şükela:  tümü | bugün
 • 15 kasim'da yayımlanan yeni aktüel'de, adının açıklanmasını istemeyen bir eski subay tarafından varolduğu öne sürülen katsayı:

  "-... özkök için neler dendi? oysa o 7.kolordu komutanı'yken atmaca operasyonu'nda 100 küsur terörist öldürüldü. atmasyon da değil bu!

  - "atmasyon" ne demek?

  - daha önceki şark görevlerimde mesela terörist ölüyor, asker kamerasıyla çekiliyor trt'ye veriliyor. üçüncü şark görevime gittiğimde, millet "atma katsayısı" diye bir şeyden söz ediyor. meğer şuymuş: bir teröristi vurup üç diye rapor ediyorsan, atma katsayısı üç; biri beş yapıyorsan atma katsayısı beş. bugünlerde kanal kanal gezip kahramanlıklarını anlatan eski dağ komando tugay komutanlarından birinin döneminde hakkari'de bu rakamın 80'e kadar çıktığı söylenirdi. aslında mucidi pkk'dir, hem de 1984'de icat edilmiştir..."

  ancak tabi ki psikolojik taaruzun olmazsa olmazlarından bu katsayılar ne pkk, ne de tsk tarafından icat edilmiştir. misal, vietnam savaşı sırasında amerikan ordusunun öldürdüğünü beyan ettiği vietkong sayısı bir süre sonra vietnam'ın toplam nüfusunu geçmiş, bu durum günümüzde introduction to psychology dersi veren hocalara espri malzemesi olmuştur.
 • şu anda kanal kanal dolaşan ve eski dağ komando tugay komutanlarından birinin bol bol kullandığı iddia edilen katsayı.

  insanın aklına ister istemez bir isim geliyor: osman pamukoğlu
 • sanıyorum ki pkk'lı zannedilerek vurulan köylü, sivil halk ve kendi halinde kırlarda dolaşan hayvanlar için birden küçüktür; hatta sıfıra da yakınsayabilir.
 • pkk yandaşlarının dezenformasyon çabalarında sıklıklar basvurdukları katsayısının yanında devede kıl kalan katsayıdır. özellikle geçmişte türk ordusunun yapıp başarısız olduğu söylenen 24 operasyon konusunda söylenenlerin büyük kısmı halkın orduya güveninin kırılması amacıyla katsayılı dezenformasyon içermektedir.

  zamanın ötesinden: burda bu kadar pkk yandaşı oldugunu bilmiyordum yeminle.
 • psikolojik savaş taktiğidir.
 • farklı kaynaklara göre değişebilen katsayıdır.

  ama işin komiği, kürtlerin kanalını açıyorum 4 diyor, türklerin kanalına bakıyorum 400 diyor.
  adam mı sikiyorsunuz diye sormamak gerçekten elde değil. ama asıl aklıma takılan soru, esas rakamın hangisine daha yakın olduğu. yani hangisinin daha fena sıktığı.

  o kadar f-16 kalktı gitti, sağı solu bombaladı, halkın gazını almak için. ama aradaki 100 kat fark nedir? biri diyo 4, diğeri diyo 400. doğru düzgün rakam vereceksen ver, vermeyeceksen sus bari.
 • genelde öldürme bu alanda pek kullanılmaz sıklıkla etkisiz hale getirildiyi duyarız* bu nedenledir ki doğrusu "etkisiz hale getirilen pkk'lı sayısındaki atma katsayısı" olan önerme
 • tsk internet sitesi bu konuda en güvenilir kaynak; her türlü çatışma, arazi arama tarama ve kaçakçılık faaliyeti detaylı olarak gün gün listeleniyor.

  bu konuda abartı genelde basın yoluyla yapılıyor, ki bu da savaşın psikolojik boyutu düşünüldüğünde anlaşılabilir bir yöntem; zira pkk'lılar altı kayıp verdikleri (cesetlerin videoları mevcuttur) karakol saldırısında 'iki kaybımız var, sekiz asker öldürdük' diyebiliyorlar. (kaybımız yok)

  şu adresten öldürülen pkk'lıların resimlerini görebilirsiniz.