şükela:  tümü | bugün
  • o günün şartlarında iktidar ne diyorsa o'dur. şehitliğin din ile alakası yok.
  • kendi topraklarında ölmeyen nefer şehit değildir benim için. amerikan askeri ırak'ta öldüğünde şehit olmaz mesela. kore'ye giden türk askeri şehit diye tanımlanmaz lugatimde, kurbandırlar yazıktır. kıbrısta ölen asker şehittir, kuzey kıbrıs'taki türk halkı için, zulme dur demek için, başka çare kalmadığı için kendini feda edenler şehittirler. bilmiyorum vermek istediğim mesaj gitmiş midir? yoksa bir anne oğlunu nasıl anıyorsa odur, onun sözü üstüne laf söylemek zalimliktir.
  • ben şehitliğin zahiren yorumlanamayacağına inananlardanım fakat islami kaynaklardan bildiğim kadarıyla, suda boğulan, yanarak ölen ve gayri müslim ile yapılan islamın meşru kabul ettiği harpte vefat eden kişi şehit hükmündedir.

not : hatam olabilir hatırımda kaldığı üzere yazdım...
  • madem inancınız var, şehitlik mertebesi hakkında bir şeyler öğrenmek istiyorsunuz: (bkz: allah)
    evet... inanın kim şehit, kim şehit değil allah'tan başkası bilemez. bir kişi vefat ettiğinde, oluşan kriterlere dayanarak şehittir demek yanlıştır. bırakın buna allah karar versin. mevtanın şehit olmasına dair temenni ve dualar daha doğru olandır.