şükela:  tümü | bugün
 • bu adamın modeli de vardır bi tane. faiz oranları, sermaya piyasaları ve üretim ile ilgili güzel bir makale yazmıştır, adı da "output, stock market and interest rates" şeklindedir. para arzının buna etkilerini falan inceler.
 • lisans eğitimini fransa'da ve doktorasını ise m.i.t.'de tamamlamış; 1977-1982 arası harvard'da hocalık yapmış zat. 1983 yılından beri m.i.t.'de çalışmaktadır. aynı üniversitede iktisat bölüm başkanlığını da yürütmüştür.

  ayrıca bir grafiği ortalama 10 sayfada açıklayan ve her satırı 5 kez tekrar eden makroekonomi kitaplarınından birinin yazarıdır. üçüncü sayfadaki değirmen-dümen karışımı bir nesnenin üzerine "a noelle" yazarak ders kitabını eşe ithaf etmeye don-kişotumsu bir yaklaşım sunmuştur.
 • ekonomik krizin 2010’a kadar düzelmeyeceğini tahminliyen imf başekonomisti
 • makro teoride blanchard-kahn dediniz mi şöyle bir içi ürperir insanın. kanonik reel iş çevrimi* modelinde kararlı (bkz: stable) dengenin varlığının ve birliğinin ispatında kullanılan bir metod geliştirmiş bu bey amca ve bu yöntem daha sonra iş çevrimi ile alakalı modellerin (ki kendileri makro literatürünün ciddi bir bölümünü oluştururlar) nerdeyse hepsinde atıf almıştır. bütün makalelerini at, bütün söylediklerini unut, bütün icraatlarını salla, sadece blanchard-kahn diye kısaltılan yöntemi bile muhtereme alkış tutmaya yeter. ha ben temsil ettiği görüşleri savunmuyorum, hatta daha da temelden makroiktisat anlayışlarına bile karşıyım fakat yaptığı katkı tartışılmaz.
 • subat ayinda makro ekonomi politikalari uzerine '' rethinking macro-economic policy'' isimli bir makale yazmis imf basekonomisti. buna gore friedman'dan kelli suregelen "maliye politikalari kotudur, yasasin para politikasi ( enflasyon hedeflemesi )" egemen anlayisi yeterli degildir ve de son kriz gostermistir ki maliye politikalari onemlidir, finansal duzenleme basli basina bir makro politika olabilir ve de para politikasi ile hedeflenen enflasyon seviyesi yukari cekilmelidir.

  burda onemli olan nokta bu gorusun blanchard'in akademik kimligi degil imf uzerinden one surulmesidir kanimca.

  bu da paper: http://www.imf.org/…al/pubs/ft/spn/2010/spn1003.pdf
  bu da ozet gibi bir sey: http://www.voxeu.org/index.php?q=node/4617