ile ilgilenen insanlarda uzun vadede bir sorun kaçınılmaz olarak nüksedecek bu böyle.

  eğer ki zamanımı mesela piyano çalmaya ayırsam ve her gün usanmadan, yılmadan ve de oflamadan üstüne düşsem piyano bir gün bile bana dönüp oflamaz ya da karşılık göstermemezlik etmez. cansız bir varlığın üstüne ne kadar önem atfedersek o derece bize karşılık verecek. peki ya bu iş ise ya da bir ilişki. içinde insan olgusu olduğu her durumda ne kadar kendinden fedakarlık etsen bile her şeyi kontrol edemezsin. ve bunun üstüne bir de kendi kendine ayrılan zaman ve yapılan fedarlıklardan ötürü beklentiye girersin. karşındaki insan/insanlar da sana beklediğini vermediği durumda nur topu gibi bir mutsuzluk ile karşı karşıyasın. üzgünüm piyano değiliz.

  o sebeple ailen, kendin, işin ve de özel ilişkilerin hep bir denge halinde olmalı asla ve asla bir tanesi top yekün büyük kitleyi almamalı. birinden yediğin gollerde diğeri sana hayatta kalma/devam etme gücü verecektir. bunlar arasıdaki ilişki, zaman geçirilmesi zaten adına ömür dediğimiz şey. ömrünü tek bir şeye heba etme. piyano hariç.