şükela:  tümü | bugün
 • iş yerinde kadınlara karşı sözlü tacizi normalleştirdiği için yayından kaldırılması talep edilmektedir.
  http://www.change.org/…e_petition&utm_term=20512968
 • tacize uğrayan insanların neler hissettiklerini anlamama imkan yok. ancak bu reklam için biraz fazla değil mi bu? karakterin yapısı gereği oluyor o. ayrıca kaynım bana atladı'dan tut da yengemi nasıl siktim'e kadar her şeyin görülebildiği televizyonlarımızda bir tek bu reklam taşlanıyor? ağır haksızlık olduğunu düşünüyorum. teb'i de olgun şimşek'i de - bilinçli ya da bilinçsiz - karalama kampanyası başlatılmış resmen. sana bu terbiyesizliği yapacak olan adam bu reklam olmasa da yapacak onu. hatta bu baskı arttıkça neler olduğunu görüyorsunuz. bir maddeye her yönden basınç uyguladığında, patlar.
 • hakkında şöyle bir mail zinciri dolaşan reklam;

  --- spoiler ---

  “şaşırt beni, şaşırt kız! aklımı al; çılgınca bir teklifte bulun bana!” olgun şimşek, yeni oynadığı reklam filminde kadın banka görevlisine bu sözleri söylüyor.

  türkiye ekonomi bankası’nın (teb) yeni ürünü, “biriktiren kredi” reklam filminde, olgun şimşek’in yalan dünya dizisinde canlandırdığı selahattin karakteri yer alıyor. filmde bankaya girer girmez gözüne kestirdiği kadın banka görevlisine dönerek “ne kadar zarif... bir banka!” diyor ve ekliyor “gelmişken bir şeyler alayım.”

  duygu yaşar, geçtiğimiz hafta, kendi iş yerlerinde sözlü cinsel tacize uğramış olan iki arkadaşıyla dertleştikten sonra evine döndü. biraz kafa dağıtmak için oturup televizyonunu açtığında karşısında gördüğü bu reklam onu iyice üzdü. çünkü reklam filmindeki kadın banka görevlisi, duygu’nun arkadaşları gibi, yapılan bu sözlü tacizleri gülümseyip geçmek zorunda kalan birisi gibi canlandırılmıştı.

  işte bu yüzden duygu, teb’in iş yerinde kadınlara sözlü cinsel taciz yapılmasını normalleştiren bu reklam filmini bir an önce yayından kaldırması için change.org’da bir imza kampanyası başlattı.

  “kadınların çok fazla muzdarip oldukları bu sorunun, böyle mizahi anlatılar aracılığıyla normalleştirilmesi ve tebessümle bakılacak basit bir durummuş gibi yansıtılması, bu sorunun düzeltilmesi amacına hizmet etmez. aksine, kadınların çektiği bu sıkıntıyı önemsizleştirir” diyen duygu bu konunun son derece önemli olduğunu düşünüyor.

  duygu’nun kampanyasına destek vererek teb’in bu konudaki hassasiyetini göstermesi için en kısa zamanda reklam filmini yayından kaldırmasını talep edebilirsin.

  elele dergisi’nin 2006 yılındaki araştırmasında çalışan kadınların %30’unun cinsel tacize uğradığı sonucu çıkmıştı. duygu, geçen yıllar boyunca ortaya çıkan kadın hakları ihlalleri ve aile içi şiddet vakalarına bakarak bu oranın çok daha fazla olabileceğine inanıyor. ayrıca, bu kampanya ne kadar çok desteklenirse teb’in toplumun bu konudaki hassasiyetini o kadar iyi anlayacağını düşünüyor. sen de bu kampanyayı imzalayarak duygu'ya destek ol, kadınların iş yerinde sözlü tacize maruz kalmasının normal görülmesine sessiz kalma.

  duygu’ya göre, eğer bu imza kampanyası amacına ulaşırsa, türkiye’deki diğer marka ve toplumsal kesimlere de ne kadar önemli bir konu olduğu mesajı en etkili şekilde verilecek.

  kampanyayı imzala ve iş yerinde kadınlara sözlü cinsel taciz yapılmasını önemsizleştiren bu reklam filmini acilen yayından kaldırması için teb’e yönelik kampanyasında duygu’ya destek ol.

  kadınlara da ait bir dünya için,

  serdar, change.org türkiye

  --- spoiler ---

  sonuna kadar hak verdiğim bir kampanyadır. olayın teb'i ya da olgun şimşek'i karalamakla alakası yok. bu nasıl böyle algılanıyor, onu da çözebilmiş değilim. reklamın sorumlusu, senaryoyu yazan ve çekim yapan reklam şirketidir. teb ve olgun şimşek'e kızılacak tek nokta, böyle çirkin bir yaklaşıma alet olmalarıdır.

  mobbing'in hafifi ağırı olmaz. her şey önce "erkek müşterilerle sen ilgileniver, iltifat ederse gülümse, asılırsa tersleme" ile başlar. ki bunun böyle sürüp gittiğinin şu sözlük aleminde, iş hayatında olan her kadın farkındadır diye düşünüyorum. işyeri müşteriyi değil çalışanları koruması gereken bir yerdir. zaten çalışanlarının bu tip yaklaşımlara maruz kalmasına göz yuman işyeri sahibi, mutsuz çalışanıyla müşterisini de kaybeder.
 • olgun şimşek antipatisini zirve yaptırandır.

  azalarak bit olgun. artık tahammül bile edilmeyecek halde birkaç senedir, görüldüğü yerde zap tuşuna basıyoruz.
 • izlemedim ama kesinlikle kötü reklamdır. olgun şimşek'ten soğumayın diye hiç bir reklamını izlemiyorum.