• öyle çekinilen bir kaptandı ki; bastian schweinsteiger'ın havlusunu yaklaşık bir sezon hacılamasına rağmen, schweinsteiger ağzını açıp tek kelime edememiştir. schweinsteiger hakkında şöyle bir yorumu da var:

"2002'de tanıştık... benimle ilk konuştuğunda sene 2005'ti..."
  • şahsi kanaatimce 2002 dünya kupasında rüştü reçber kadar iyi performans gösterememiştir.
  • gelmiş geçmiş en iyi kalecilerden biri olarak gösterilen bu abimiz, bir almanya - türkiye maçında 5 saniyede 3 hata yaparak, hakan şükür'e zorla gol attırmış ve gelmiş geçmiş en ilginç gollerden birini yemişti.

pozisyon şöyle gelişmişti.

ceza sahasına yapılan ortaya kontrolsüz çıkmış uzaklaştıramamış, sonrasında tekrar doldurulan topu rahatlıkla kontrol edebilecekken, tekrar yumrukla uzaklaştırmaya çalışmış ama gene uzaklaştıramamış, bu uzaklaştıramadığı topa hakan şükür kafayı vurmuş, direkten dönen top gene gol olmamış ama tekrar kahn'a çarpıp, içeri girmişti.

eee, senden büyük hakan şükür balı var kahn efendi. biz adamın balıyla, götüyle, kulağıyla, ensesiyle attığı gollerle büyüdük.
  • almanya'nın en enteresan adamlarından birisidir kahn. hakikaten ayrı bir öyküdür. hep ara$tırılıyor hep inceleniyor ama sonunda hep oyununa devam ediyor..

evliydi. 2003 senesinde karisi cok hastayken ve hamileyken bir barmaid olan verena ile beraber olmaya ba$ladi. kahn japonya'da kamptayken kız kendisini yunan armatörüm ben diye tanıtan be$ parasız herifin biriyle beraber olarak aldattı. bu olay ortaya cıktı ama kahn sevap kazanmak icin kızı terk etmedi. hala beraberler..
    .
    iki cocuk sahibi. bundesliga'da 500 mac oynama sınırını gecti. yani cümle garip oldu öyle bir sınır, ''500 mactan fazla oynayanın amınakoyarız'' gibi bir uyarı da yok ama i$te oynuyor adam.
  • bugun kendisinin daha once izledigim bir videosunu tekrar izledim. ve ne kadar buyuk bir kaleci, sporcu, insan oldugunu bir kez daha hatirladim. goruntuler 2001 yili sampiyonlar ligi finalinden. bayern, valencia'yi penaltilarla yenmis, mac bitmis butun bayernliler seviniyor, yalniz kahn sevinen, onu kucakliyan arkadaslarinin yanindan siyrilip, o meshur notr surat ifaddesi ile kale direginin yaninda yere kapaklanip uzuntuden aglayan meslektasi canizares'in yanina gidip onu teselli ediyor. belki o macta kurtardigi penaltilarla kariyerinin zirvesine yerlestigi soylenen kahn, bu hareketiyle de insanliginin zirvesine cikiyordu.

(bkz: http://www.youtube.com/…rijons7johc&feature=related)

hep kalecilere, kalecilige sempatim olmustu. andoni zubizarreta ile baslayan bu sempati kesinlikle kahn'la birlikte zirveye ulasmistir.
  • peter schmeichel ile birlikte bu gözlerin gördüğü en büyük iki kaleciden biri.

biri genzo wakabayashi ise diğeri ken vakaşimazu'dur.
  • almanya gibi altyapıdan rastgele 3 kaleci seçseniz bir tanesinin efsane olmaya yakın kalitede çıktığı bir ülkede 29 yaşında milli takımın ilk kalecisi olması kadar normal bir durum olamaz. oliver kahn ayarında olmasa da ter stegen de 26 yaşında manuel neuer'in arkasında beklemekte.
  • bu adamın en az 97 yaşına kadar almanya milli takımının kalesini koruyacağına inancım tamdı. jübile haberini duydum. şoktayım.

"güven veren" kaleci varsa eğer, işte o kaleci oliver kahn'dı. hiç çekinme, çıkar böbreğini emanet et, o derece.
  • bundesliga'da 500 küsür maçta (557) forma giydiği konuşulur. çok güzel.. peki bu 557 maçın 197'sinde gol yemeyerek sahadan ayrıldığı ve bunun da bir rekor olduğu bilinir mi.
  • kariyeri boyunca gol kaydedememiş büyük kaleci. gole en çok 2002 yılında, takımının 6-0 kazandığı energie cottbus maçında yaklaşmıştır. ancak son dakikada kazanılan penaltıyı sağ direğe nişanlayarak bu fırsatı değerlendirememiştir. 2001 yılında ise hansa rostock'a karşı takımı 3-2 geride iken maçın son dakikalarındaki bir kornerde ileri çıkıp golünü atmış, ancak elle atıldığı için iptal edilen gol, kahn'ın ikinci sarı kartını görüp oyundan atılmasına neden olmuştur.
hesabın var mı? giriş yap