şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gladiator filminde russel crowe'un amcasını oynamış olan ve oynamakta iken hakkın rahmetine kavuşan ünlü amerikalı oyuncu. (bkz: proximo)
 • (bkz: oliver twist)
 • lion of the desert'de acımasız italyan general rolündedir.
  libya'daki direnişi bir türlü kıramayan mussolini, son kozlarından birini oynar. ihtirası ve acımasızlığıyla dikkati çekmiş olan general gratsyani bölgeye gönderir. gratsyani (oliver reed) ilk iş olarak hadrianus duvarı örme fikrini harekete geçirir falan...
  ben o zamanlardan bu elemanın oyunculuğunu sevmiştim. hele o filmin bir sahnesinde tuzağa düşen italyan birliklerini dürbünle dehşet içinde izleyip dürbünü çekerken bir vay canına deyişi vardı ki hala gözlerimin önündedir o hali. tabi film boyunca yaptığı ibnelikleri de unutmak olmaz.
  yıllar sonra gladiator'de izleyince ayrıyeten bir hürmet göstermişliğim vardır kendisine.
 • 1999'da, malta'da, yönetmen yengesi* carol reed gibi kalp krizinden ölen, çoğunlukla alkolik biri olarak tanınan aktör. ölümüde gariptir; 3 şişe rom içtikten ve beş denizciyi bilek güreşinde yendikten sonra ölmüştür kendisi. the return of the three musketeers adlı filmin çekimleri sırasında da boğazına bir bıçak darbesi almış, ölümden dönmüştür.
  gladiator'ün çekimleri sırasında ölen oliver reed'in yüzünü bilgisayarda tekrar canlandırmak, 3 milyon dolara patlamış, sanırım ridley scott iyi küfür etmiştir arkasından.
 • aşık olduğu kadınlara <<çok>> güzel baktığını düşündüğüm aktör. (birkaç) jenerasyon farkıyla kaçırmamızı da milenyum çağının lanetine atfediyorum.

  (bkz: the hunting party)
  (bkz: women in love)
 • women in love'da alan bates ile yaklaşık 5 dklık sekans boyunca çırılçıplak güreşen aktör. nasıl ki orson welles gelmiş geçmiş en karizmatik yönetmense, oliver reed de gelmiş geçmiş en karizmatik aktördür. hem hayranlık uyandırır, hem korku verir.
 • tanıdığım en büyük oyunculardan ingiliz kökenli, hayranlık uyandırıcı aktör. oyunculuğunu, tarzını falan biraz bizim tuncel babaya* benzetiyorum.
 • lion of the desert adlı filmde italyalı general rodolfo graziani'yi, clash of loyalties'te ise yarbay gerard leachman'ı oynayan aktör. geçirdiği bir kaza sonucunda yüzünden yaralanan aktörün imdadına kendi ülkelerinin kurtuluş öykülerini anlatan arap yönetmenler yetişmiş ve ünlü aktör böylece söz konusu filmlerin baş kötü adam rollerinde oynar olmuştur. bu durum avrupa ve abd film setlerinde iş bulamaz hale gelmek üzere olan aktörün sefalet içinde ölmekten kurtulmasına da katkıda bulunmuştur. daha sonra ilerleyen yaşı ile uyumlu olarak sakal uzatmaya başlamış ve böylece yüzünü eskitmeden, ömrünün sonuna dek beyazperdede kalmayı başarmıştır.
 • sırf şu sahnedeki epik oyunculuğu bile aktörlüğe giriş 101 kapsamında izlenmeli. gurur, bencillik, tiksinti, açgözlülük, bilgelik, mahcubiyet, zenginlik, ihtişam, özlem, mutluluk, hüzün vs. yi tek bir sahnede mimikleriyle, gözleriyle, ses tonuyla aktarmış, filmin asıl başrolü olan russell crowe yanında sıradan bir figüran gibi kalmıştır. binlerce yıl öncesinden colosseum'un tozunu yutmuş bir gladyatörü günümüze getirseniz bundan daha öte rol ve tasvir yapamazdı sanırım. ara ara açar izlerim. büyük oyuncuymuş vesselam.