şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dünyaya çivi çakacağını sanan insan hezeyanı.
 • yatırımlarımı marsa yaptığım için beni ilgilendirmeyen hede.
 • bildiği gibi dünya hayatının üç yüzü, üç ayrı veçhesi var. risale-i nur’da bu üç ayrı yüz ile ilgili teferruatlı bahisler mevcuttur.

  özet olarak bir yönü allah’ın isimlerine bir ayna olması yönü, ahrete bakan, ahrete tarla olma yönüyle bir yönü ve bir de fenaya bakan yani bir gün bitip zeval bulacağı ve ona ait her şeyin yok olacağı gerçeği üzerinden hiçlik-kıymetsizlik yönü.

  bu itibarla birinci yüzü; allah esması adına yazılmış binler-milyonlar kitap hükmündedir. ikincisi yine semere yönünden oldukça bereketli, ahrete ait mahsulâtın tohumlarının atıldığı yerdir ki birincisi gibi güzeldir ve muhabbete layıktır.

  üçüncü yüzüne gelince; insan arzularına emellerine bakan yüzüdür ki bir eğlence ve oyalanmaktan ibarettir ki; çirkindir, muhabbete layık değildir, aldatıcıdır ve boş bir kuruntudan ibarettir. bu mana kast edilerek öleceğini bile bile dünyaya “dünyalık olarak” yatırım yapmak akıl karı değildir.
 • iki türlüsü var.

  biri ölü/boş/faydasız yatırım: ev, araba, eşya, arazi, nam, şan, şöhret, makam,mevki; kişinin ölümü ile ''puf'' olan.

  birde diri olan yatırım: iyiliklerimiz, hayırlı evlatlar, faydalı eserler; ölsekte sürekli cûş eden.
 • öleceğini bilerek ama ola ki bi şekilde bu dünyada kendinden sonra isminin anılacağını düşünerek, dünyaya ayrılışının ardından umarsızca bi şeyler bırakmak için yapılan yatırımlardır belki de.

  ben de yaşadım, buradaydım.
  ve ölüme çare bulamadım, sizden önce geldim sizden önce gittim.
  bilin beni.
  demek içindir belki hepsi.

  neticede biz de bir yatırımız değil mi?
  anne-babalarımızın en büyük yatırımı.