şükela:  tümü | bugün
  • ölmek mastarinin di-li gecmi$ zaman 3. tekil sahis cekimi.
    (bkz: olmek), (bkz: mastar), (bkz: cekim)
  • genel kullanımı "vefat etti" seklindedir. bunun sebebi olarak ise bir insan hakkında öldü demenin essahtan cok zor olmasıdır.
    emin olmasamda bu kullanımın amacı; karsıdaki insana manevi acıdan daha doygun bir acıklama yaparak onun bu olayı ilk duyusunda daha rahat karsılayabilmesini sağlamaktır. hatta bununlada yetinilmeyip ardından "başımız sag olsun" gibi bi ifade de toplumumuzda ekseriyetle kullanılır.
  • ilkokulda, bana sataştığından dolayı beddua ettiğim çocuk için demişlerdi.

hâlâ aklıma geldikçe ürperirim ve yaradana sığınırım, kazara beddua çıkarsa dilimden (insanım ya hani), kabul etmesin diye...
  • insanoğlunun kısa hikayesinin son kelimesi.*
  • artık onunla ilgili herhangi bir karar vermek zorunda değilsin. beynin dinlenme zamanı. öldü. ne mutlu bana.

annem ve babam da ölüp gidince güneşe yüzümü dönüp ısınarak kısık tonda söyleyivereceğim: öldü.

onlar da ölünce dünyalar benim olacak. bir tek ben. kimseyi düşünmek, kimseye üzülmek zorunda kalmayacağım. düşünüp üzülmekten tiksiniyorum. insan tanrıdır. tanrı üzülmez. tanrı hakimdir. ben tanrıyım. üzülmemeliyim. hükmetmeliyim.
  • bir karşılığı mat oldu (şah mat ise şah öldü) anlamına gelen sözcük.

"ve, bir ömür boyu mutlu yaşadılar..." veya, "sonsuza kadar mutlu yaşadılar." demek 'öldüler, toz oldular*, yok oldular..' demenin masal biçimi mi?

artık o noktada, (o kahramanlara) ilgimizi yitirdik ve bakışımızı geriye çektik, demeye geldiği açık da. hep aynı, sürekli sabit olmak canla bağdaşmıyor, fanilikle de uyuşmuyor; elde var, iki.

fethiye'den öldü demenin eşdeğeri dolaylı anlatım:
    - falanca öldü mü?
    - aşağı ocağa gitti, maden kazıyor.

(bkz: kral öldü yaşasın kral)
    (bkz: ba'sü ba'de'l-mevt)