*

şükela:  tümü | bugün
 • çekici avrupalı aktör tahtında her kim oturuyoduysa çoktan yerinden etmiş kişi. üstelik bu kadar fransız olunabilir.
 • - ispanyol-fas asıllı boksör bir babayla fransız sekreter bir annenin oğlu olarak fransa'da doğdu.36 yaşında.(12.ocak.1966)
  - kardeşi de bir aktör; vincent martinez.(la pianiste)
  - biraz "kasaplık hayvanlardan sağlanan kaslardan olu$mu$ besin maddesi" kafalı olduğu ve boksörlüğü seçtiği için okulunu bıraktı.geçirdiği bir kazayla burnunu kırdı,bundan da vazgeçti.
  - 23 yaşında arkadaşlarının ısrarıyla conservatoire national superieur d'art dramatique -aynen böyle- 'e girdi.
  - 1992'de ilk filmini fransız ikonlarından yves montandla çevirdi.(bu film montandın dolaylı yoldan ölümüne sebep oldu) sonraki sene italyan efsanesi? marcello mastroianni ile bertrand blier'in un,deux,trois soleilfilminde rol aldı ve bu filmle umut veren aktör dalında césar ödülünü aldı.bir sonraki filmi the horseman on the roof (1995),la fransız brad pitt'i olarak anılmaya başladı.ve bir avrupa filmi olmasına karşılık amerika'da da geniş bir seyirci kitlesine ulaşarak kendini tanıttı.
  sonra sırasıyla,bir kara mizah olan mon homme(1996),bigas luna's the chambermaid on the titanic(1997),the slammer (1999),the city of marvels(1999),and toreros (2000) adlı filmlerde oynadı fakat bu filmlerdeki rolleri ya küçüktü ya da film çok ses getirmedi.aynı sene içesinde before night falls(2000) ile şansı bir kere daha döndü.2001 de amerikan bağımsız filmlerinden western bullfighter da oynadı ve bunun arkasından sadakatsizin serserisi olarak ilk büyük hollywood rolünü kaptı.son olarak da roman spring of mrs. stone (2002) da boy gösterdi.
  - kadınları:
  1995 - 98 :juliette binoche
  2002 :mira sorvino
  - çok utangaç! sadakatsiz deki sex sahnelerini çevirirken bayaa bunalmış.yazık.
  --- fucking elevator..

  metazorik edit: adamı kafa cinsine göre değerlendirmek benim i$im değil, kendi söylediği bir lâftan alıntıdır ama hislenenler olmu$. yazık.
 • (bkz: unfaithful)
  dahil olduğu sahneleri 1 milyon kere izlettiren insan,ya da,insanötesi.
 • unfaithfulda, kadın kocasını bununla aldatmasın da kimle aldatsın? dedirtecek şahane fransız.
 • kelimelerle anlatılamayacak kadar mükemmel fransız aktör.
  (bkz: tas)
  (bkz: hani bana)
  (bkz: dallama fransızlar)
 • şu sıralar kylie minoguela beraber olan şanslı ve yakışıklı erkek. yakında evleneceklermiş bi de...
 • 40'ından önce, hadi bilemedin ölmeden önce bi fransız (mümkünse olivier tabii)* götürmek lazım fikrini uyandıran , uyandırmak ne kelime şiddetli bir dürtü oluşturan ilah.
 • championship manager 3'te oyunun ilerleyen dönemlerinde sahne alan solak meksikalı solak yıldız. memleketimizde küçük takımlara hayat vermesiyle ve sık sık değiştirdiği takımlar nedeniyle türk atandaşı olamaması ile de dikkat çekmiş hayalî kahraman...
 • yakında gösterime girecek olan swatte rol alan,angelina jolieyle kamera karşısına geçip bir dedektifi canlandıracak olan,10 yıl önce motosikletiyle hız yaparken belini kıran ve çatal-bıçakla hamburger yeme alışkanlığından vazgeçemeyen yaratık.peux-je vous manger olivier?