şükela:  tümü | bugün
 • kodak tarafindan gelistirilmis bir teknoloji olup lcdden farkli olarak arka aydinlatmaya ihtiyac duymayan, kendinden parlayan*, daha genis gorus acisina sahip, yuksek kontrastli ve dusuk maliyetli ekran cesidi. cesitli urunlerde*** kullanilmaktadir.
 • (bkz: vfd)
 • muzio adli mp3 calicinin jm-200 modelinde kullanilan ekran turu.
 • benzer parlaklık düzeyinde, lcd ye göre çok daha az enerji tüketiyor(edit 2016: o kadar da az degilmiş). izlenebilme açısının genişliği, tepki süresi(0.01ms), çok yatay açılardan izlendiğinde dahi güçlü ışık şiddetini koruyabilmesi, yüksek renk tutarlılığı ve mükemmel olmasıyla* ile öne çıkmakta.
  lcd ye üç, plasma ya beş basar.

  http://article.pchome.net/…aya_20021071580537e1.jpg
  http://schott-multimedia.de/…inescence-15 kopie.jpg
  http://schott-multimedia.de/…led/luminescence-6.jpg
  http://www.mcot.or.th/it/news_tech/images/oled.jpg
  http://www.monitor4u.co.kr/…ed_flexible_display.jpg
 • sayesinde muhteşem klavyeler imâl edilebilecek teknoloji.

  hatta edilmiş bile, ancak piyasaya çıkmamış henüz. 2006'da imalâta başlanması plânlanıyormuş. quake müptelâlarına gün doğdu demektir.**

  http://www.artlebedev.com/portfolio/optimus

  (bkz: optimus)
  (bkz: art lebedev studio)
 • bugun kullanılan lcd'lerin iki kati parlakliginda goruntu saglayan, kendisi icin isik urettigi icin civa lambasi arka aydinlatmasina gerek olmayan, dusuk guc tuketen, lcd ekranlarin yari agirliginda,165 derece genis izleme acisina sahip, 100 derece sicaklikta dahi calisabilen bir tur monitorustu.
 • incecik, cok hafif, cok az enerji harcayan, cok net monitörler ve tv'lere kavusmamizi saglayacak olan teknoloji. ancak daha yillar var, cunku uretim maliyeti cok yuksek, ancak urun piyasaya hazir duruma gelince toplu uretimle beraber fiyatlar uygun duzeye inecek. piyasaya sunulmamasinin en onemli sebebi ise oled hucrelerinin ömrü, maalesef günde 10 saat kullanilacaksa bir sene sonra goruntu sapitmaya basliyormus, bunu bir kac kart artirmislar gibi ancak kesin olarak en az 10 senelik bir ömre sahip olmadikca evimize sokamayacagiz.
 • (bkz: organic el)
  (bkz: sony xel 1)
 • sony'nin xel 1 modeli japonya'da 2500 dolara satilmaya baslanmis bile. samsung ise kendi ürünlerini 2009 gibi piyasaya sürmeyi düsünüyor.
  parmak kalinligindaki bu televizyonlar bir de kablosuz olursa evde televizyon kösesi diye bir sey kalmiycaga benzer. monitörlerini de bekliyoruz
 • bir lcd'nin yanına koyduğunuzda farkını çok daha net gördüğünüz, ilk bakışta hayranlık uyandıran bu teknolojinin yayılmasının hızını kesen sadece fiyatı değildir.

  oled teknolojisi kullanan panellerin plasma ve lcd'ler gibi -doğal olarak- sınırlı bir ömrü vardır, kullanıldıkça parlaklığını kaybeder. ancak diğerlerinin aksine bunu oled için daha vahim yapan şey, renkleri oluşturan bileşenlerin birbirinden farklı hızlarla zayıflaması. yani bir süre kullanılan oled ne yazık ki ilk alındığı halindeki renk paletini gösterememeye başlıyor ve gittikçe de renkler arasındaki fark daha da açılıyor. bu konuda en kötü performansı veren de mavi renk.

  bazı firmalar bu problemi aşmak için yoğun çaba gösteriyor. etkili şekilde ve mantıklı maliyetlerle aşıldığı takdirde geleceğin standartlarından olacağını tahmin etmek zor değil.