şükela:  tümü | bugün
  • insanı derin bir hüzne boğan canlı.

https://youtu.be/mkwyqo4ktda
  • işi gücü bırakıp aynı usul ağlama sebebi olan köpek...

tatlı bir köpeğim vardı. ingiliz pointer... koku alma duyusu fazla gelişmiş ama bir şey öğretmek çok zor. sıpa, gereksiz gereksiz gezer yanımda, anca o. ama aşığız, seviyoruz o ayrı. gelir bu giriş kapısına kadar,ben yere otururum, o koyar başını kucağıma. patisini de belime dolar yettiğince. "hmmppff" gibi bi ses çıkarıp uyuklar. bebeyken koynumda falan yatardı zaten, kendince suç işleyince başını yere indirir, gözlerini kaçamak kaçamak diker arada gözlerime ve mazeret üreten çocuk gibi mırıl mırıl sesler çıkarır. bildiğin velet.

sonra bu hamile kaldı mahallenin bıçkın delikanlısından. bi ona geçit verdi, aynı türden başka bir köpeği yanına sokmadı haspam* ben, "daha kendisi çocuk, nasıl anne olacak bu zilli" diye endişelenirken, doğanın kendisine verdiği yetkiye dayanarak inanılmaz bir ebeveyne dönüştü. yavrular, memelerini kanatana kadar emerken, gözlerini kısıp kımıldamadan yatmalar.... kendi mamasını yiyeceği zaman yavrular burunlarını sokunca onlara bırakıp gitmeler... koklayarak sayıp yoklama almalar falan...

bir gün, okuldan çıkış saatim geldi ama öğrencilerle sohbet de tatlıydı. zamanın nasıl geçtiğini anlamadım.bir saat geciktim eve. evin altındaki dükkanda çalışanlar ben gidene kadar göz kulak oluyorlar kıza ve yavrulara. sonra devir teslim gibi bişey, sözsüz bir anlaşma gibi... işte... o gün ben gecikip elemanlar da çıkınca bizim yavrulardan biri yola fırlıyor .motosiklet çarpıyor. orada gidiyor bebecik. tam o ara girdim sokağa. kız, delirdi. burnuyla ite ite yolun kenarına taşıdı yavrusunu. yaladı temizledi kendince ama hep ağlayarak. arada bana bakış atıyor sitemkar, yerin dibine giriyorum, göz yaşları içindeyim. insanlar geliyor yardıma. yavruyu alıp uzaklaştırıyorlar...

bizim kız, eve girdi. oda oda aradı önce. sonra bütün mahallede yirmi dört saat ağladı, havladı, uludu, aradı... bir daha da asla eskisi gibi keyifli bir hayvan olamadı.

öyle benzer ki tepkilerimiz, şaşılacak olan aslında onların bize ne kadar benzediği değil, bizim nasıl olup da kendimizi bu kadar üstün ve benzersiz gördüğümüz ve kendimize anlamlar yüklediğimiz... altı üstü ağırlıkla dürtü temelli davranışta bulunan canlılarız.
  • köpeklerin bizden daha insancıl olduğunun yüzlerce kanıtından biri.

silkelen ve kendine gel ey homo sapiens!
  • hisli bir hayvandir.