şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2.917 metre yüksekliği ile yunanistan'ın en yüksek noktası olan olimpos dağı, 12 olimpos tanrısının evidir.

1 - göklerin tanrısı (bkz: zeus)
    tanrıların kralı. gökyüzü ve şimşek tanrısıdır. zeus, titanlar kronos ve rhea'dan doğan en genç tanrıdır. kartal ve şimşek sembolleri, tanrı zeus'u sembolize etmek için kullanılmıştır. tanrıça hera'nın hem eşi, hem kardeşidir. poseydon ve hades'in de kardeşidir.

2 - evlilik tanrıçası (bkz: hera)
    zeus'un eşi ve olimpos'un kraliçesi. evlilik tanrıçası. sembolleri nar, tavus kuşu, taç ve inektir.

3 - denizlerin tanrısı (bkz: poseidon)
    deniz ve deprem tanrısı. sembolleri at, boğa ve yunustur. kronos ve rhea'nın oğlu, zeus ve hades'in kardeşidir.

4 - savaş tanrısı (bkz: ares)
    savaş ve şiddet tanrısı. sembolleri kalkan, mızrak ve köpektir. zeus ve hera'nın oğludur.

5 - güzellik tanrıçası (bkz: afrodit)
    aşk, güzellik ve şehvet tanrıçası. sembolleri kuş, elma, arı, kuğu ve güldür. zeus ve dione'nin kızıdır.

6 - güneş ve kehanet tanrısı (bkz: apollon)
    ışık, bilgi ve şifa tanrısı. aynı zamanda salgın ve karanlığında tanrısı. zeus ve leto'nun oğlu. sembolleri güneş, lir, ok ve yay. artemis'in ikiz kardeşidir.

7 - ay tanrıçası (bkz: artemis)
    avcılık, bakirelik, doğum, okculuk ve ay tanrıçası. ay ve geyik sembollerindendir. artemis, zeus ve leto'nun kızı, apollo'nun kardeşidir.

8 - doğurganlık ve tarım tanrıçası (bkz: demeter)
    doğurganlık, tarım, doğa ve mevsimlerin tanrıçası. kronos ve rhea'nın çocuğudur. sembolleri gelincik, meşale ve buğdaydır.

9 - evlerin koruyucu tanrıçası (bkz: hestia)
    düzen ve aile tanrıçası. ilk kuşak olimposlu tanrılardandır. olimpostaki yerini dionisus'a bırakmıştır. kronos ve rhea'nın ilk çocuğu ve olimpos'un en yaşlı tanrısıdır.

10 - zeka tanrıçası (bkz: athena)
    bilgelik, savunma, ve savaş stratejisi tanrıçası. zeus ve metis'in kızı. sembolleri baykuş ve zeytin ağacıdır.

11 - ateş ve demirin tanrısı (bkz: hephaistos)
    olimposlu tanrıların demircilik ustası. demir ve ateş tanrısı. hera ve zeus'un oğlu, afrodit'in kocası.

12 - hırsızların ve ticaretin tanrısı (bkz: hermes)
    tanrıların habercisi. ticaret, hırsızlık ve oyun tanrısı. olimpostaki en genç ikinci tanrı.

edit: düzeltme
  • birkaç delinin bir araya gelip bir şeyler yaptıkları topluluk.
  • god of war oynarken hepsine bir fatiha gönderebilirsiniz.
  • hades yeralti tanrisi oldugundan ve orada ikamet ettiginden olimpos tanrilarindan biri olarak sayilmaz. dodekatheonu 12. tanri olarak tarimin ve ciftcinin dostu demeter tamamlar.

ayrica hestia'nin zeus'un oglu ve sarapcilarin favori tanrisi olan dionysus dogdugunda insanlarin arasina karisip yerini ona biraktigi da farkli kaynaklarda anlatilir.
  • gökte; bulutların arasında sarayları olduğu rivayet edilen tanrılar. liderleri; gök tanrısı zeus'tur. zeus'un zevcesi evlilik tanrısı hera, deniz tanrısı poseidon, savaş tanrısı ares, güneş tanrısı apollon bunlardan bazılarıdır.
  • hades bir olimpos tanrısı değildir. evet zeus ve poseidon’un kardeşidir, 3 büyük tanrıdan biridir ancak yerin dibinde yaşamaktadır. bilgi yarışmasında falan olur da çıkarsa..:)
  • olimpos tanrılarının sanıldığı gibi yunanistan'daki olimpos dağı ile hiç bir alakaları yoktur. yaklaşık 4 bin yıl önce antalya olimpos'da görev alan ve halk tarafından seçilmiş belediye başkanı ve meclis üyeleridir. belediyede yürüttükleri görevlerle özdeşleşmişlerdir. mesela;

1 - belediye başkanı (bkz: zeus)

2 - aile ve sosyal politikalar koordinasyon merkezi başkanı (bkz: hera)

3 - sahil güvenlik (bkz: poseidon)

4 - yardım sever iş adamı kılıklı müptezel mafya. (bkz: ares)

5 - belediye başkanının metresi * (bkz: afrodit)

6 - şehir planlama şeysi (bkz: apollon)

7 - şehrin en zengin en güçlü kadını (bkz: artemis)

8 - emekli hemşire. bütün şehir tanır ve saygı duyar. (bkz: demeter)

9 - emniyet müdürü (bkz: hestia)

10 - milli eğitim müdürü (bkz: athena)

11 - esnaf ve zanaatkarlar odası başkanı (bkz: hephaistos)

12 - olimpos ticaret odası yönetim kurulu başkanı (bkz: hermes)
  • büyüklere masallar.. seviyorum mitleri.

not:ben gircektim ya bu hede”yi öf. kenarda bekliyordu.