şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tyrannosaur filmindeki oyunculuğuna hayran kaldığım, 30 ocak 1974 doğumlu ingiliz oyuncu.

  filmde eşinden şiddet gören, hannah adında dindar bir kadını canlandırıyordu ve gerçekten olağanüstüydü. yüzüyle, gözüyle, eliyle koluyla, her şeyiyle oynuyor kadın. nefes kesici bir performanstı!

  2011 yılında sundance film festivali'nde bu rolüyle jüri özel ödülünü de almış, sonuna kadar hak ettiğine inanıyorum. ödülü, filmdeki diğer başrol oyuncusu yaşlı ve karizmatik serseri peter mullan'la paylaştığını da belirtmek gerek.

  kendisinin şöyle de bir hayran sitesi varmış.

  meryl streep'in başrolünü oynadığı "the iron lady" filminde de rol almış, görmek için sabırsızlanıyoruz...çok tatlısın olivia <3
 • tyrannosaur filminde bence peter mullan'ı bile etkileyici oyunculuğu ile gölgede bırakmış kadın ..
  colman genelde ingiliz televizyon dizisi oyuncusuymuş. sinemasal anlamda en büyük çıkışı bu film sanırım.
  geç keşif mi desek ne desek bilemedim..
 • the night manager'da canlandırdığı angela burr karakteriyle altın küre'de hakettiği ödülü almıştır.
 • arkadaşları arasındaki adıyla collie. çok tatlı ve yetenekli bir kadın. footlights* üyelerinden. footlights normalde bulundukları yıldaki ana oyunlarına birinci yıllardan kimseyi almak istemezlermiş ama collie bu geleneğin istisnası olmuş. klübün en iyi oyuncularından biriymiş, en iyisi olmasa bile ondan iyisi yokmuş. daha 94'ten belliymiş yani yeteneği: o yılın cinderella oyunu setinden laf olsun diye bir şeyler giyindikleri bu resimde resmen karizma akıyor kadından. (resimdeki diğer kişiler david ve james bachman) david'le çok iyi arkadaş olmalılar ki, david'e otobiyografisinde aşağıdaki anekdotu anlatmasına ya da kitaba şu mükemmel fotoğrafı koymasına izin vermiş.

  mezun olduktan sonra collie footlightsdan arkadaşlarıyla (david mitchell, robert webb ve robert thorogood) okullarda tiyatro gösterileri yapmış para için. moliere'in l'avare oyununu sergilemişler çocuklara. geometriden çıkıp salona gelen çocuklar oyunun ilk yarısını izliyormuş zil çalınca sınıfa dönüyormuş, başka bir sınıf geliyormuş vs. kısaca ne çocuklar ne izlediklerini anlıyormuş ne bizimkiler ne oynadığını anlıyormuş. dolayısıyla bir ciddiyet olmayınca collie'ler kendilerini oyuna veremiyorlarmış, her oyunda karakteri kırıp gülüp duruyorlarmış aralarında. bir süre sonra da tamamen koyvermişler zaten. 4 kişi bütün oyunu oynadıkları için, david'in sık sık kıyafet değiştirmesi gerekiyormuş. bunlardan (son sahnelerden) birinde david'in papyon takması gerekiyormuş. ama sahne arkasında hiçbir zaman ayna olmadığı için david papyonu bir türlü tam olarak bağlayamamış hiçbir zaman. aralarında bir çeşit inside joke olmuş bu. her david sahneye bozuk papyonla geldiğinde gülmekten kırılıyorlarmış. hatta papyon düzgün olsa bile gülüyorlarmış artık. bu olay öyle bir seviyeye gelmiş ki artık sonunda collie gülmekten altına yapmış. o altına yaparken de dördü de kahkahalar atmaya devam etmiş. şoka girmişler. kendini ilk toparlayan yine collie olmuş. son repliğini söyleyip çıkmış hemen sahneden. izleyen çocuklar ise ne olduğunu anlamamış bile. işte o zamandan bir fotoğraf: tüm ekip sahne arkasında.
 • kimse kusura bakmasın fakat the crown'u yeni sezonda izlememe sebebim olacak bu kadın.

  tamam, yalan söylemeyeceğim. ilk bölüme bakarım. sonrası için söz veremiyorum ama.

  yahu insan cast seçerken bi saçına, bi gözüne, yani allah affetsin bi çenesine falan bakar. eyvallah oyunculuk da önemli fakat claire foy gibi bir muhteşemlik abidesinden sonra bu kadın hiç olmuş mu elizabeth rolüne? tamam her royal highness claire foy kadar güzel değilmiş gençliğinde ama olgun halinde de olivia colman kadar çirkin de değilmiş. göz var izan var.

  bir de gözüne lens takacaksanız lütfen türk filmi lensi takmayın. iftarlık gazoz'da gün koper'in lensleri, ayla'da büşra develi'nin lensleri geliyor aklıma; koskoca netflix yapmaz diyorum ama korkuyorum :(
 • itici ve çirkin abla.
 • robert webb ve david mitchell'ın parmak attığı işlerde mutlaka görünenlerden, bildiğim bayıldığım bir oyuncu.
 • fleabag dizisinde nefret edilesi insanların tanrıçası olup çıkmış hatun. hani küfür olmayıp küfür etkisi yaratan sözler var ya. hatun dizide bunun zirvesini yapıyor. jest mimik her şey muhteşem güzel ve itici kısacası harika oynuyor. hasta oldum ve nefret ettim kendisinden. *
 • the favourite filmiyle golden globe ödülünü kazanan aktris. kazandığı kategori: best performance by an actress in a motion picture - musical or comedy.