şükela:  tümü | bugün
 • john coltrane'in içinde "dahomey dance , aisha ve olé" isimli parçalarının bulunduğu albümü..
 • coltrane'in değişim yıllarının henüz başı.
  hard bop, be bop ve cool jazz'le fazlasıyla -ya da yeteri kadar diyelim- uğraşan trane'i bambaşka bir çizgide gördüğümüz, free ve modal jazz karışımı mükemmel albüm. miles davis'ten çok zaman önce flamenco jazz yapılmış, kalıpların üzerine improvizasyon denenmesindense improvizasyonlarla kalıp oluşturulmuş* coltrane şaheseri.

  nesuhi ertegün dikkat çekiyor, elbette coltrane'in en sağlam albümlerinde olduğu gibi olé'de de prodüktör koltuğunda. öte yandan kadroya bakıyorum da... "ekşi sözlük'te ornette nicknameiyle yazan caz tutkununun en sevdiği cazcıları toparlayalım" amacı güdülmüş sanki; soprano ve tenor saksofonda john coltrane'i duyarken, trompette bana göre her zaman en iyisi olmuş freddie hubbard, nefesli çalgıların çılgın dehası eric dolphy, coltrane'in cazgeçilmez sidemani piyanist mccoy tyner, tüm zamanların en iyi davulcularından elvin jones ve kontrbasçılar reggie workman ve art davis. (evet, olé'de iki kontrbas kullanılıyor. ayrıca burada belirtmek gerekiyor, albüm kartonetinde george lane ismini göreceksiniz. merak etmeyin, bir başka plak şirketiyle varolan anlaşması nedeniyle eric dolphy bu takma-adı kullanmış. yan flüt sesini duyduğunuzda dolphy olduğunun farkına varacağınızı düşünüyorum zaten. tabi, ilgiyle takip ediyorsanız.)

  dört parçalık bu albüm, aynı yıl çıkan my favorite things* gibi uzun soluklu dört şarkıdan oluşuyor. açılış parçası olé'de flamenco soslu free jazz tadı almamak elde değil. soprano saksofon sesinden çok da haz almayan biri olarak mükemmel uyum sağladığını itiraf etmeliyim. on sekiz dakika olsa da insanı zerre sıkmayan, sıkıştırmayan; tam tersine çılgınca haz veren başarılı bir parça olé. dahomey dance ise hard bop'ın özüne selam ederek olé'den yorgun çıkmış aklımızı yerine getirmeye çabalıyor. giant steps için naima neyse, olé coltrane için aisha o. eric dolphy büyülemeye, etkilemeye devam ediyor, ama son parça...

  son parça to her ladyship, bana kalırsa yazılmış en güzel aşk şarkılarından biri. eric dolphy bir kez daha açılışı yaparken, coltrane o sihirli notaları freddie hubbard eşliğinde aktarıyor bizlere.

  olé coltrane son derece etkileyici, farklı ve özel bir albüm. belleğime kazındı, gecelerimi esir aldı.
 • 1961 yilinda atlantic records 'tan cikmis bir albumdur. ayni zamanda "keske plagini da bulsam sunun" dedirtecek bir albumdur.
 • track list şu şekildedir,

  1. ole 18:15
  2. dahomey dance 10:52
  3. aisha 7:45
  4. to her ladyship 9:00
 • çok acayip bir albüm bu. tanımadan geçen günlere hayıflanmayı sağlayacak kadar güzel.
 • muazzam "olé"yi içeren coltrane albümü.