şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: cromwell)
 • 1649'da irlanda'daki isyani bastirmak icin pek cok sehri basip epey bi irish kesmis bi eleman.. sanirim irish'ler bunu pek sevmiyolar... hatta askerlerine de ironside diyorlarmis...
 • tevekkeli degil, morrisey son single'ı irish blood, english heartta ingilizler'in dahi onun ismine tükürdüğü zamanları hayal etmektedir.
  ha bu adam irlandalilara yaptiklarinin yaninda ingiliz devrimini de gerceklestirerek, ingiltere'nin daha sonra endüstriyel devrimde buyuk bir emperyalist guc haline gelebilmesi icin gerekli olan, nispeten liberal ortami o donemden hazirlayacak bir olaya imza atmistir ki, bunun guzelligi, cirkinligi tartisilabilir olmakla beraber tarihte cok onemli bir yer tutar.
 • hukumdarligi esnasinda hobbes ellilerindeyken, locke ise delikanli bir gencti.
 • (bkz: evanjelizm)
 • ingiltere'de olmasa da britanya'da ve irlanda'da kitlesel olarak nefret edilen bir şahıs. öyle ki hasbel kader ordusunun adını taşıyan grup yıllarca irlanda'da konser ver(e)memiştir.
 • parlamento içinden çıkarak diktatörlük kuran ve bu özelliğiyle ironinin kralına imza atan, imza attığı kralı da idam ettirip cumhuriyet kuran ingiliz general. krala karşı disiplinli bir halk ordusuyla ayaklanmış, kralı idam ettikten sonra cumhuriyet kurarak tarihe geçmiş kişidir. ardından hollanda'yı deniz savaşlarında yenerek ingiltere'nin denizlerde etkili bir güç olmasının temelini atmıştır. ölümünden sonra monarşi ülkeye yeniden dönmüş, cumhuriyet 9 yıl ayakta kalmıştır.

  kendisi dönemin karışıklıklarından bıkan ve kralın halkın üzerindeki baskısının azaltmasını isteyen kitleleri disiplinli bir orduya döndürmüş, ardından devrim yapmış ve tarihte ilk kez bu sayede bir halk kralı yargılayarak idam etmiştir. devrimin kendi çocuklarını yemesi misali bu ordu da yola çıkış amacından sapmış, karşı olmadığı kralı öldürmüştür. devrim yapan tüm liderler gibi aşırıdır, ve bu aşırılıkları kendi sonunu da hazırlamış, ölmesinin ardından biraz da kendisinin sevilmemesinden dolayı ingiltere eski sisteme geri dönmüştür, yani monarşiye.
hesabın var mı? giriş yap