şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beden ölür ruh devam eder diyerek aralarına katıldığım insanlardır.
  şahsen zenginliği, fakirliği, mutluluğu, üzüntüyü tam anlamıyla yaşamadan ölmek ve bir hayat boyunca yaşananlardan sorumlu olmak mantıklı gelmiyor.
  türkiyede doğup büyüdükten sonra ölüp, afrika'da hiç bir teknoloji görmeden kabile hayatı yaşamak sonrasında amerika da teknolojinin göbeğinde, avrupa'da rahatın içinde, kutuplarda binbir zorlukla karşılaşmadan ölmek mantıklı değil sanki.
  bunların ortalamasını alıp ona göre karar verilse daha iyi olmaz mı?
  ateist, hristiyan, müslüman, yahudi ne varsa hepsini görmeden, yaşamadan yok olmamalıyız.

  bu dünya olmazsa diğer verenler de olur bak.
 • doğumda bedavadan, çoğunun nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikri dahi olmadığı bu kadar komplike organı ( kalp, karaciğer, göz, el, kol, pankreas vb) verenin, öldükten sonra da onu başıboş bırakmayacağını bilmekte, hissetmektedir. edit:imla
 • büyük ihtimalle camus okumamıştır.
 • dünyada daha huzurlu olabilecek insandır, çünkü diğer dünyada, inançlı herkes gibi cehennemde günahlarının cezasını verip sonra cennette kitaplarda anlatıldığı gibi bir hayat yaşayacağına inanır. bu sebepten hayat ona güzeldir. bu dünyanın cefası tırt gelir, çünkü sonunda çok güzel şeyler olacaktır. hadi hayırlısı...
 • insanın inanası geliyor.

  (bkz: huri)
 • öncelikle şu alıntıyla başlamak istiyorum;

  ''ölümden sonra yaşam varsa ve hepimiz aynı yerde buluşacaksak, beni aramayın, ben sizi ararım ''
  woody allen

  ve ikinci öncelikle şunu söylemeliyim ki; herhangi bir dini inancım yok. bu dirilmenin ahiret yaşamı olacağından bahsetmeyeceğim, bahsedeceğim olay çok daha farklı.

  ya uyuduğumuzda başka bir rüyadan uyanıyorsak?

  şimdi klasik olarak "bir rüyada mıyız" söylemine girmeyeceğim bahsedeceğim olay ben (ego) ile ilgili. fakat bu ego insanın kendisini büyük görmesi anlamına gelen ego değil, ki zaten bu taraftan ego aslında "kendini küçük görmek" anlamına gelir. yani kökeni budur. anlatmak istediğim ego ise benliktir yani şu anki durumun, şu anki hisslerin, sizi ön benliğinizden uzaklaştıran tüm düşünce yapısı.

  (bkz: buraya nasıl geldiğini hatırlıyor musun?)

  gerçekten buraya nasıl geldiğini hatırlıyor musun? tabi ki hayır hatta 6 yaşından öncesini bile hatırlamıyorsun bile(genel olarak) durum buyken şu anda seni sen yapan her şeyin aslında bir hiç olduğunu anlıyorsun (anlayacaksın) şu an ölsen ve tekrar başka bir bedende can bulsan (ruhani olarak değil zaten bana göre ruh yoktur ya da ruh beynin ta kendisidir.) yine aynı hislerle hayatta olabilirsin ( aynı hislerden kastım şu an ki durumun) çünkü his bellekten önce vardır.
 • islamın organ bağışına karşı olduğunu düşünen cahil ateistleri gösteren tespittir. ya cahilsin ya da kötü niyetli..
 • bir ateist'in inanışına göre;
  namaz kılındığı, oruç tutulduğu ve ahiret gününe inanıldığı için insana bir ceza var mı ?
  yok.
  ateizm doktrinleri, islam farzlarını uygulayanlar şöyle zulüm görecek, yanacak ve cezalandırılacak diyor mu ?
  demiyor.

  senin derdin nedir ? sanane.. seni ne ilgilendirir. sırf sen inanmıyorsun diye herkesin inanmaması için neden çaba sarf ediyorsun ? neden alay ediyorsun ? neden hadsizlik ediyorsun ?

  konuya dönecek olursak ölümden sonra ki diriliş, hayata anlam katan tek şeydir. kutsal adaletin tecelli etmesi ve herkesin hak ettiği oranda karşılığını alması için diriliş şarttır.
  sen daha neyi reddettiğini anlamamışsın ki. müslüman olan kadar, islam karşıtı olanında açıp akait okuması gerekir. karşıt neye karşıt onu bilmelidir.

  bu dünya sınav dünyasıdır. sen konuya vakıf olmadığın için maktul'e acıyıp katil'e kızıyorsun. halbuki maktul bu dünya'dan mazlum sıfatı ile diğer dünyaya göçtü. bu dünya'da kaybetti ama diğerini kazandı. asıl katil'e acı. her iki dünyada da kaybetti.
  bu kainatı yaratan seni yaratamaz mı sanıyorsun ? adalet tecelli etmeyecek mi sanıyorsun ?
  8 saat geç şu kenarda dur, sadece nefes al desem 15 dk. dayanamazsın. ama her gün 8 saat uyuyorsun. rüyalarında hiç olmadığın yerlere gidiyorsun. saniyelik zaman birimlerinde bir mekandan diğerine gidebiliyorsun. huzurla uyanıyosun, kabusla irkiliyorsun..
  uykudan, rüyadan pay biç. yok ben pay biçmem, inanmam deme özgürlüğünde var. bunu kullanabilirsin. sen inanmıyorsun diye seninle alay etmiyorum, hakaret etmiyorum, aşağılamıyorum ve normal karşılıyorum. kişisel tercihine de saygı duyuyorum.
  sende aynısını yap.
 • dogmadan once ne yasadiysa, oldukten sonra da ayni seyleri tecrube edecek insandir.

  (bkz: yasayamadi)
 • en çok da buna inanmayanların "hayatın tadına varmadan ölüp gidecekler" minvalinden lakırtılarına tav oluyorum.

  hayatın tadı dediğin ne olum senin? ne yaşıyorsun da benim onu yaşayamadan göçüp gideceğim için üzülüyorsun?