şükela:  tümü | bugün
 • adama nöroloji sevdiren kitaplarından biri de renkkorleri adasidır.
 • uyanışlar aynı isimle sinemaya uyarlanmıştır. oliver sacks'ı burada robin williams oynamış, huysuz hasta rolunde robert de niro yürekleri dağlamıştır.
 • yeni kitabı tungsten dayi adını taşıyan yazar. 'tungsten dayı'da sayılar, elementler, metaller, ışık ve mendeleyev varmiş. "kimyasal bir çocukluğun anıları altbaşlığı ile yayımlanan kitapta, bilime adanmış hayatların yanında, bir çocuğun gözünden ikinci dünya savaşı da anlatılıyor", diyor tanitim yazisi.
 • (bkz: awakenings)
 • insan gibi anlatabilen bilim adamı.
 • çok sevdiğim egzantrik dayım gözüyle baktığım, öyle bir tuhaf sevdiğim doktor-yazar. katı bir ingiliz formasyonundan, nöroloji, antropoloji ve biyoloji alanlarında eğitim aldıktan sonra özgürlük peşinde amerika'ya fıymış, edebiyatla nörolojiyi hem profosyonelleri hem de sıradan okuyucuyu ilgilendirecek biçimde harmanlayıp harikulade metaforlarla dolu öyküler yazmıştır. kitaplarını okumak çok zevklidir. tam da üzerine konuşmak, birilerine anlatmak isteyeceğiniz şeylerle dolu olduğu için, yüksek sesle sırayla okunması en zevkli kitap onun karısını şapka sanan adam'ıdır.
 • "türkiye'de neden vaka hikayeleri anlatan psikiyatristler,psikologlar,nörologlar,doktorlar yok?" sorusunu sormama sebebiyet veren kıvrak kalemli nörolog.türkiye'de de aslında vaka hikayeleri anlatanlar var,en azından geçenlerde adını şu an hatırlayamadığım bir psikiyatristin hastalarının hikayelerini yazdığı bir kitabını görmüştüm. ama okurken,oliver sacks'tan alınan tadın kıyısına yaklaşamıyordu. çünkü bir psikiyatrist olarak sadece kendi alanına eğilmiş,edebiyat,antropoloji,felsefe,sanat vb disiplinleri göz ardı etmişti. bu yüzden de yazdıkları kuru kalmış,basit bir hikaye aktarmacalığından öteye gidememişti.sacks ise sadece kendi alanıyla sınırlamadığı birikimini öylesine güzel harmanlar ve öylesine ufuk açıcı yazar ki;anlattığı vakanın ve kişinin tüm boyutlarını öğrenmekle kalmaz,bu adamın yaptığı işin bir benzerini yapmak için büyük bir şevk duyarsınız.
 • bana nörolojiye ne kadar asik oldugumu hatirlatan yazar..karisini sapka sanan adamdan sonra migren'i de okuyup, migrenime care bulayim demistim ama, migrende cok fazla vaka anlatimi olmadan sarmadi beni.
 • carl sagan'ın astronomiden insan zekasının evrimine kadar sayısız konuda başarıyla gerçekleştirdiğini nöroloji için yapan adam. dehaların bile çoğunda rastlayamadığımız değerli bir yetenek, anlamak için uzun yıllarını sarfettiğin bir şeyi başkalarına çocuk oyunuymuş gibi gösterebilmektir. sacks bu konuda gerçekten iyi olan az sayıda yazardan biridir, sağolsun varolsun!
 • bu hafta icinde auburn universitesi'nde guzel bir konusma yapmis olan, asmis insan.

  web sayfasi : http://www.oliversacks.com/